Univerzita pro celebrity upadá, rektor přesouvá peníze

Univerzita Jana Amose Komenského (UJAK), které se říká “škola pro celebrity”, od února ví, že jí stát chce odebrat akreditaci jednoho ze studijních programů. A zhruba od té doby začal rektor a majitel univerzity Luboš Chaloupka vkládat své peníze do realit.

Podle pondělní Mf Dnes investoval rektor Chaloupka jen během letošního roku do nemovitostí přes deset milionů korun.

V únoru, krátce poté, co dostal první rozhodnutí akreditační komise ministerstva školství, si pořídil byt v komplexu vedle žižkovského parku Parukářka za 5,3 milionu Kč. “Před dvěma měsíci přikoupil další v témže kondominiu za 5,5 milionu Kč. Na otázku, zda se snaží zabezpečit část výdělků, nebo zda jde o další kapitolu jeho podnikatelských aktivit, Chaloupka neodpověděl,” napsala Mf Dnes.

List připomněl, že do realit ukládal školní peníze i v minulosti; vlastní tak například další pražskou vilu na Žižkově v hodnotě 26 milionů, také hotely Aramis (105 milionů) a Hejtman (66 milionů). Společnost, která oba hotely provozuje, nicméně předal svému synovi.

Server Motejlek.com na Chaloupkovu adresu napsal, že si rektor jen do roku 2010 vyplatil z kont univerzity zisk v hodnotě téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Podle poslední účetní závěrky za rok 2014 má škola na svých účtech 370 milionů korun. Od května 2004, kdy se stal Chaloupka jediným majitelem UJAK, pak měla vydělat téměř dvě miliardy korun.

Chaloupka o svém majetku mluvit nechce. Jediné jeho vyjádření k penězům přinesl na jaře časopis Téma: “Snažím se stále co nejvíce investovat do školy. Jinak k takovým věcem se nerad vyjadřuji. Možná kdybychom byli v Americe. Tady je ale závist pořád velká. Všechno transparentně zveřejňujeme, všechno se dá dohledat.”

Škola skutečně v minulosti nakupovala. V magazínu Téma se uvádí, že jenom v roce 2007 si UJAK koupil komplex čtyř žižkovských činžáků za více než sto milionů od Agrofertu Andreje Babiše.

Mimochodem, Téma i Mf Dnes vycházejí v mediálním domě Mafra, které rovněž vlastní Andrej Babiš.

UJAK je univerzitou, kde studovala řada politiků i policistů. Mezi nejznámější tváře patří Jana Nagyová (Nečasová), Ivana Gottová, královny krásy Iveta Lutovská, Iva Kubelková či herec Jiří Mádl.