Utajený zápis o rouškách usvědčuje Babiše

Zápis z jednání dokazuje, že Andrej Babiš lhal, když tvrdil, že o srpnových návrzích ministerstva zdravotnictví nevěděl

Doposud Andrej Babiš mohl tvrdit, že v létě neměl tušení, jaký soubor opatření nachystali experti na ministerstvu zdravotnictví před podzimní vlnou covid. A když se pak o něm dozvěděl, byl “v šoku” a předvolal si Adama Vojtěcha na kobereček.

“Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,” citoval v srpnu premiéra Radiožurnál. “Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere.” Výslovně pak zmínil například plánované roušky v prostorách škol.

Redakce Neovlivní.cz ale získala důkaz, který premiéra nadevší pochybnost usvědčuje, že moc dobře věděl, co resort zdravotnictví před novým školním rokem chystal a co se nakonec kvůli němu změnilo. Jeho překvapení tedy bylo hrané.


Zápis z jednání Rady, které Andrej Babiš osobně řídil

Tím důkazem je Zápis z jednání Rady vlády pro zdravotní rizika ze 17. srpna 2020. Coby předseda rady se jí účastnil osobně Andrej Babiš. Rada se sešla v půl jedenácté dopoledne a jediným tématem byla opatření před nastávajícím školním rokem.

Tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nejprve informoval účastníky jednání o plošných protiepidemických opatřeních, kdy hodlal zavést roušky ve veřejné dopravě a vybraných vnitřních prostorech. Následně spolu s ministrem školství Robertem Plagou představil manuál pro školy.

A výslovně na zasedání, které podle zápisu premiér Babiš osobně řídil, řekli, že školáky čekají v budově roušky. “Ochrana dýchacích cest bude ve společných prostorách, nikoli ve výuce v jednotlivých třídách,” stojí v zápise, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici.

Členové Rady vzali podle zápisu informaci Adama Vojtěcha a Roberta Plagy na vědomí.

Vzápětí poté, co Adam Vojtěch s tímto návrhem předstoupil před veřejnost, premiér začal pronášet svá slova o šoku a oznámil, že si s ministrem o tom promluví. Následovala vládní otočka a roušky ve školách v září zavedeny nebyly.


Premiér a jeho žák. Andrej Babiš na jednání covidového týmu ještě s Adamem Vojtěchem coby ministrem. Foto: FB Andreje Babiše

Přitom právě změkčení původně navrhovaných opatření na podzim přispělo k dramatickému šíření nákazy covid-19. A je jedním z důvodů, proč právník Petr Němec podal na premiéra a spol. trestní oznámení pro podezření z maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti, vydírání, případně jiný trestný čin. Popsali jsme ZDE.

Premiér přitom dodnes trvá na tom, že o ničem nevěděl a odpovědnost hodil na bývalého ministra Vojtěcha. “Po zkušenosti s tím, jak mě média a opozice dezinterpretovaly v srpnu, se k tomu moc nechci vyjadřovat. Tehdy jsem se podivoval nad nelogickým rozhodnutím zdravotnictví, které v průběhu tří dnů měnilo své názory,” zopakoval naposledy v sobotu pro list Právo. O tom, že resort zdravotnictví měnil názor pod jeho tlakem, už se nezmínil.

Jak si vede v nové roli ministra Jan Blatný? A komu začal kazit kšefty? Aktuální situaci na ministerstvu zdravotnictví se věnujeme v Zimním speciálu Neovlivní.cz. Časopis můžete věnovat i jako dárek ZDE:

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email