Události týdne na Neovlivní.cz

To nejdůležitější, co se odehrálo ve 37. týdnu roku 2015.

Královna Alžběta II. se 9. září 2015 stala nejdéle panujícím monarchou Velké Británie.
Kameramanka maďarské televize N1TV Petra Lászlóová v akci. Repro: YouTube
Metrostav a jeho kampaň. Repro: Neo


Byl to týden jako mnohé předchozí: Plný rétorických cvičení na téma uprchlíci. Citujme třeba vicepremiéra Babiše: “Ať NATO potápí lodě převaděčů”. A později: “NATO se chová účelově a uprchlíci ho nezajímají.” A citujme Václava Klause: “Kdo je tu chce, ať si je vezme domů.” (Na Facebooku už koluje replika: “Kdo je tu nechce, ať je svým autem odveze do Sýrie”.) Premiér Sobotka a další členové skupiny V4 si udělali v Praze summit a po něm znovu odmítli kvóty, jimiž chce uprchlíky jednotlivým členským zemím rozdělovat Brusel. “Schůzka k migraci v Praze je znakem stoupajícího napětí v EU,” komentovala to agentura AFP.

Se zprávou o stavu Evropské unie vystoupil předseda EK Jean-Claude Juncker, který žádal členské země o více ‘smělosti’ a ‘lidskosti’. V médiích se mezitím přetřásaly záběry kameramanky maďarské televize N1TV, která podrážela nohy a kopala do utíkajících běženců.

Dvě novinky na české politické scéně: Blok proti islámu se dohodl s Úsvitem, že společně půjdou do voleb. A pražský zákulisní hráč, “kmotr” Tomáš Hrdlička, řekl v rozhovoru pro týdeník Dotyk, že se chce očistit a proto založí novou politickou stranu.

Policie pokračuje ve vyslýchání aktérů kauzy “nahrávka o poště”. Připomeňme si, že v ní jde o nahrávku rozhovoru, kterou si pořídil odkopnutý obchodní partner České pošty. Člen ČSSD Kamil Choc mu podle pásky slibuje pomoc se zakázkou výměnou za milionové úplatky pro partaj a ministra vnitra. Server Lidovky.cz citoval z výslechu Choce, který své výroky označil za “velmi nešťastné až hloupé, imbecilní. Ale jenom jsem blufoval.”

S několikaletým zpožděním, ale !o den dříve! se 19. září otevře Tunel Blanka. Aktuální kampaň po Praze hlásá, že Blanka není tunel, tudíž jsme zvědaví, čím budeme jezdit.

Tolik k událostem, kterým jsme se na Neovlivní.cz příliš nevěnovali. Čemu jsme se ale věnovali, byl sílící tlak na Radmilu Kleslovou, političku ANO, aby ukončila své angažmá u polostátní skupiny ČEZ.

Kleslová a ČEZ

Radmila Kleslová. Repro: Čt24

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš se v pondělí nečekaně vymezil vůči své blízké spolupracovnici, starostce Prahy 10 Radmile Kleslové. Která si přijde v ČEZ na 100 tisíc měsíčně za poradenské služby (více zde »). Stalo se tak ovšem až tři měsíce poté, co jej deník Neovlivní.cz na kontrakt poprvé upozornil. Tehdy ho případ vůbec nezajímal.  “S paní Kleslovou jsem to neřešil, zeptejte se pana Beneše. To je záležitost managementu,” napsal Babiš v sms zprávě redakci 15. června.

Po masivní kritice ze všech stran teď Babiš vidí případ jinak: “Ta smlouva by měla být ukončena okamžitě, není to dobře,” řekl v ČT. Kleslovou prý už o ukončení kontraktu požádal.

Ta zprvu výzvu odmítla a chtěla skončit s tím, jak jí kontrakt vyprší, tedy až na konci roku (podrobněji zde »). Tři dny na to ČEZ oznámil, že Kleslová požádala o ukončení spolupráce v co nejbližším možném termínu. Bude to na sklonku září.

 

Kleslová v Praze

Koláž: Neo

V Praze začíná podle informací Neovlivní.cz bitva o vládu nad městem a existenci pražské organizace hnutí ANO.

