Účetní, skládka či nepodpora. Co v kampani nezaznělo, ale přesto vyvolalo vášně

Přepálený titulek, neobratná slova. A hned kandidáti nabili svým konkurentům.

Prezidentská kampaň není zpravidla o tom, jací kandidáti skutečně jsou, ale jak se snaží, aby vypadali. A o tom, co říkají. V té letošní dokonce některé “památné” výroky vůbec nezazněly. Nebo zazněly v jiné podobě než byly myšlené.

Navzdory tomu je jednotliví kandidáti hned zvedli a použili proti své konkurenci. A média je celé dny řešila.


Kam kráčíš Česko/Evropo 2021 (Aspen CE Annual Conference). Zdroj: Tým danusenerudova.cz

Začalo to titulky, že Petr Pavel si není jist, že by v druhém kole podpořil Danuši Nerudovou. Odstartoval to deník N, který odkazoval na výrok Pavla během jeho návštěvy Brna. A hned následovaly články o tom, co Pavel sleduje výpadem proti Nerudové.

Jenže ve skutečnosti i přes vnitřní pochyby Pavel v Brně řekl, že se pro druhé kolo nadále přiklání k Nerudové.

Celý výrok totiž zněl: “Byl jsem si naprosto jistý tím, že Danuše Nerudová by byla lepší variantou než Andrej Babiš. Dnes už si tím tak úplně jistý nejspíš nejsem, ale přesto se ještě pořád přikláním k ní.“

Stejnou smůlu na výrok vytržený z kontextu měla i sama Danuše Nerudová. A to když po milionté odpovídala ve veřejnoprávním rozhlase na srovnání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. V médiích z toho ovšem zůstala věta: “Já jsem ekonomka, řídila jsem univerzitu s rozpočtem 2 miiardy a 1 500 zaměstnanci. Ona (Čaputová) je právnička, která zabránila skládce.”

Výrok sice nepatří mezi ty nejelegantnější a Nerudová to za něj v médiích obratem schytala větami o aroganci. Ve skutečnosti ale před těmito větami kandidátka mluvila o tom, jak moc Zuzanu Čaputovou respektuje. “Paní prezidentky si nesmírně vážím, ” začala ve svém srovnání se slovenskou hlavou státu.

A zase: i Nerudová ztratila nadhled, když tento týden dotčeně zaútočila na Petra Pavla, že jí degradoval na účetní. Šlo přitom o titulek HN, které napsaly: „Babiš umí jen kňučet a strašit. A Nerudovou bych vzal na Hrad jako ‚účetní‘, říká Petr Pavel“

Nerudová se hned ozvala, že se cítí ponížena: “Pan Pavel by si mě na Hrad vzal jako účetní. Na podobné ponižování od mužů jsou u nás ženy bohužel zvyklé. Tak já tedy spočítám, co mohou volby přinést.”

Jenže ve skutečnosti to zase bylo trochu jinak. “Paní profesorka je expertkou na účetnictví, takže pokud jde o radu ohledně účetnictví, rád bych její expertízu využil,“ reagoval Pavel během rozhovoru na otázku novinářů HN, jestli by si vzal Nerudovou na Hrad jako poradkyni.

Respondenti titulky novin neurčují, HN ovšem po rozpoutání debaty ohledně ponižování účetních titulek změnily. Upravená verze zněla: “Babiš umí jen kňučet a strašit. A Nerudovou bych vzal na Hrad jako expertku na účetnictví, říká Petr Pavel.” Z účetní se stala expertka na účetnictví.

Zdroj náhledové foto: Tým Danuše Nerudové

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email