Česká policie řeší korupci v blízkosti ukrajinského premiéra

Tuzemská policie oficiálně rozjela vyšetřování korupční kauzy, která míří do těsné blízkosti ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka. Jde o podezření, že plzeňská společnost Škoda JS uplácela Jaceňukova nejbližšího spolupracovníka a dlouholetého šéfa energetické komise Mykolu Martynenka, aby na Ukrajině získala zakázky. Management Škody JS jakékoli uplácení striktně popírá.

Policejní vyšetřování potvrdila vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. “Byly zahájeny úkony trestního řízení, obviněn zatím nikdo nebyl,” uvedla na dotaz Neovlivní.cz.

Úřady vedou vyšetřování pro trestný čin korupce. Vedení Škody JS, v níž na přelomu roku došlo po deseti letech k výměně generálního ředitele, trvá na tom, že ze strany firmy nikdy nedošlo k žádnému protiprávnímu jednání.

“Veškeré naše aktivity probíhají v souladu se zákony České republiky i se zákony zemí našich zahraničních obchodních partnerů,” řekl mluvčí společnosti Jan Stolár. Dodal, že policie si už před řadou měsíců vyžádala od firmy řadu dokumentů. “Od té doby jsme znovu kontaktováni nebyli,” dodal Stolár.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na snímku z jara 2013. snig / Shutterstock.com

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na snímku z jara 2013. snig / Shutterstock.com

Vyšetřování se vede kvůli kontraktům na dodávky zařízení pro jaderné elektrárny na Ukrajině a původně je před více než rokem odstartovaly švýcarské úřady, které podle tehdejší zprávy deníku Právo požádaly Čechy o právní pomoc. Švýcaři tehdy poslali do Prahy žádost o zajištění dokumentů v plzeňské Škodě JS, protože měli podle dokumentů podezření, že firma skrytě přes provize uplácela vysoce postaveného ukrajinského politika Mykolu Martynenka. České úřady od té doby spolupracovaly se Švýcary na právní pomoci, samostatné vyšetřování v Česku se fakticky rozjelo až nyní.

“Je zde vážné podezření, že ke korupčnímu jednání došlo právě na území České republiky. Proto případ začala vyšetřovat i česká strana,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

K Mykolovi Martynenkovi – pravé ruce ukrajinské premiéra Jaceňuka a dlouholetého šéfa strategického parlamentního výboru pro energetiku – Švýcary dovedly dva účty offshore společnosti Bradcrest Investment v Panamě. Na kontech ve francouzské bance BNP Paribas a švýcarské bance Hottinger & Cie skončilo podle švýcarské justice 30 milionů švýcarských franků, které byly deklarovány jako provize pro Bradcrest Investment, ale ve skutečnosti šlo o úplatky pro Martynenka. Právě ukrajinský politik je podle švýcarských státních zástupců jedním z akcionářů offshorové společnosti a měl dispoziční právo k oběma účtům.

Martynenko – stejně jako Škoda JS – jakékoli korupční jednání popírá. Jeho případ vyšetřuje kromě švýcarské a české justice i ukrajinský Národní protikorupční úřad, který jej 18. ledna také vyslýchal. Na slyšení podle zjištění Neovlivní.cz poslali své otázky i čeští policisté. “Nebojím se. Jsem připraven svědčit ve Švýcarsku, stejně jako v České republice i na Ukrajině,” citovala Martynenka před výslechem ukrajinská média.

Mohlo by vás zajímat:

» Žalobci začali řešit angažmá Kleslové ve státních firmách
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
» Záhada třiceti milionů pro úředníka vyřešena
» Žalobci chystají stavebnický trest smrti

Případ je vysoce politicky citlivý hned z několika důvodů. Martynenko, který koncem loňského roku pod tlakem rezignoval na poslanecký mandát, ohrožuje premiéra Jaceňuka, jehož proevropskou vládu do úřadu vyneslo mimo jiné protikorupční tažení. Martynenkův případ komentátoři označují za první velkým korupční skandál Jaceňukova kabinetu.

Krom toho je ve hře miliardový jaderný byznys, jehož klíčovou postavou na Ukrajině je už roky právě Mykola Martynenko. Bez něj se v podstatě nelze do jaderných obchodů na Ukrajině zapojit. Sám Martynenko opakovaně řekl, že případ je ruskou provokací.

Příběh je ovšem krajně nepříjemný i pro plzeňskou Škodu JS, společnost ovládanou ruskou strojírenskou skupinou OMZ. V regionu patří mezi největší zaměstnavatele, zakládá si na své reputaci: pravidelně se umisťuje v soutěžích o společensky odpovědnou firmu, je hlavním partnerem místního hokejového klubu HC Škoda Plzeň, aktuálně čtvrtého celku extraligové tabulky. V minulosti byla firma významným sponzorem sítě prestižních škol PORG.

Podnik se specializuje na jadernou energetiku, podílel se na výstavbě všech českých i slovenských jaderných bloků. V roce 2014 firma utržila téměř tři miliardy korun.