© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ve vyšetřování nedobrovolného pobytu premiérova syna na okupovaném Krymu sehráli otcovi právníci klíčovou roli.
Kriminální kauza Čapí hnízdo ukazuje, jak moc je pro premiéra Andreje Babiše důležité spojenectví s loajálními právníky. Potřebuje je víc, než kterýkoli jiný předseda vlády před ním. SeznamZprávy tento týden popsaly secvičnou jeho právníků s bývalým manažerem Farmy Čapí hnízdo, kdy jej instruovali, jak má na policii vypovídat.
Redakce Neovlivní.cz nyní přináší dokumenty, které popisují roli Babišových právníků při policejním vyšetřování nedobrovolného pobytu premiérova syna na okupovaném Krymu. Tam jej poslal jeho otec v době, kdy se v Praze naplno rozjelo vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo. Na Ukrajinu a Krym jej odvezl premiérův ruský řidič Petr Protopopov.
“Otec chtěl, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu,” uvedl následně premiérův syn. Ten se přímo z nucené “dovolené” v roce 2018 obrátil na českou policii a žádal ji o pomoc. Ve dvou mailech jednoznačně uvedl, že za jeho pobytem v zahraničí stojí jeho otec.
Policie místo aby se snažila mluvit s “obětí”, spojila se s právníky toho, kdo byl v mailech označen za původce celé událost – s otcem Andrejem Babišem.
“Dnešního dne mne kontaktoval JUDr. Bartončík, který uvedl, že o celé věci hovořil s panem premiérem Babišem, který před tím telefonicky kontaktoval syna. Syn panu předsedovi Babišovi sdělil, že je vše pořádku,” stojí v policejním záznamu z ledna 2018.
Jak už jsme popsali, policie se s tím tehdy spokojila a případ odložila. S Andrejem Babišem mladším přitom ani tehdy, ani při obnoveném vyšetřování, které rozpoutala naše reportáž Zvláštní vyšetřování ze Švýcarska, nikdy nemluvila. A premiérův syn dodnes trvá na tom, že jej otcův ruský řidič odvezl na okupované území Krymu proti jeho vůli.
Časopis Neovlivní.cz: Jak jsem našla premiérova syna
Další premiérův právník – tentokrát jeden z jeho nejbližších spolupracovníků z holdingu Agrofert – Alexej Bílek pak doprovázel Rusa Protopopova na policii, která si jej v lednu 2018 předvolala. Za normálních okolností by Petr Protopopov coby podezřelý z únosu čelil tvrdému výslechu.
Ve skutečnosti mu policisté za asistence premiérova právníka Bílka, který pro Andreje Babiše staršího pracuje dlouhé roky, položili pouhé čtyři otázky a výslech ukončili.
Případ zpracovávali řadoví kriminalisté na Praze 1, žádní ostřílení detektivové se zkušenostmi s politickými kauzami. Při obnoveném vyšetřování případu se generální inspekce zaměřila i na postup kriminalistů, kteří se nechali uchlácholit premiérovými právníky. Nakonec ale policisté vyvázli s kázeňskými tresty za “administrativní pochybení”.
Jak říká někdejší policejní prezident Oldřich Tomášek, jejich postup je jen těžko uvěřitelný. “A to říkám se zkušeností čtyřiceti let u policie, z toho dvacet na ‚vyšetřovačce‘. Normální je, že se takový člověk vyslechne, aby se nade vší pochybnost vědělo, jestli je, či není v pořádku. A pokud by byl v cizině, tak se nechá vyslechnout cestou právní pomoci. Ale bez toho, že s tím člověkem mluvíte, nemůžete takový případ uzavřít,” uvedl před časem Tomášek.
Policisty přitom nijak neznepokojilo ani to, že si nechali z policejních databází vyjet všechna data k Petrovi Protopopovi a sami o něm napsali, že jde o “osobu s poměrně bohatou kriminální minulostí”.
Premiér Andrej Babiš od počátku tvrdí, že o žádný únos nešlo a jeho syn odjel s jeho řidičem na okupovaný Krym dobrovolně. O synovi přitom tvrdil, že je nemocný. Na otázku, proč své “nemocné” dítě svěří ruskému řidiči s “bohatou kriminální minulostí” však předseda vlády nikdy neodpověděl.
Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz