© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ve sportovním prostředí se jim říká „velkej Míra“ a „malej Míra“. Oba už dva roky čelí obvinění, že manipulovali se státními dotacemi na sport. Malej Míra, tedy bývalý vládce českého fotbalu Miroslav Pelta, z výšin spadl na zem poměrně rychle. Obratem skončil ve všech významných funkcích. Tomu „většímu“ z nich, vlivnému právníku Miroslavu Janstovi, kauza na vlivu ve sportovním prostředí nijak neubrala. V zákulisí příběhu sportovních dotací pátrala redakce Neovlivní.cz. Co se policii za tu dobu podařilo sportovním bossům prokázat a co musela uložit takzvaně k ledu? Jakou roli hráli v kauze místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a tehdejší premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka? A je teď rozdělování peněz transparentnější? S ohledem na aktuální vývoj, kdy policie oznámila, že posílá případ k soudu, odemykáme text z květnového tištěného magazínu Neovlivní.cz.
3. květen 2017 obrátil tehdejšímu šéfovi fotbalu Miroslavu Peltovi život naruby. Muž, který si celý život zakládal na pověsti, že má „minimálně stejnou pozici jako ministr vlády a vlastně není člověka, který by ho nepřijal“, jak nedávno prohlásil pro Hospodářské noviny, měl najednou na rukou policejní pouta a strávil měsíc a dva dny ve vazbě.
Téměř okamžitě musel skončit ve všech důležitých funkcích. Jak ve vedení fotbalové asociace (FAČR), tak v Českém olympijském výboru, kde byl místopředsedou. A nakonec – před rokem – skončil i v obchodní firmě fotbalového svazu, ve STES. U fotbalového dění se tak oficiálně drží už jen díky tomu, že šéfuje prvoligovému Jablonci a Libereckému krajskému fotbalovému svazu.
„Kauza měla zásadní dopad. Ztrátu postavení, propad příjmu. Ale nejhorší je zhoršení mých psychických problémů v důsledku vazby,“ říká po dvou letech vyšetřování Pelta.
Byl zvyklý, že mu denně volali významní lidé, ať už z politiky, byznysu, nebo z Hradu. Někdy si tento jablonecký podnikatel s přezdívkou „velkej čáp“ pro svou vlastní potřebu bral až dva tisíce lístků, které pak rozdal. I to se po razii změnilo. Třeba nedávno si pro Seznam.cz postěžoval, že nedostal ani jednu vstupenku na zápas fotbalové reprezentace s Anglií v londýnském Wembley. „Lístky jsem nedostal žádné, všechno jsem si musel zaplatit, letím linkou,“ posteskl si Pelta.
Jindy žoviální boss se od svého zadržení straní médií. Rozhovorů poskytl jen pár. A počet lístků je aktuálně ale asi tím nejmenším, co by ho mělo trápit. Reálně mu hrozí, že kvůli obvinění za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku stráví za mřížemi pět let. Pokud se prokáže škoda většího rozsahu, mohou mu soudy vyměřit dokonce dvanáctiletý žalář.
Vyšetřování skončeno
Policie klade Peltovi za vinu, že se s dnes už bývalou náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou domlouvali, jak bude rozdělena necelá půlmiliarda korun ze státních dotací. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich následně rozhodovala.
Scházeli se kvůli tomu tajně v pronajatém bytě číslo 1306 na Senovážném náměstí v centru Prahy, který Pelta pronajal.
