USA žádají o mezinárodní zatykač na Fajáda

Bezmála tři neděle poté, co Libanonec Alí Fajád výměnou za pětici unesených Čechů přistál na letišti doma v Bejrútu, stále sedí v komplexu tamní vojenské rozvědky. Libanonské tajné služby zkoumají, zda během pobytu v pražské vazební věznici promluvil. A případně, komu co řekl.

“Mluvil jsem s jeho ženou, pořád jej zadržují. O důvodech můžu jen spekulovat,” uvedl Fajádův český advokát Jan Švarc, který byl sám jedním z pěti unesených Čechů.

Ke kauze:

» Ten, o němž se mlčí. Třetí muž z kauzy Fajád chce vydat do USA
» Ministr Pelikán: O Fajádovi jsem s Američany předem jednal
» Za kulisy: Jak tajné služby válčily o případ unesených Čechů
» Nebyli to zajatci, ale hosté, píší libanonská média. Jeden z “hostů” zhubl 30 kilo
» Poslední hodiny před propuštěním: Detaily o osvobození Čechů

Tomu, že Fajád je stále pod dohledem libanonských tajných služeb, nasvědčují i informace českých bezpečnostních složek.

“Čím dál silněji se ukazuje, že v tomto příběhu jde o informace, jejichž nositelem je právě Fajád. Libanonci mají jednak obavu, jestli během vazby nepromluvil o zbrojních obchodech. Logicky tak musí prověřit, jestli nezačal spolupracovat s nějakou jinou tajnou službou než s vojenskou službou z Libanonu, která se k němu přihlásila,” uvedl zdroj z bezpečnostních složek.

Spojené státy, které o Fajádovo vydání usilovaly, se nyní snaží dostat k němu jinou cestou. Podle advokáta Švarce požádaly o mezinárodní zatykač. Interpol nyní žádost zkoumá, zatím ale podle zjištění Neovlivní.cz o žádosti Američanů nerozhodl.

“Libanon by jej ale ke stíhání do USA stejně nevydal, nevydává své občany,” podotkl Švarc.

Mezinárodní zatykač by ovšem každopádně zkomplikoval Fajádovi život i byznys, protože by jej “uvěznil” na území Libanonu. V kterékoli jiné zemi by mohl být zatčen.

Deník Neovlivní.cz už záhy po výměně pětice unesených Čechů napsal, že Alí Fajád pro Američany není nutně jen osobou, podezřelou z obchodů s teroristy, jak zněla oficiální žádost. Jako čím díl pravděpodobnější verze se tak ukazuje ta, podle níž skutečným důvodem tlaku na vydání nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje.