Úklid začíná: Zemanova SPO spěje k zániku

Hnutí, přes které se financovala prezidentská kampaň Miloše Zemana, se chystá utlumit svoji činnost.

Bez jakékoli veřejné publicity proběhla o víkendu schůzka vedení SPO – Strany práv občanů. Na první pohled nevýznamné partaje, která ale sehrála klíčovou roli v kampani, na jejímž konci bylo znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem. Skrz její účty totiž byla podstatná část kampaně financovaná.


Miloš Zeman a funkcionáři SPO na partajním sjezdu v roce 2020 Foto: SPO

Na víkendovém sezení se pak funkcionáři partaje dohodli, že pomalu začnou fungování SPO utlumovat. Část ze zhruba dvaceti účastníků schůzky přitom prosazovala, aby strana rovnou ukončila činnost.

“Padaly tam návrhy na okamžitý konec, ale nakonec si odsouhlasili variantu, že to pomalu povedou do útlumu,” uvedl pro Neovlivní.cz zdroj obeznámený se víkendovou schůzí.

Toto rozhodnutí přichází rok před tím, než Miloši Zemanovi vyprší mandát a na Hradě skončí on i jeho lidé, kteří jsou s SPO spojení. Času na pozvolné ukončení SPO je tedy dost.

Současný předseda Strany práv občanů Martin Šulc na dotazy redakce o dalším osudu partaje nechtěl odpovídat. “Nechci se k tomu teď vyjadřovat, vše se dozvíte v tiskové zprávě ke konci týdne,” reagoval.

Situaci SPO nicméně podle insiderů komplikuje fakt, že někteří z regionálních funkcionářů se chystají kandidovat v podzimních komunálních volbách. A doteď nemají informaci, že už to podle všeho nepůjde s podporou SPO.

Strana práv občanů je úzce spojena s týmem Miloše Zemana, za hybatele její zástupci označují prezidentova poradce Martina Nejedlého. Ostatně jeden čas stál v čele SPO (tehdy pod názvem SPOZ) další ze Zemanových spolupracovníků Vratislav Mynář. Formálně ale ani jeden z nich nyní nemá s SPO nic společného.

Během kampaně Miloše Zemana před prezidentskou volbou v roce 2018 spřízněná SPO platila většinu reklamy. Prezidentův tým následně vyčíslil náklady na kampaň na 23 milionů.

Kdo další v okolí Miloše Zemana uklízí? A jaké plány spřádali na Hradě poté, co Vladimir Putin zaútočil na Ukrajinu? Pohled do zákulisí přinášíme v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který už nyní můžete objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Strana práv občanů

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email