Obvinění v kauze: |
Foto: FAČR |
• Miroslav Pelta, bývalý předseda Fotbalové asociace ČR |
• Simona Kratochvílová, bývalá náměstkyně ministryně pro řízení sekce sportu a mládeže |
• Zdeněk Bříza, bývalý šéf odboru sportu ministerstva školství |
• Miroslav Jansta, předseda České unie sportu |
• Jan Boháč, generální sekretář České unie sportu |
• Právnické osoby: FAČR a Česká unie sportu |
Mimochodem – luxusní apartmán v neorenesančním paláci Belwicz, kde policie Peltu a spol. napíchla a nahrávala, má pořád stejného vlastníka. Byznysmena, který prý nemovitost pořídil jako investici. Po policejní eskapádě byt znovu pronajal, tentokrát podle místních rezidentů „nikomu spojenému s fotbalem.“
Policie ovšem mohla díky odposlechům pořízeným v bytě č. 1306 do svých dokumentů napsat: „Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhalo u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřili prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun.“
V současné době policie vyšetřování skončila a lze očekávat, že spis v nejbližší době odešle pražskému vrchnímu státnímu zástupci Ondřeji Trčkovi s návrhem na podání obžaloby (do uzávěrky tohoto čísla se tak nestalo, pozn. red.).
„V předmětné trestní věci policejní orgán vyrozuměl obviněné a poškozené o možnosti prostudovat spis, kdy prostudování spisu aktuálně probíhá,“ uvedl k tomu státní zástupce Trčka.
Trčka pak rozhodne, zda obžalobu podá a kauzu požene k soudu, nebo spis policii vrátí k došetření. To se ale v tomto případě zřejmě nestane: I obvinění počítají s tím, že na podzim Trčka obžalobu podá. U soudu to ale nebude mít jednoduché. Zatímco u náměstkyně Kratochvílové odposlechy ukazují na to, že jako vysoká státní úřednice s dotacemi manipulovala, tak u Pelty bude muset žalobce jasně prokázat, že nešlo „jen“ o lobbing.
„Bude to složité, obhajoba bude pochopitelně mířit na to, že šlo o standardní lobbing, snahu podpořit ten daný svaz,“ míní šéf české pobočky nevládní organizace Transparency International David Ondráčka. „Ale faktem je, že se policie snažila zdokumentovat i konkrétní zásahy, které směřovaly k tomu, že se dotace nerozdělovaly podle toho, zda projekt dával smysl, ale podle toho, kdo koho zná. Celkově to bylo velmi divoké.“
Lobbing, nebo trestný čin?
Pokud se kauza dostane k soudu, čeká státního zástupce Trčku těžká právní bitva i v druhé větvi kauzy, u „velkého Míry“ – šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty. Toho policie obvinila pár měsíců po Peltovi (koncem července 2017) ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky ve stadiu pokusu. Prý naváděl exnáměstkyni Kratochvílovou a bývalého ředitele ministerského odboru sportu Zdeňka Břízu, aby ČUS přidali více peněz, zato ubrali jiným organizacím. Informaci, kolik má vlastně dostat, přitom Jansta vůbec neměl znát.
„Olympijskej výbor je třeba pokrátit. Já nechci proti Jirkovi (Jiří Kejval, předseda ČOV, pozn. red.) nasazovat, ale tam má být na zajištění olympiády, a ne nějaký český olympijský výbor, na to má dost sponzorů, že jo,“ nabádal podle policejního spisu vlivný právník náměstkyni Kratochvílovou v SMS zprávě.
Že bude mít státní zástupce těžkou práci Janstovi dokázat vinu, nedávno naznačil i pražský vrchní soud. Když totiž rozhodoval o Janstově stížnosti na zablokování majetku, tak soudce kromě toho, že plombu zrušil, tak do usnesení ještě napsal, že dokazování bude v jeho případě značně problematické.
„Obviněný jako předseda České unie sportu měl ‚v náplni práce‘ získávání prostředků pro činnost ČUS a měl logicky zájem na tom, aby této organizaci byly přiděleny, pokud možno, co největší prostředky. Ve sdělení obvinění se zatím neobjevuje podezření, že tak činil takovými prostředky, jako je např. předkládání vědomě nesprávných údajů, manipulace s projekty, úplatky, vydírání apod.,“ píše se v usnesení.
