© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ve sportovním prostředí se jim říká „velkej Míra“ a „malej Míra“. Oba už dva roky čelí obvinění, že manipulovali se státními dotacemi na sport. Malej Míra, tedy bývalý vládce českého fotbalu Miroslav Pelta, z výšin spadl na zem poměrně rychle. Obratem skončil ve všech významných funkcích. Tomu „většímu“ z nich, vlivnému právníku Miroslavu Janstovi, kauza na vlivu ve sportovním prostředí nijak neubrala. V zákulisí příběhu sportovních dotací pátrala redakce Neovlivní.cz. Co se policii za tu dobu podařilo sportovním bossům prokázat a co musela uložit takzvaně k ledu? Jakou roli hráli v kauze místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a tehdejší premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka? A je teď rozdělování peněz transparentnější?
3. květen 2017 obrátil tehdejšímu šéfovi fotbalu Miroslavu Peltovi život naruby. Muž, který si celý život zakládal na pověsti, že má „minimálně stejnou pozici jako ministr vlády a vlastně není člověka, který by ho nepřijal“, jak nedávno prohlásil pro Hospodářské noviny, měl najednou na rukou policejní pouta a strávil měsíc a dva dny ve vazbě.
Téměř okamžitě musel skončit ve všech důležitých funkcích. Jak ve vedení fotbalové asociace (FAČR), tak v Českém olympijském výboru, kde byl místopředsedou. A nakonec – před rokem – skončil i v obchodní firmě fotbalového svazu, ve STES. U fotbalového dění se tak oficiálně drží už jen díky tomu, že šéfuje prvoligovému Jablonci a Libereckému krajskému fotbalovému svazu.
„Kauza měla zásadní dopad. Ztrátu postavení, propad příjmu. Ale nejhorší je zhoršení mých psychických problémů v důsledku vazby,“ říká po dvou letech vyšetřování Pelta.
Byl zvyklý, že mu denně volali významní lidé, ať už z politiky, byznysu, nebo z Hradu. Někdy si tento jablonecký podnikatel s přezdívkou „velkej čáp“ pro svou vlastní potřebu bral až dva tisíce lístků, které pak rozdal. I to se po razii změnilo. Třeba nedávno si pro Seznam.cz postěžoval, že nedostal ani jednu vstupenku na zápas fotbalové reprezentace s Anglií v londýnském Wembley. „Lístky jsem nedostal žádné, všechno jsem si musel zaplatit, letím linkou,“ posteskl si Pelta.
Jindy žoviální boss se od svého zadržení straní médií. Rozhovorů poskytl jen pár. A počet lístků je aktuálně ale asi tím nejmenším, co by ho mělo trápit. Reálně mu hrozí, že kvůli obvinění za zneužití pravomoci, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo porušení povinnosti při správě cizího majetku stráví za mřížemi pět let. Pokud se prokáže škoda většího rozsahu, mohou mu soudy vyměřit dokonce dvanáctiletý žalář.
Vyšetřování skončeno
Policie klade Peltovi za vinu, že se s dnes už bývalou náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou domlouvali, jak bude rozdělena necelá půlmiliarda korun ze státních dotací. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich následně rozhodovala.
Scházeli se kvůli tomu tajně v pronajatém bytě číslo 1306 na Senovážném náměstí v centru Prahy, který Pelta pronajal.
Mimochodem – luxusní apartmán v neorenesančním paláci Belwicz, kde policie Peltu a spol. napíchla a nahrávala, má pořád stejného vlastníka. Byznysmena, který prý nemovitost pořídil jako investici. Po policejní eskapádě byt znovu pronajal, tentokrát podle místních rezidentů „nikomu spojenému s fotbalem.“
Policie ovšem mohla díky odposlechům pořízeným v bytě č. 1306 do svých dokumentů napsat: „Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhalo u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřili prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun.“
V současné době policie vyšetřování skončila a lze očekávat, že spis v nejbližší době odešle pražskému vrchnímu státnímu zástupci Ondřeji Trčkovi s návrhem na podání obžaloby (do uzávěrky tohoto čísla se tak nestalo, pozn. red.).
Co přesně nyní čeká “velkého čápa”? Měla by se vyšetřování bát i bývalá ministryně Kateřina Valachová? A proč? Odpovědi jsme přinesli v tištěném magazínu Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy: