Únos premiérova syna: Švýcaři dodnes juniora ani nekontaktovali

Pokud žalobci potvrdí názor Jaroslava Šarocha a zastaví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, definitivně skončí i případ jeho syna. Ten je rovněž stíhaný kvůli dotaci na Čapí hnízdo. Krom toho ale policie prověřuje jeho verzi, že v době vrcholícího vyšetřování si jeho otec premiér přál, aby zmizel. Andrej Babiš junior skončil na okupovaném Krymu.

Andrej Babiš mladší má švýcarské občanství a čeští policisté, kteří jej chtějí vyslechnout hned ve dvou větvích dotačního případu Čapí hnízdo, se jej marně snaží dostihnout už skoro tři roky. Ačkoli zkraje roku požádali o pomoc švýcarské úřady, odpověď dodnes nepřišla.

“Stále čekáme na odpověď švýcarské strany,” potvrdil státní zástupce Jan Lelek, pod jehož dozorem policie vyšetřuje podezření z únosu juniora.

K tomuto tématu:

Repro: Facebook Andreje Babiše

» Policie řešila únos Babišova syna
» Jak policie vyšetřovala email Babišova syna
» Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel
» Zlom: Syn Andreje Babiše promluvil

A stejná je situace i v případě dotační kauzy, v níž  policie požádala o zdravotní přezkum juniora kvůli podezření, že jeho zdravotní potíže jsou zveličeny, aby nemusel vypovídat. Syn totiž hraje v případě dotace na Čapí hnízdo stěžejní roli. Může říct, jak to ve skutečnosti bylo s vlastnictvím farmy v době, kdy obdržela z unie padesátimilionovou dotační injekci. Andrej Babiš mladší už reportérům Sabině Slonkové a Jiřímu Kubíkovi loni prozradil, že v případě Čapí hnízdo podepisoval dokumenty, aniž tušil, co v nich je.

“Co se týče žádosti o zdravotní přezkum, dosud odpověď ze Švýcarska nedorazila,” uvedl zdroj detailně seznámená s případem.

A švýcarské úřady zjevně nikam nespěchají. “Od klienta nemám žádnou zprávu, že by ho někdo předvolával nebo kontaktoval,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz právník premiérova syna Petr Topinka.

Pokud žalobci v příštích týdnech potvrdí názor státního zástupce Jaroslava Šarocha a zastaví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, definitivně skončí i případ jeho syna. “Logika věci je taková, že pak by mělo skončit stíhání i mého klienta. Všichni čekáme, až se to nějak vytříbí,” podotkl advokát Topinka.

Právě proto, že policie nedokázala dodnes juniora vyslechnout, jeho část dotační kauzy vyňala, aby se případ zbytečně neprotahoval, a vyšetřuje ji samostatně. “Jestli bude skutečně zastaveno stíhání Andreje Babiše staršího a spol., dostane státní zástupce od policie na stůl i případ juniora, aby se s ním vypořádal,” uvedl již citovaný zdroj.

V opačném případě – tedy, že dotační spis nakonec půjde k soudu – bude pokračovat i vyšetřování v případě premiérova syna. Ovšem právě proto, že má švýcarské občanství je šance na jeho výslech minimální. Švýcaři totiž nejsou podle místních pravidel povinni vyhovět žádostem o právní pomoc, pokud usoudí, že by to mohlo jakýmkoli způsobem narušit mezinárodní vztahy s nějakou zemí. Případ, v němž se hraje o podvod ze strany premiéra, tato kriteria podle znalců splňuje.

Šanci na objektivní vyšetření zejména podezření z únosu už loni zhatili pražští policisté. Právě oni dostali na stůl email, v němž premiérův syn z Krymu žádal o pomoc. Psal v něm, že je proti své vůli držený na okupovaném území. A ze země jej podle jeho slov nechal odvézt jeho otec-premiér. “Otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo,” řekl Andrej Babiš mladší reportérům Slonkové a Kubíkovi.

Policisté ale tehdy případ uzavřeli, aniž s juniorem mluvili. Státní zástupce nyní rozhodl, že jejich postup mají řešit nadřízení.  A ti je kázeňsky potrestali. Výslech Babišova syna už se ale dodnes nepovedlo uskutečnit.