A to je i hlavní taktika v Janstově obhajobě. Tvrdí, že úředníci dotaci špatně spočítali a on na to jen „upozorňoval“. V nejbližší době chce proto podat návrh na zastavení trestního stíhání. „V obvinění jsou některé absolutní lži,“ zdůvodňuje.
Na sportovním poli zatím může být Jansta v klidu. I když je obviněný, dál šéfuje České unii sportu, je zván na oficiální jednání a nikdo z vlivných se s ním bavit nepřestal.
„Vůbec to vliv nemělo. Každý ze sportovního prostředí chápe, že to je účelovka,“ je přesvědčen Jansta, který bude svoji pozici v ČUS obhajovat na valné hromadě příští rok v dubnu. Nedávno se dokonce na serveru Seznam.cz pochlubil tím, že vznikající agentura pro sport, přes kterou nově potečou peníze do sportu, je i jeho úspěch.
„Hele Mireček je velkej Mireček. Takovej, že ani Sobotka (zřejmě tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, pozn. red.) neví, kdy ho potřebuje. Někdy jo, někdy ne. Má ho rád, spíš né než jo… a já jsem ulice,“ popsal Janstovu roli podle odposlechů ještě před zadržením Pelta.
To se ale po obvinění změnilo. Zatímco ve sportovním prostředí patří Jansta k vlivným zákulisním hráčům, v politice už to tak jisté nemá. V důsledku stíhání musel pozastavit svoje členství v ČSSD a spekulace o jeho návratu do vysokých pater v politice jsou minimálně do ukončení kauzy passé.
Já su Mirek Dušín, chápeš?
Kdo ze dne na den ztratil své postavení, byla náměstkyně ze školství Simona Kratochvílová. Ještě než ji soud poslal do vazby, ji tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD odvolala z funkcí. Kratochvílová se naprosto uzavřela do sebe, od svého zadržení kauzu dlouhodobě nekomentuje a není veřejně známo, co ji aktuálně živí. A nechtěl to komentovat ani její advokát Petr Schopf; na dotazy redakce Neovlivní.cz nereagoval.
Důvod mlčení se nabízí. Už během rozhovorů s Peltou, které nahrála policie, se Kratochvílová bála toho, aby to celé neprasklo.
„Já bych to neměla nejhorší doma, ale před všema lidma, se kterýma dvacet let dělám. Já su Mirek Dušín, chápeš. Já si to neumím představit, to by bylo hrozný,“ svěřovala se Peltovi.
Pelta hrál v nejvyšších patrech
Vyšetřování dosud neukázalo, že by si Pelta nebo Jansta přihráli z dotací něco rovnou „do vlastní kapsy.“ Jansta chtěl získat miliony navíc pro ČUS, Pelta se prý snažil machinacemi s dotacemi „zajistit a posílit svůj vliv.“ Podle policie nehrálo roli to, zda je projekt potřebný, ale to, kdo za ním stojí. A v tom mu pomáhala Kratochvílová. O jejích motivech se zatím příliš neví, známo je jen to, že se s Peltou dobře znali. Policie také přišla na to, že jí Pelta poskytl zdarma byt v centru Prahy a slevové kupony na zájezdy.
„Finanční podpora projektů nebyla rozdělována prioritně podle splnění předepsaných kritérií, ale podle politického zadání či podle finančního přínosu, případně podle jiné výhody, kterou poskytnutí dotace na konkrétní projekt Miroslavu Peltovi, na něj napojeným osobám a dalším vlivným osobám přinesl,“ píše policie v usnesení.
Zda Pelta plnil něčí zadání a vlivní o jeho snaze věděli, se neví. Policie pracuje s konstrukcí, že tak jednal ze své vlastní vůle. Z výslechů, které má redakce Neovlivní.cz k dispozici, vyplývá, že ani Pelta nepromluvil o tom, že by jednal podle něčích instrukcí.