Veřejné výroky politiků z ANO sice po úterním zasedání pražského klubu hnutí nasvědčovaly tomu, že spor mezi primátorkou Adrianou Krnáčovou a faktickou šéfkou Prahy Radmilou Kleslovou je zažehnaný, ve skutečnosti tomu tak ale ani zdaleka nebylo. Lídr hnutí ANO Babiš, který se jednání rovněž zúčastnil, dokonce podle zjištění Neovlivní.cz v jednu chvíli pohrozil, že nechá pražskou buňku rozpustit, pokud se její členové nepřestanou veřejně i v zákulisí vzájemně atakovat.

“Atmosféra na klubu byla chvílemi velmi vypjatá. Došlo to až tak daleko, že Andrej Babiš oznámil, že jestli se situace neuklidní, klub nezačne vystupovat jednotně a nesrovná se vztah většiny členů klubu s primátorkou, pražskou organizaci zruší,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z účastníků jednání. Další podrobnosti ve zprávě zde ».

Státní tajemník jako VIP ve Varech

 Jan Sixta během svého jmenování státním tajemníkem. Foto: MF

Dvanáct let od prvního zjištění, že si členové vlády a poslanci nechali platit pobyt na karlovarském filmovém festivalu od státních a polostátních firem, se toho příliš nezměnilo. Jen firmy na to jdou chytřeji: místo politiků hostí méně známé úředníky či zástupce státu ve svých dozorčích radách. Ti o nich ale ve skutečnosti přímo rozhodují.

Letos se podle informací Neovlivní.cz nechal polostátním gigantem ČEZ hostit státní tajemník na ministerstvu financí Jan Sixta (detailně zde »). Hosté skupiny ČEZ měli placeno ubytování v apartmá Grandhotelu Pupp a náležela jim akreditace Festival partner, umožňující transport, vstup na filmová představení, volný vstup do Becher’s baru, využívání festivalové dopravy a účast na slavnostním zakončení. Jednoduše řečeno: ubytování a služby, aby prožili festival ve Varech na nejvyšší úrovni.

Kdyby se něco takového odehrálo v západní Evropě, vyvolalo by to vlnu kritiky, řekl později v rozhovoru » pro Neovlivní.cz politolog Jaroslav Šonka. “Není mi známo, že by bylo například v Německu vůbec přípustné, aby firma takto někoho podpořila,” uvedl Šonka.

Výbušná zpověď

Repro: Neo

Pražští žalobci, kteří vyšetřují případ úniku odposlechů lobbisty Romana Janouška a někdejšího primátora Pavla Béma z tajné služby BIS, disponují třaskavým a přísně tajným dokumentem. Někdejší zpravodajec BIS, jenž léta pracoval ve strategické sekci ochrany ekonomických zájmů republiky, v něm popisuje dění uvnitř tajné služby.

Jak zjistil deník Neovlivní.cz, Jan Petržílek na sedmdesáti stranách popsal údajné zametání citlivých informací pod koberec; tvrdí také, že zná konkrétní případy nelegálního shromažďování kompromitujících informací. Ve své výpovědi poukazuje mimo jiné na takzvaný tým známý jako Z či Alfa, který podle něj sbíral informace na politiky, lobbisty a významné lidi pohybující se ve veřejném sektoru. Tento tým měl mít údajně přístup do všech spisů vedených v BIS. Další podrobnosti naleznete zde ».

Tajnou výpovědí se hodlají zabývat poslanci z komise pro kontrolu činnosti tajné služby BIS (více zde »).

Rozhovor týdne

Foto: Shutterstock

Na sklonku srpna zveřejnil think-tank Evropské hodnoty studii s názvem “Nejčastější ruské mýty a lži o ukrajinské krizi”. Dokument, pod kterým je podepsáno sedm českých a slovenských odborníků na tuto oblast, a který vznikl ve spolupráci s bratislavskou pobočkou Central European Policy Institute, na dvanácti stranách popisuje na doložitelných faktech a číslech, co se během posledního roku a půl na Ukrajině odehrálo.

S editorem dokumentu, Jakubem Jandou z managementu think-tanku, jsme mluvili o tom, jak ruská propaganda v Česku funguje, kdo jsou její šiřitelé z řad tuzemských politiků. A třeba také o tom, o kolik víc prostoru dnes dávají ruská média Miloši Zemanovi než třeba prezidentovi Německa Joachimu Gauckovi. Rozhovor naleznete zde ».

Děkujeme za přízeň a pozornost a těšíme se příští týden!