Úředníci chtěli platy fotografů Schillerové zatajit

Andrej Babiš dal od své bývalé ministryně v kauze zneužívání veřejných peněz ruce pryč. K vrácení peněz ji ale nutit nebude.

Úředníci ministerstva financí původně odmítali zveřejnit, jaké peníze stát platil dvěma fotografům, jejichž snímky a videozáznamy plnila Alena Schillerová své soukromé sociální sítě. Jde o úředníky, kteří v resortu zůstali právě z éry ministryně Schillerové.


Alena Schillerová s novým účesem. Zdroj: Alena Schillerová/Ministerstvo financí

Ministerstvo podle zjištění Neovlivní.cz vydalo data o platech fotografů až po zásahu nového vedení resortu.

“Byla to zažitá praxe, údaje o platech se prostě nezveřejňovaly a pokud ano, až v krajním případě. Taková byla politika resortu,” popsal jeden z úředníků ministerstva. “Bývalá ministryně razila politiku nezveřejňování. A platilo to i v případě najatých fotografů.”

Jeho slova ostatně potvrzuje i časový záznam z žádostí, které na ministerstvo směřovala redakce SeznamZprávy. První žádost o zveřejnění platů fotografů Schillerové poslala redakce podle reportéra Václava Dolejšího na tiskové oddělení 12. ledna letošního roku. A následné stanovisko resortu znělo: Nelze odpovědět.

17. ledna následovala redakční žádost podle zákona č.  106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Opět bez odpovědi.

Poté redakce zaslala další žádost podle téhož zákona a doplnila ji o vysvětlení, proč jde v případě fotografů ministryně o veřejný zájem. Teprve pak 19. ledna přišla alespoň částečná odpověď s celkovou částkou určenou oběma fotografům současně.


NEPŘEHLÉDNĚTE: Babišova chobotnice se nevzdává


“Ministerstvo financí vám sděluje, že za období 23. září 2020 až 30. listopadu 2021 byly náklady na platy a odměny obou referentů v souhrnu 1 930 769 Kč (bez odvodů),” citovaly SeznamZprávy z odpovědi Miloše Nagyho z kanceláře státního tajemníka. Dodal, že konkrétní sumy u každého zvlášť nemůže uvést kvůli ochraně osobních údajů.

“I tentokrát ale chtěli úředníci žádost zamítnout. Teprve po zásahu nového vedení, které logicky argumentovalo tím, že není důvod nic tajit a v případě veřejných peněz by to bylo i protizákonné, úředníci údaje vydali,” dodal již citovaný zdroj z ministerstva.

Příběh s odměnami své nejloajálnější ministryně komentoval i její bývalý vládní šéf Andrej Babiš. Ve svých novinách MfDnes Aleně Schillerové vzkázal, že je naštvaný. K tomu, aby veřejné peníze použité na osobní prezentaci vrátila, ji ale nevyzval.

“Byl jsem naštvaný. Bylo to naprosto zbytečné, poškodilo to celé hnutí. Já osobně jsem vždycky takovéto věci striktně odděloval. Věci, které patřily pod hnutí, byly pod hnutím,” uvedl Babiš, který v roli premiéra sám používal na osobní politickou prezentaci veřejné peníze. Například v případě předvolebního projektu na onkologickou prevenci.


ČTĚTE TAKÉ: Den zdraví. Kampaň hnutí ANO za státní peníze


Tutlání odměn pro fotografy Aleny Schillerové odkrývá problém, s nímž se podle zjištění Neovlivní.cz nyní potýkají ministři prakticky na všech úřadech. Zůstali v nich lidé, kteří jsou loajální bývalému Babišovu vedení. A ačkoli Fialovi ministři před volbami mluvili o rychlé a důsledné “deagrofertizaci” státní správy, tedy očištění od lidé spojených s oligarchou, ukazuje se, že to tak jednoduché nebude.

Kdo sabotuje práci ministerstev? Jak se noví ministři chytají do pastí Babišových lidí. Čtěte v únorovém časopise Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Alena Schillerová/ministerstvo financí

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email