© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Případ úřednice, která nestandardní cestou v Bruselu pátrala po informacích z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo svého nejvyššího šéfa, má nečekanou dohru. Ministerstvo financí s úředníci i náměstkem, který ji tím pověřil, zahájilo kárné řízení. Současně ale čelí vyšetřování kárné komise i dva další úředníci, kteří na problém interně upozorňovali. Když se zastání nedočkali přímo u ministra Babiše, obrátili se na vládního prošetřovatele. Nyní oba zřejmě z resortu odejdou.
Všechna čtyři kárná řízení oficiálně potvrdil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec. Detaily sice původně přislíbil, nakonec je však resort neodtajnil.
“Kárná řízení se zaměstnanci jsou uzavřená správní řízení, proto o jejich důvodech a průběhu nemůže Ministerstvo financí poskytovat jakékoliv informace. Kárná řízení navíc považujeme za soukromou záležitost zaměstnanců. Děkuji za pochopení,” napsal v emailu pro Neovlivní.cz Žurovec.
Vyjadřovat se nechtějí ani samotní úředníci. “Nezlobte se, ale nebudu vám k tomu nic říkat,” uvedl jeden z prověřovaných Ladislav Janák.
Z informací, které redakce shromáždila, nicméně vyplývá, že řízení jsou teprve v počátku. Úředníci, kteří na případ upozornili své nadřízené a také vládního prošetřovatele, jsou na koberečku proto, že podle ministerstva předali případ novinářům. To oba úředníci – Ladislav Janák a Martina Uhrinová – odmítají. Jaké důkazy proti nim resort má, je tajné. Připomeňme, že novináři se příběhu začali věnovat až poté, co se do sporu vložil vládní prošetřovatel, resp. Úřad vlády, pod který spadá.
V kostce jde o to, že úřednice Barbora Boschat mimo svou standardní pracovní náplň dostala od náměstka ministra Tomáše Vyhnánka, pod kterého ovšem tehdy přímo nespadala, úkol. Měla zjistit, co všechno se v Bruselu ví o kauze Čapí hnízdo. V té vyšetřuje » bruselský úřad proti podvodům OLAF podezření, že nynější ministr financí a nejvyšší šéf Boschat a Vyhnánka Andrej Babiš získal evropské dotace na projekt luxusního konferenčního centra podvodem.
Boschat, která tehdy spadala pod Janáka a Uhrinovou, za jejich zády pátrala v Bruselu. Janáka s Uhrinovou na to však bruselští úředníci upozornili. Oba začali případ řešit s tajemníkem ministerstva (psali jsme zde »), náměstkem Vyhnánkem a posléze i přímo s ministrem Babišem. Když to k ničemu nevedlo, obrátili se na vládního prošetřovatele. Ten případ předal zpátky ministerstvu, aby si jej vyřešilo samo (více zde »).
Uhrinová následně neprošla výběrovým řízením, které bylo vypsané na její funkci. Vyhrála jej právě Barbora Boschat. Jestli se nakonec funkce ujme, bude záležet mimo jiné na výsledcích kárného řízení. Další osud úředníků Uhrinové a Janáka na ministerstvu je také nejasný.
Tomu, že jsou na úřadu nežádoucí, nicméně nasvědčuje i další kárné řízení s Janákem. Vede se kvůli tomu, že interním mailem upozornil náměstka Milana Hejnu na množství gramatických a stylistických chyb v jeho zápise ze služební cesty do Izraele.
Náměstkův zápis byl – i s chybami – zveřejněn na oficiálních webových stránkách úřadu. Státní tajemník ministerstva se domnívá, že Janák svým upozorněním náměstka zesměšnil. A to i přesto, že šlo o neveřejné avizo určené pouze Hejnovi.
Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». |