Úřady v panamské stopě, znovu to zkoušejí na miliardáře Speychala

Finanční správa a celníci za asistence protikorupční policie zasahují ve společnosti ČKD Praha DIZ. Jde o firmu patřící do impéria vládce ČKD a hokejové Sparty Petra Speychala, jednoho z mocných, jejichž jméno se objevilo v dokumentech o skrytých vlastnících offshoreových firem v rámci aféry Panama Papers. Podle Lidových novin nynější razie s podezřením na vyvádění peněz do daňových rájů úzce souvisí.

Společnost ČKD Praha DIZ miliardáře Speychala, která figuruje v aktuální razii, je spojená především s problematickou stavbu tunelového komplexu Blanka. Firma dodávala technologická řešení, kabely, osvětlení a podobně. Ve veřejných zakázkách získala kontrakty ve výši kolem čtyř miliard korun; s Prahou se nyní přetahuje o více než půl miliardy za za dodatečné práce, které magistrát nechce proplatit.

O Panama Papers:

nevodka / Shutterstock.com
» Motejlek: Proč Panama Papers hýbou světem, ale Češi tápou
» Proč neskončili v síti Panama Papers čeští politici
» Panamské dokumenty: Uniklá data zmiňují i mocné Čechy

Vedle ČKD Praha DIZ prohledává policie podle Mf Dnes také areál na pražském Bohdalci, kde sídlí celá Speychalova skupina ČKD Group. “Žádné informace poskytnout nemohu, obraťte se na Vrchní státní zastupitelství v Praze,” řekl listu mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Podle poznatků Neovlivní.cz rozjela aktuální vyšetřování Finanční správa spolu s celníky, tedy úřady spadající pod ministra financí Andreje Babiše. Není tajemstvím, že oba miliardáři mají dlouhodobě mimořádně napjaté vztahy.

Lidové noviny na svém webu píší, že se aféra týká podezření z vyvádění peněz do daňových rájů a souvisí i s aktuálními úniky informací v rámci aféry Panama Papers. “Detektivové totiž dle zjištění LN dlouhodobě prověřují, zda stamiliony mimo jiné i ze zakázek na pražský tunel Blanka nezmizely nezdaněné v off shore destinacích,” napsal autor zprávy Adam Junek.

Citoval důvěryhodný zdroj z blízkosti vyšetřování, podle kterého policie a celníci miliardáře podezírají z daňových úniků, které “mohly probíhat v dodavatelském řetězci. Celé to souvisí s rozsáhlou akcí z podzimu 2014 u skupiny asi 70 lidí a zároveň s toky peněz do zahraničí, včetně off shore destinací.”

Junek už před časem s odkazem na databázi Panama Papers napsal, že se Speychalem či s ním provázanými lidmi je možné propojit na 45 firem v různých jurisdikcích po celém světě. Jak a zda na ně byla navázaná ČKD Praha DIZ, zatím není jasné. Na firmu však ve čtvrtek vydala finanční správa zajišťovací příkaz.