Upřímný údiv a ztráta paměti AB. A Ovčáčkův boj s ČÚTI.

Co přinesl 1. týden roku 2017

Rok 2017 se rozjíždí pomalu a zdá se, že ve starých kolejích. První lednový týden tuzemské politické scény opanovali opět oni dva. Ti, o kterých bychom nejraději vůbec nepsali. Andrej Babiš a Jiří Ovčáček.

Miliardář se nám opět snažil vsugerovat, že trpí výpadky paměti. Jako loni zjara, kdy nevěděl, že mu patří farma Čapí hnízdo, do které nalil stovky milionů korun. Tento týden se nás snažil přesvědčit, že netušil, cože to jeho podřízení připravili v souvislosti s EET. Ministr financí měl na mysli anonymní linku, na které mohli lidé udávat hostinské, kteří jim nevystaví účtenku. Andrej Babiš se jí tento týden rozhodl zrušit. “Nevěděl jsem o tom, že vzniká,” prohlásil. A dodal, že se o ní dozvěděl o Twitteru.

Posměch sítí, který následoval, ministra nazlobil. Ještě víc jej ale dopálily důkazy, že lhal a o lince věděl. Už 8. prosince totiž redaktorovi deníku Blesk poslal sms, z níž je zřejmé, že už tehdy moc dobře o udavačském nástroji z dílny svého úřadu věděl.

V přímé konfrontaci s redaktorem deníku pak byl nucen přiznat: “Dobře, možná jsem o něm věděl, ale nikdy jsem ho před tím neviděl. A hlavně jsem nevěděl, že byl anonymní.”

Ministrovi zkrátka trvá, než si osvěží paměť. A přitom to pro lídra hnutí ANO vypadalo na slibný začátek roku. Ministr si nachystal oznámení rekordního přebytku státního rozpočtu. Ve stejný den, kdy jej prezentoval, vyšla najevo záměna embryí na jedné z jeho reprodukčních klinik. Pech.

Náš druhý muž týdne – mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček – vytáhl do boje s novým úřadem, který má upozorňovat na propagandistické a zavádějící informace. O smysluplnosti instituce se vedou diskuse, Zemanův mluvčí má jasno: “Je zcela zřejmé, a ukazují to už nyní konkrétní počiny, že úřad je účelově zaměřen i proti panu prezidentovi.”

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám fungující pod vnitrem mluvčí překřtil na novodobý ČÚTI – Český úřad pro tisk a informace. A zřídil kvůli němu i speciální twitterový účet, aby si to s úřadem mohl průběžně vyřizovat.

Ministr vnitra Milan Chovanec se následně objednal k prezidentovi se slovy, že se pokusí mu vysvětlit, k čemu je úřad dobrý a že skutečně nevznikl kvůli hlavě státu.

Na Neovlivní.cz jsme v prvním týdnu roku 2017 připravili předpověď, jaké zvraty může příštích dvanáct volebních měsíců vnést do světa velkých kauz.

A odemkli jsme pro Vás několik článků, které jsme publikovali v loňském roce v tištěném magazínu.

Nemyslel jsem, že mě v tom nechají

Jedním z nejcitovanějších a také nejdiskutovanějších článků loňského roku byl rozhovor s bývalým zákulisním hráčem číslo 1 Markem Dalíkem. Exkluzivně se pro Neovlivní.cz vyzpovídal před svým nástupem do vězení. V rozhovoru popsal nejen kauzu Pandury, kvůli níž skončil za mřížemi. Rozpovídal se i o tom, jak se tu za éry Mirka Topolánka vládlo. Jak to chodí v politice, když se nikdo nedivá. A jak do poslední chvíle nevěřil, že ho v tom všichni nechají a on skutečně půjde sedět.

První díl rozhovoru si přečtěte zde ». Ten druhý najdete tady ».

Pro koho si letos přijde doktor Ištvan?

V roce 2017 nás podle všeho čeká nejen vyhrocená kampaň před podzimními volbami, v níž se miliardář Babiš pokusí získat premiérský post a ovládnout zemi. Kromě toho ale do politiky zasáhne hned několik verdiktů, které vyšetřující úřady chystají právě v letošním roce. Kromě bývalého hejtmana Davida Ratha se týkají i dvou mužů, kteří se na podzim utkají o Strakovu akademii. Andreje Babiše a Bohuslava Sobotky. Oč přesně jde, zjistíte z této analýzy ».

Začala demontáž penzijního systému

Protože všichni zestárneme, podívali jsme se na to, jestli vůbec budeme mít důchody. Zdánlivě totiž neprovedla vláda socialistického premiéra Bohuslava Sobotky nic tak strašného. Jen zrušila penzijní reformu, která zaváděla druhý penzijní pilíř. Málokdo toho litoval, protože se čekalo, že současná šéfka resortu práce a sociálních věcí přispěchá rychle s návrhem reformy nové. Michaela Marksová však nic, co by zlepšilo finanční vyhlídky příštích důchodců, nepředložila. K tomu si přičtěte předvolební „dárek“ pro seniory v podobě navýšení důchodů a zastropování věku odchodu do penze. Katastrofické scénáře budoucnosti nabývají na konkrétních obrysech. Jeho detaily si přečtěte zde ».

Přejeme úspěšný druhý lednový týden a jdeme chystat nové zprávy.