Úřad na ochranu osobních údajů posvětil policii šmírovací software

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) se několik měsíců zabýval tím, zda policie může využívat sledovací software, který dokáže z digitálních přístrojů obyvatel získávat detailní personální data. Nyní rozhodl, že je to v pořádku.

Podle Práva, které se zprávou přišlo (externí odkaz »), dokáže program od italského dodavatele Hacking Team z “napadených počítačů nebo mobilů kromě klasických soudem povolených odposlechů vydolovat také například ­pří­stupové údaje k bankovním účtům, sociálním sítím, kontakty a údaje z kalendáře nebo stáhnout uložené fotografie.”

Podle listu ÚOOÚ dospěl k názoru, že policie využíváním nástroje české zákony nepřekračuje.

Mohlo by vás zajímat:

» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul Babišův mail
» Registrů přibývá, stát přenáší riziko na občany a postihy úředníků neřeší
» Rozhovor s Petrem Gazdíkem: Proč vadí EET a nevadí kontrolní hlášení
» Útok neonacistů na Sobotkův mail byl na objednávku
» ‘Ahoj Slávku.’ Proč se Lidovky tolik rozepsaly o mailech pro Sobotku

“Policie kontrolujícím doložila přijatá technicko-organizační opatření, aby nemohlo dojít k neoprávněnému nebo nahodilému přístupu k osobním údajům, k jejich změně, zničení či ztrátě, neoprávněným přenosům, k jejich neoprávněnému zpracování, jakož i k jinému zneužití,” uvedl pro Právo Vladimír Matouš z kontrolního inspektorátu úřadu.

Byť podle listu někteří oslovení odborníci varovali, že policie přes speciální program může dolovat i soukromá data, na která nedosáhne přes soudem povolené odposlouchávání a sledování, argumenty bezpečnostních složek úřad přesvědčily, že sledovací nástroj nezneužívají.

“Ve virtuálním světě internetu například velmi pečlivě prověřujeme identitu konkrétní osoby a teprve v případě, že jsme si jí naprosto jisti, provádíme vlastní sledování,” řekla novinám mluvčí prezidia Jana Macalíková.

Policisté podle listu tvrdí, že za čtyři roky “šmírovací software” využili zhruba třicetkrát.