Co však dokumenty jasně ukazují, je obrázek toho, jak byl Pelta zvyklý se státními penězi nakládat a jak přemýšlel.
„Ten systém mu dlouhé roky umožňoval dostat se na nejvyšší vrchol a hrát v nejvyšších patrech politiky a administrativy. Jestli to ti lidé věděli, tak to není jisté, ale je pravda, že proti tomu málokdy někdo zakročil, aby mu řekl: Mým jménem se nikdy neoháněj, protože já s tebou nemám nic společného,“ míní Ondráčka.
Premiér má největší kartu
K podání vysvětlení muselo kvůli fotbalové kauze několik známých politiků: například bývalý premiér Bohuslav Sobotka nebo dvojka hnutí ANO Jaroslav Faltýnek.
„No protože já nechci chcát proti větru, protože samozřejmě všude v těch… jsou jasný socanský. Já samozřejmě říkám, mně to nevadí, já splním systém, ať jim něco zbyde. Já jsem normálně racionální,“ říkal podle odposlechů z 24. 1. 2017 Pelta Kratochvílové, když spolu seděli v soukromém bytě a radili se, kam dotace poslat.
Na to mu Kratochvílová odvětila, ať se soustředí. „Hele a v té racionalitě – dívej. Jako tady tohle jsou socanský poslaný akce.“
Pelta ji pak upozornil, že musí říct, „kde to má hodnotu vlivu, kde ta hodnota vlivu je. Premiér je hodnota vlivu,“ shrnul vcelku jasně.
Na to Kratochvílová přikyvovala. „Přesně.“
K tomu, jak peníze rozdělili, se vrátili ještě o tři dny později. Už konkrétně mluví o Slavkovu u Brna, kde vyrůstal i chodil do školy tehdejší premiér Bohuslav Sobotka.
„Nemáš nějakej seznam, abych viděl, kdo…?“ ptal se Kratochvílové Pelta.
„Tady jsou u mě. Dívej. Tohle je v pohodě. Já ti řeknu, jak to bude. Takže premiér, pak se mi doneslo. Máš tady kalkulačku? Tak si vem mobil a budeš to jo… Slavkov je jasnej…,“ ukazovala mu tehdy náměstkyně.
Pelta bez mrknutí oka přitakal. „To je jasný. Já to beru, že premiér má největší kartu.“
Městu Slavkov nakonec expertní komise ministerstva školství odklepla, že dostane na rekonstrukci atletického stadionu 12 milionů korun. Jde ale o projekt, který policie označila za cinknutý, tedy že o něm bylo rozhodnuto ještě dřív, než ho schválila komise.
Mimochodem, i členy této komise Pelta s Kratochvílovou podle odposlechů vybírali.
Sobotka na dotazy ohledně Slavkova nereagoval. Už dříve ale popřel, že by s dotací měl cokoliv společného.
„Faltýnek na mě včera ječel, že mu nevyšel posr… Jeseník“
Ještě ten samý den, co Pelta s Kratochvílovou probrali, co by se tak mohlo líbit premiérovi, navázali plynule na to, co by se hodilo hnutí ANO.
„Dobrý a potom ANO: Takže tam bude Chodová Planá, ale to ještě musím ověřit, jestli už nedostali v druhým kole. Ty budou mít hned v druhým kole. Plavečák ověřuju, jestli podporujou jakoby v rámci, svaz plaveckej, jestli to podporuje, jestli jo, tak dostanou Pardubice na plavečák a Jeseník jsem ještě chtěla ověřit, jo nějakou etapizaci, chce Jeseník. Jo a to je všechno, co ANO dostane,“ sdělovala Peltovi Kratochvílová.
Na to jí pak Pelta odvětil, že „budou počítat ještě spolu.“
(Pro doplnění: starostou Jeseníku byl tehdy poslanec ANO Adam Kalous, v Chodové Plané bydlí tehdejší místopředseda ANO a poslanec Jan Volný, který byl do roku 2014 ve vedení města, primátorem Pardubic je Martin Charvát z ANO.)
