Uprchlická vlna se dává do pohybu. Češi jsou připraveni pomoci

OSN odhaduje, že Putinova invaze může vyhnat z domovů až pět milionů lidí.

Ukrajina prožila další noc ve válce. Prezident Volodymyr Zelensky zveřejnil v sobotu ráno na sociálních sítích video, v němž potvrdil, že navzdory fámám zůstává v Kyjevě a město zatím odolalo útoku Rusů.

Ukrajina, únor 2020 Foto: Seneline / Shutterstock.com

Mezitím se na hranicích s Polskem schyluje k humanitární katastrofě. Uprchlická vlna se dala do pohybu, ale v sobotu ráno se ukázalo, že na hranici je špunt.

“Útěk uprchlíků z Ukrajiny se mění v humanitární katastrofu. Na hraničních přechodu Medyka jde o zdraví především děti, které jsou s matkami uvězněné před hranici. Čekají minimálně 10 hodin bez jakéhokoliv zázemí. Nemohou tam ani zpátky,” popisuje na Twitteru zpravodaj veřejnoprávního rozhlasu Ľubomír Smatana.

A dodává: “Desítky hodin na hranici Medyka. Masakr. Tisíce lidi čekají a věří, ze projdou do Polska. Zima, nic teplého, žádné WC.”

Humanitární agentury OSN odhadují, že Putinova válka může z domovů vyhnat na Ukrajině až pět milionů lidí, Milion pak podle nich může zamířit do Polska, další dva miliony do jiných evropských zemí. Za první dva dny bojů uteklo z Ukrajiny přes 50 tisíc lidí.

Česká republika podle svých politických představitelů i humanitárních organizací počítá s pomocí Ukrajincům. “Jsme připraveni na možnosti příchodu nějaké uprchlické vlny z Ukrajiny,” potvrdil premiér Petr Fiala.

Uprchlickou vlnu má na starost především ministerstvo vnitra, které v případě příchodu více než pěti tisíc uprchlíků plánuje aktivovat nouzový stav. Pokud nebudou stačit kapacity uprchlických zařízení, vláda počítá s využitím hotelů a ubytoven.

Vláda také poskytla Ukrajině 300 milionů korun. Pomáhají i samotní občané České republiky, veřejné sbírky jsou opět rekordní. Do pátečního večera vybrali přes 150 milionů korun. Kde pomáhat? Rychlá pomoc například ZDE.

Do sbírky na pomoc okupované Ukrajiny se zapojil také český byznys. Veřejnou “aukci” spustili Jan Barta, Dušan Šenkypl, David Holý a Petr Krajíček z Pale Fire Capitla, kteří věnovali milion dolarů. V přepočtu to je 22 milionů korun.

Na Twitteru pak na to zareagoval majitel Seznamu Ivo Lukačovič a věnoval o milion víc. A spustila se internetová aukce milionářů. “Kamarádi miliardáři, potkáváme se na letištích, létáme, nenechte se zahanbit,“ vyzval k pomoci Lukačovic.

A začali se přidávat další: například Aleš Zavoral z Alzy, Martin Hájek z Livesportu.

Banka ČSOB pak oznámila, že zdvojnásobí každý dar, který vybere ve sbírce Člověk v tísni.

Nezvykle akceschopné jsou také státní firmy. Například České dráhy oznámily, že vypravily na hranice vlaky, které zdarma uprchlíky přivezou. “První humanitární vlak České dráhy vyjel z Bohumína do polského Przemyslu, který leží u polsko-ukrajinské hranice. Na místě bude kolem půl čtvrté ráno. Zpět do ČR vyjede v 8.00 hod. ráno. Vlak jede na pomoc ukrajinským občanům,” oznámily v noci České dráhy.

Ukrajinci také mohou využít zdarma vlaky Českých drah při své cestě na Ukrajinu. “Na 3. nástupišti nádraží v Przemyślu je připraven vlak ČD pro evakuaci ukrajinských uprchlíků do ČR. Odjede, až se zaplní cestujícími. Přeprava je zdarma.

Zdroj náhledové foto:  Seneline / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email