© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ačkoli hned v roce 1992 vypukl doslova hon na viníky úniku, dosud jejich jména zůstávala širší veřejnosti v tajnosti. Přináší je časopis Neovlivní.cz.
Bylo léto roku 1992, těsně před parlamentními volbami v tehdejším Československu. Někdejší disident a aktivista Petr Cibulka právě zveřejnil na 160 tisíc jmen spolupracovníků tajné komunistické bezpečnosti StB.
Společnost je v šoku, psala tehdy média. Cibulkovy seznamy šly na dračku. Spousta lidí se chtěla podívat, kdo v jejich okolí byl agentem.
Informovanost lidí o fungování StB ale byla vesměs minimální. Nevěděli, že za každým jménem a řádkem je třeba hledat ve svazcích i informace, jak estébáci člověka ke spolupráci získali, zda ho třeba nezlomili vydíráním a co přesně dotyčný tajné komunistické policii předával za informace.
A ono to ani nešlo, stát zpřístupnil svazky StB k detailnímu prozkoumání až v roce 1996. A to nejprve jen lidem, které estébáci pronásledovali. Pro všechny jsou svazky otevřené až od března 2003.
Ti, kdo jména 160 tisíc spolupracovníků z archivů tajné komunistické policie vydolovali a vynesli ven, zůstávali širší veřejnosti doposud skryti. Bez povšimnutí prošuměl i článek časopisu Týden, který se příběhu věnoval zhruba před dekádou. Nyní jej přináší listopadové vydání časopisu Neovlivní.cz, který právě míří k předplatitelům.
Stejně jako jména dalších lidí, kteří tehdy diskety připravili pro vytištění a odvezli do Brna Petrovi Cibulkovi.
„S těmi svazky StB to tehdy byla týmová práce,” říká jeden z hlavních aktérů a popisuje v časopise roli svojí a svých přátel.
Ačkoli pochybnosti o samotném zveřejnění seznamů původně měl, dnes říká, že na svém kroku by zpětně nic neměnil: „Pochybnosti má člověk vždycky, ale udělal bych to znovu. Bylo to očistné pro společnost a budoucnost nám dala za pravdu. Možná by se to jinak nezveřejnilo nikdy. Říkali jsme si také, že lidi jsou svině a budou ty nešťastníky, co podepsali spolupráci a třeba ani nikomu neuškodili, vydírat. Nebudou mít pokoj do konce života.“
Kdo seznamy získal, kdo je zkopíroval a kdo je vezl starým Citroenem kachnou do Brna? Unikátní příběh jednoho z největších polistopadových tajemství přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.