S podporou Jeseníku z dotací to ale evidentně nebylo tak jednoduché. Protože si Kratochvílová o pár dní stěžovala Peltovi, že na ni Faltýnek „ječel“.
„Hele ten na mě včera ječel, to jsem ti ani nepsala. Faltýnek na mě včera ječel, že mu nevyšel posranej Jeseník, a tak jsem se nedala samozřejmě a řekla jsem mu, že umím všechno, ale nemůžu obhajovat projekty, který už vypadnou na formálním hodnocení… neměl správně,“ svěřovala se Peltovi.
Faltýnek na policii při výslechu přiznal, že se o žádost města Jeseník na sportovní halu zajímal, ale až prý poté, co město neuspělo. „Neměl jsem žádné informace, a až ve chvíli, kdy se přišel zeptat starosta, proč neuspěli, tak jsem se o to zajímal,“ řekl do policejního protokolu Faltýnek.
Na dotaz deníku Neovlivní.cz jen napsal, že ho policie znovu nekontaktovala.
Špička ledovce?
Kauza ukázala, jak děravý systém rozdělování dotací byl a jak poměrně jednoduše jej šlo ovlivnit. Což nakonec stálo křeslo i tehdejší ministryni školství Kateřinu Valachovou, která rezignovala. Valachová aktuálně deníku Neovlivní.cz řekla, že se tehdy cítila podvedená, protože prý nevěděla o ničem, co dělala její podřízená. A zpětně své rezignace lituje.
„Přijala jsem politickou odpovědnost. Byla to správná věc. K politické kultuře této země to nicméně zjevně nepřispělo. Z dnešního pohledu musím říci, že prezident republiky měl pravdu, když mi moji demisi vymlouval. Moji roli podvedené ministryně popsala policie už v zahájení trestního stíhání. Skutečné tváře a motivy obviněných jsem si v roli svědka bohužel vyslechla na policii v odposleších v květnu 2017,“ říká s odstupem času Valachová.
Ročně školství rozdělí kolem šesti miliard korun. Současné vedení resortu se dušuje, že teď už je rozdělování dotací o mnoho transparentnější.
„Od roku 2017 byl zcela nově nastaven systém hodnocení žádostí a postupů. Pro MŠMT je složité zbavit se nálepky z minulosti, ale hodnocení práce odboru sportu roku 2018 a 2019 je velmi pozitivní,“ říká současný náměstek na ministerstvu Karel Kovář.
Podle expertů se toho ale zase tolik nezměnilo. „Systém Pelta“ byl prý jen špičkou ledovce.
„Byla to jen špička ledovce, o ty sportovní dotace lobboval kdekdo. Pelta šel samozřejmě nejdál, kdy uplatňoval svůj šarm, ale těch skupin je mnohem víc. Co je problém: Že systémově se od toho zásahu nic nezměnilo. Dotace sice byly pozastaveny, ale prakticky se rozjely tím samým způsobem. Kauza způsobila maximálně to, že si všichni dávají pozor, protože nevědí, jestli nejsou odposloucháváni,“ míní Ondráčka.
Od roku 2020 by měla začít fungovat Národní sportovní agentura, která má místo ministerstva rozdělovat peníze směřující do sportu. Řídit ji má bývalý hokejový reprezentant, dnes poslanec za hnutí ANO a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. Její vznik ale kritizuje opozice, hlavně Piráti. Obávají se, že peníze namísto podpory sportu pro širokou veřejnost skončí hlavně u těch, kdo peníze dále přerozdělují.
„Bude na něm, aby si přivedl lidi, kteří nebudou nastrčenými figurkami lobbistických skupin,“ upozorňuje Ondráčka.
…
Autorka je spolupracovnicí Neovlivní.cz, působí v Českém rozhlase.