Únos premiérova syna: Tři policisté v podezření

Vyšetřování postupu policistů, kteří loni odložili případ údajného únosu Andreje Babiše mladšího, aniž by ho vyslechli, se chýlí ke konci. Dosavadní výsledky vyšetřování ukazují, že policisté pochybili. V podezření jsou podle zjištění Neovlivní.cz tři příslušníci policie. Zda za to také budou stíháni nebo jinak potrestáni, to GIBS rozhodne do půli května.

Vyšetřování policistů odstartovala loni v listopadu reportáž pořadu Zvláštní vyšetřování na Seznam.cz, kde promluvil o únosu přímo syn premiéra Andrej Babiš mladší. Uvedl, že jej spolupracovník jeho otce, Rus Petr Protopopov odvezl v době vrcholící kauzy Čapí hnízdo na okupovaný Krym. “On zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel,” řekl tehdy Babišův syn.

K tomuto tématu:
» Jak policie vyšetřovala email premiérova syna z Krymu
» Policie řešila únos syna Andreje Babiše
» Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel
» Zlom: Syn Andreje Babiše promluvil

Jak jsme loni v květnu na Neovlivní.cz informovali, o údajném únosu ale Andrej Babiš mladší mluvil i v mailu, v němž marně žádal policii o pomoc už zkraje loňského roku. (Detailně jsme popsali  zde). Premiérův syn v mailu psal to samé, co později řekl reportérům: že byl proti své vůli  dopraven na okupovaný Krym. A opět v mailu zmínil otce premiéra.

„Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo,” stálo v emailu.

Policie ale případ tehdy odložila s tím, že o žádný únos nejde. A to přesto, že s premiérovým synem vůbec nemluvila.

Místo toho právníci premiérovy rodiny doručili policistům fotografii Andreje Babiše mladšího s jeho matkou (miliardářovou první ženou), která byla pořízena v Bratislavě. Jako důkaz, že je fotka aktuální, drželi v ruce časopis s příslušným datem.

Policisté se s ujištěním právníků, že je s premiérovým synem vše v pořádku, a s fotografií z Bratislavy spokojili. Případ uzavřeli s tím, že nic nenasvědčuje trestnému činu a přestali se jím zabývat.

Nové vyšetřování ale podle informací Neovlivní.cz potvrzuje, že policisté pochybili. “V podezření jsou hned tři příslušníci policie. Ti mají odpovědnost za to, že byl případ odložen, aniž byl řádně prověřen,” uvedl zdroj detailně obeznámený s vyšetřováním.

Článek o údajném únosu premiérova syna poprvé vyšel loni  v červnovém tištěném magazínu Neovlivní.cz

Jestli ale budou policisté obviněni nebo jen kázeňsky postiženi, a zda se to bude týkat všech tří podezřelých, to zatím není jasné. “Čekalo se na znalecký posudek ohledně jejich vzájemné komunikace. Už by měl být brzy předložený a ten bude rozhodující,” dodal výše citovaný zdroj.

To, že je vyšetřování ve finále, potvrdil v sms pro Neovlivní.cz i dozorující státní zástupce Ondřej Štastný. “Prověřování se blíží ke konci. Vyšetřovateli GIBS jsem uložil, aby ve věci rozhodl nejpozději v první polovině května,” uvedl žalobce Štastný, který vyšetřování případu řídí.

Loňský postup policistů z Prahy 1 se přitom ukazuje jako fatální. S ohledem na to, že se policii s ním dodnes nepodařilo spojit, samotnou podstatu případu – tedy únos na Krym – se bez jeho výpovědi jen stěží podaří vyjasnit.

Sám Andrej Babiš mladší přitom po zveřejnění původní reportáže Zvláštní vyšetřování znovu oslovil reportéry se žádostí, aby jej kvůli jeho pobytu na Krymu spojili s českou policií. “Přeji si být telefonicky v kontaktu s Policií ČR vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska,” napsal reportérům.

Pak jej ale navštívil ve Švýcarsku, kde žije, jeho otec a Babiš mladší přestal komunikovat.

Sám premiér verzi svého syna o únosu odmítá. Tvrdí, že jeho syn trpí schizofrenií a na okupovaném Krymu se ocitl proto, že jej v doprovodu svého spolupracovníka vyslal na ozdravný pobyt.

Psychicky nemocná je podle Andreje Babiš i jeho dcera z prvního manželství. Obě děti přitom premiér sám zatáhl do kauzy Čapí hnízdo, když je označil za majitele farmy v době, kdy přišla dotace z Evropské unie. Syna i dceru policie následně v kauze obvinila, protože podle jejího názoru sehráli roli bílých koní, aby jejich otec dosáhl na dotaci pro svoji luxusní farmu.

Zdravotní stav obou děti policie během vyšetřování nařídila přezkoumat nezávislým znalcem. Dcera je podle znalce schopna účastnit se trestního řízení. Syna se přezkoumat nepodařilo, právě proto, že je policie dodnes nebyla schopna nikde zastihnout.