Únos juniora: Jak policie vyšetřovala e-mail premiérova syna z Ukrajiny

Andrej Babiš junior je spolu se svým otcem už skoro třičtvrtě roku stíhaný v kauze Čapí hnízdo. Policie před pár měsíci vyšetřovala podezření, že jej kdosi proti jeho vůli drží na neznámém místě v zahraničí. Odemykáme text z červnového tištěného magazínu Neovlivní.cz.

Ke konci loňského roku dorazil na kriminalistický ústav neobvyklý e-mail. Stálo v něm, že pisatele kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli a chce po něm, aby dělal věci, které dělat nechce.

Jako pisatel byl v mailu uvedený Andrej Babiš junior. Syn premiéra v demisi a lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Kriminalistický ústav není na podobné věci zařízený, jeho náplní je vědecká činnost a poskytování znaleckých stanovisek pro policii. V kontaktech webových stránek policie je ale ústav uvedený na prvním místě mezi specializovanými útvary. Případ tedy následně dostali na stůl kriminalisté z obvodního ředitelství policie Prahy 1. A rozjelo se vyšetřování.

Záhy se ukázalo, že mail byl s nejvyšší pravděpodobností odeslaný z mobilního telefonu, který skutečně používal Andrej Babiš junior.

Článek vyšel v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz

Policie následně kontaktovala právníky Babišovy rodiny. A chtěla mluvit se synem premiéra, aby si ověřila, že je v pořádku.

Místo toho právníci doručili fotografii Andreje Babiše juniora s jeho matkou (miliardářovou první ženou), která byla pořízena v Bratislavě. Jako důkaz, že je fotka aktuální, drželi v ruce časopis s příslušným datem.

S juniorem policie nemluvila. Právníci ale detektivy ujistili, že je s premiérovým synem vše v pořádku. A policie případ uzavřela s tím, že nic nenasvědčuje trestnému činu a přestala se jím zabývat.

Výše popsaný příběh redakce Neovlivní.cz ověřila u dvou na sobě nezávislých zdrojích. Oba jej popsaly prakticky stejně. Aktualizováno listopad 2018: A nyní jej potvrdil i sám Andrej Babiš junior, kterého reportéři Slonková a Kubík vypátrali v pořadu Zvláštní vyšetřování TV Seznam, pořad zde.

Policie pak na přímý dotaz potvrdila, že informace o údajném únosu syna Andreje Babiše skutečně obdržela a zabývala se jimi.

„Stran vašeho dotazu mohu potvrdit, že jsme získali poznatky o možném trestném činu. Následným prošetřením těchto poznatků se žádné protiprávní jednání nepotvrdilo, a tudíž jsme v dané věci již dále jakkoli nekonali,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Otázku, zda detektivové s Andrejem Babišem juniorem vůbec mluvili, nebo případ uzavřeli bez jeho osobního svědectví, pak policie ponechala bez odpovědi. Aktualizováno, listopad 2018: Sám Andrej Babiš junior nyní v TV Seznam uvedl, že jej policie k případu nevyslýchala.

Andrej Babiš s redakcí Neovlivní.cz dlouhodobě nekomunikuje a neodpovídá na žádné dotazy. Výjimku neudělal ani tentokrát.

Syn Andreje Babiše býval pilotem ve společnosti Travel Service miliardářova přítele Jiřího Šimáněho, veřejnost jej ale vůbec neznala. Na světlo jej vytáhl až jeho vlastní otec, a to kvůli kauze Čapí hnízdo.

Když se před dvěma lety obhajoval ve Sněmovně, Andrej Babiš veřejně řekl, že v době přidělení dotace na Čapí hnízdo neměl se svým luxusním víkendovým sídlem u Olbramovic na Benešovsku nic společného. Za tehdejší vlastníky farmy označil děti z prvního manželství Andreje a Adrianu, současnou manželku Moniku a jejich dvě společné děti.

Loni byl pak Babiš junior spolu s otcem, jeho manažery a dalšími příbuznými sám v kauze Čapí hnízdo obviněn. A to kvůli podezření, že otci pomáhal krýt padesátimilionový dotační podvod. Ve skutečnosti totiž podle policie vlastnil farmu v době přidělení dotace Agrofert, ke stejnému závěru dospěl i evropský úřad pro boj s podvody OLAF. Podvod pak spočíval v tom, že Babiš dětmi maskoval skutečného vlastníka Agrofert, který by na dotaci nikdy neměl šanci dosáhnout.

Když pak měl jít Andrej Babiš junior loni vypovídat na policii, na výslech se – stejně jako jeho sestra Adriana – nedostavil. Politikovy děti z prvního manželství podle zjištění Neovlivní.cz na policii v kauze nevypovídaly dodnes. A to s odkazem na lékařské zprávy, podle nichž nejsou ze zdravotních důvodů schopny účastnit se trestního řízení.

Jak už jsme napsali v lednu na webu Neovlivní.cz, policejní komisař Pavel Nevtípil měl o hodnověrnosti lékařských zpráv pochybnosti. Nechal proto po dohodě se státním zástupcem jejich zdravotní stav přezkoumat. U Andreje Babiše juniora se to ale zatím nepodařilo. Podle vyjádření právníků je v zahraničí, a pokud jej vyšetřující orgány chtějí nechat zkoumat, musí za ním.

Úřady měly o lékařských zprávách pochyby mimo jiné proto, že u Babiše mladšího je vystavila lékařka Dita Protopopová. Žena, která byla v éře Andreje Babiše na financích poradkyní jeho resortu. A pak také závodí na horských kolech za tým Agrofertu.

Komplikace ve vyšetřování ohledně zdravotního stavu některých obviněných v kauze Čapí hnízdo pak v dubnu oficiálně potvrdil státní zástupce Jaroslav Šaroch. „Stále trvá stav, že někteří se odvolávají na své zdravotní problémy. Ty problémy stále trvají,” uvedl Šaroch pro Aktuálně.cz.

Dotační kauza Čapí hnízdo přitom nyní vstupuje do své finální fáze. Státní zástupce potvrdil, že ke stíhání premiéra v demisi a jeho dětí, manželky švagra a jedné z jeho bývalých manažerek je ve spise dost důkazů. Naopak stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších tří manažerů žalobce zastavil, když vyhověl jejich stížnosti proti obvinění. Stížnost Babiše a spol. zamítl.

Státní zástupce bude muset nyní rozhodnout, jak má komisař Nevtípil v případě Andreje Babiše juniora postupovat dál. Možností má několik: vyslat za ním do zahraničí nezávislé experty, aby jej vyšetřili. To ale musí nejprve s jistotou vypátrat, kde přesně je, aby věděl, kam mají experti vyrazit. Nebo se spolehnout na původní zprávu lékařky Protopopové a stíhání premiérova syna zastavit s odkazem na to, že ze zdravotních důvodů není schopen trestního řízení.

Jak se rozhodne, to zatím není jasné. Odmítá o tom totiž veřejně mluvit. „Nezlobte se, ale fakt s vámi o tom nebudu diskutovat. Vydali jsme stanovisko ke stížnostem a tím to končí. Dál se nyní k ničemu vyjadřovat nebudeme,“ reagoval na otázky Neovlivní.cz ohledně Babiše juniora žalobce Šaroch.