Účet za Zemanovu cestu na Rhodos vláda proplatí, byť zatím váhá

Vláda dostala na stůl ke schválení účet za nedávnou cestu prezidenta Miloše Zemana na Rhodos. Hlava státu se tam účastnila konference Dialog civilizací,  kterou pořádal přítel ruského prezidenta a byznysmen Vladimir Jakunin. Prezidentská kancelář předložila k proplacení 300 tisíc, o další náklady se podělily ministerstva obrany a vnitra. Zeman dal cestě na Rhodos přednost před pohřbem bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese.

O proplacení nákladů měla vláda rozhodnout dnes, projednávání zprávy o cestě na Rhodos však přerušila.

Deník Právo, který jako první na účet za Zemanovu třídenní cestu upozornil, podotýká, že je prakticky vyloučeno, aby kabinet proplacení 300 tisíc korun nechválil. A to i navzdory kritice, které prezident čelil kvůli tomu, že jel raději za Jakuninem než na Peresův pohřeb.

Kontext

zeman_klaus2
» Aktéři opoziční smlouvy znovu spolu. Jedou za Jakuninem na Rhodos
» Zeman je hrdinou ruského tisku. Opět
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na Západě ví
 » Databáze proruského obsahu od A do Z

“V sumě nejsou zahrnuty náklady na cestu vojenským speciálem, které obvykle tvoří nejvyšší položku, a také na ochranku. Ty jdou z rozpočtů ministerstev obrany a vnitra,” napsalo Právo.

Miloš Zeman jel na konferenci Dialog civilizací už po osmé, letos spolu s bývalým prezidentem Václavem Klausem. Někdejší šéf ruských státních železnic Vladimir Jakunin patří mezi Zemanovy přátele, seznámil je  jeho další dlouholetý kamarád Zdeněk Zbytek.  Mezi přátele počítá Jakunina i Vladimir Putin, ruský prezident.

O blízkém vztahu ruského vládce a oligarchy, který má značné politické ambice, vypovídá i fakt, že se Jakunin ocitl na sankčním seznamu USA. Soupiska vznikla po ruské anexi Krymu.

S organizací fóra na Rhodosu dosud Jakuninovi pomáhala devětadvacetiletá Julia Kinash. Kinash je prezidentkou mezinárodního hnutí Youth Time. Zároveň řídí stejnojmenný časopis, který v Česku vychází a experti jej řadí mezi tu nejsofistikovanější verzi uplatňování ruského vlivu (detaily zde »).