© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Příběh s bitcoiny od provozovatele tržiště z darknetu, které převzal ministr spravedlnosti, hned tak neskončí. Policejní vyšetřování se potáhne po celou dobu předvolební kampaně.
I kdyby byl Pavel Blažek nevinnou obětí kauzy miliardové bitcoinové peněženky, bez rezignace by se nevyhnul tomu, že Fialova vláda bude v pár měsíců před volbami v médiích číst o svém ministrovi spravedlnosti v souvislosti s policejním vyšetřováním.
Policie totiž vyšetřuje nejen původ bitcoinů z peněženky provozovatele tržiště z darknetu Tomáše Jiříkovského, který část z nich v hodnotě jedné miliardy věnoval za účasti ministra Blažka státu. Zajímá se i o události posledních týdnů: Tedy jakou roli sehrál odstupující ministr spravedlnosti a jeho náměstek Radomír Daňhel. A také notář, který byl u otevření peněženky Jiříkovského.
„Co se týče toho samotného převzetí bitcoinů ze strany státu, jde o to, zda někdo ze státního aparátu vědomě a za úplatu nepomohl Jiříkovskému legalizovat měnu pocházející z trestné činnosti,“ popsal vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s případem.
Na celém příběhu je totiž absolutně nelogické, že ani jeden za zapojených právníků – ministr, náměstek Daňhel či advokát Jiříkovského – a případně další, nebyli ostražití a nekryli si záda. Jinak řečeno nepočkali, až policie prověří původ bitcoinů. A do té doby je nedali například do notářské úschovy.
Druhý směr vyšetřování míří do minulosti. Kromě původu peněz řeší podle zjištění Neovlivní.cz to, jak postupovaly všechny předchozí úřady – policie, žalobci či soudy – které nedokázaly s jistotou určit, kolik bitcoinů má Jiříkovský v držení a kde je vzal.
„Tam jde vyšetřování směrem ke zneužití pravomoci úřední osoby,“ podotkl již citovaný zdroj.
Oficiálně úřady nic nekomentují. „Přípravné řízené je neveřejné, nelze poskytnout nyní žádné detailní informace,“ reagoval vrchní státní zástupce v Olomouci Radim Dragoun, jehož lidé na vyšetřování dohlíží,
Sám Pavel Blažek trvá na tom, že z jeho pohledu bylo všechno v pořádku. „Nejsem si vědom žádného nezákonného jednání,“ uvedl při pátečním oznámení rezignace.
Proč to politik, který byl považovaný za extrémně schopného hráče, celé udělal tak, že sám sebe vystavil do krajně pochybné situace, to ministr nijak nevysvětlil. „Abych o sobě četl nehorázné věty za to, že ve státním rozpočtu přibyla miliarda… Dnes jsou všichni chytří, co jsem mohl a měl udělat a vědět, tak je to unavující, budu si klást otázku, jestli to stojí opravdu za to,“ podotkl podle Aktuálně.cz v pátek ve Sněmovně před tím, než oznámil rezignaci.
Je tu přitom ještě jeden člověk, který by se měl kvůli tomu, že ho úřady propálily, bát. A to je právě provozovatel marketu Tomáš Jiřikovský.
„Spojil se s ďáblem, spojil se s reprezentanty státní moci a to té nejvyšší. Možná, že nemohl jinak, protože bitcoiny ukradl. Většinu bitcoinů nevydělal na provizích z prodeje drog, ale on je šluknul lidem, kteří je dali v jeho shopu do zástavy, tedy tyto bitcoiny měl uvolnit v momentě, pokud zboží dorazilo v pořádku kupujícímu. Tedy mnoho dealerů z celého světa nedostalo za své zboží své bitcoiny. Doteď se mohl Jiřikovský tvářit, jako že mu je sebral stát, protože dealeři viděli na blockchainu, že se bitcoiny nehýbají. Po odsouzení znají jeho totožnost, teď vědí i kde bydlí, a nyní už vědí i to, že k bitcoinům má přístup. Podsvětí bude chtít své bitcoiny zpět, a je to fakt hodně bitcoinů. Dnes se bavíme o miliardách, a nevěřme Blažkovi že šlo jen o miliardy tři – blockchain nikdy nelže. Bylo to dvanáct miliard. Blažek otevřel temnou bránu podsvětí, bude to jízda,“ napsal v textu pro Neovlivní.cz zakladatel Paralelní Polis Roman Týc.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com