Útok hackerů: Vyšetřovatelé jdou po české stopě, Sobotka má alibi od NBÚ

Žádné kompromitující intimity. Premiéra Sobotku v kauze hacknutého mailu ohrožuje jen možnost, že v osobní nezabezpečené poště řešil věci podléhající režimu utajení. Národní bezpečnostní úřad ovšem žádný takový dokument v premiérově emailu nenašel. Policie navíc nově rozšířila vyšetřování o trestný čin vydírání. A jde po české stopě.

Národní bezpečnostní úřad, který zkoumal uniklé dokumenty z osobního emailu Bohuslava Sobotky, nezjistil, že by premiér porušil zákon o utajovaných skutečnostech. “Nic tajného jsme zatím v poště nenašli,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz mluvčí úřadu Radek Holý.

Závěr NBÚ tak současně potvrdil tvrzení úřadu vlády, že ani v neděli zveřejněná korespondence, která měla údajně pocházet ze Sobotkovy elektronické pošty, žádné tajnosti neobsahovala. Nedělní dokument, kterým hackeři spojení s neonacistickým webem White Media chtěli dokázat, že Sobotka zákon porušil, je podle informací Neovlivní.cz podvrh.

Čtěte také:

Ilustrační foto: Shutterstock
» Útok neonacistů na Sobotkův mail byl na objednávku
»  ‘Ahoj Slávku!’ Proč se Lidovky tak rozepsaly o mailech pro Sobotku

Identickými informacemi disponuje i policie, která hackerský útok na premiérovu emailovou schránku vyšetřuje. “Nemáme jedinou indicii, že premiér porušil zákon či nějaký předpis. Ten nedělní mail byl zjevně podvrh, vyšetřování se proto soustředí na vypátrání útočníků,” uvedl zdroj blízký vyšetřování.

Policie ovšem podle informací Neovlivní.cz současně rozšířila vyšetřování o trestný čin vydírání. Na stránkách White Media se totiž s várkou nových mailů objevila výhružka, že pokud proti nim úřady zasáhnou, bude následovat “totální válka”.

“Vzkaz zrádcům národa: Pokud bude někdo z nás zatčen, nebo zařídíte zrušení našeho webu, dostanou se na veřejnost kompletní obsahy Email schránek Sobotky a dalších členů jeho gangu. Navíc by vám pak hackeři vyhlásili totální válku. Nacionální revoluci nezastavíte a za každé pronásledování nacionalistů přijde radikální odveta,” stojí na webových stránkách White Media.

Co se týče pátrání po hackerech, policie zatím tápe. Deník Neovlivní.cz již minulý týden informoval, že hlavní vyšetřovací verze stojí na tom, že lidé z White Media jsou jen prostředníky ke skutečným hackerům, které si na útok na Sobotkovu poštu někdo najal.

Tomu podle detektivů nasvědčuje i nedělní pokus vydávat za pravý i zjevně podvržený dokument. Pokud by prolomení Sobotkovy schránky měli na svědomí jen lidé z White Media, neměli by jediný důvod falšovat její obsah a premiérovi tak “mediálně zatápět”. Neodpovídá to ani jejich dosavadním postupům v jiných případech, kdy se vesměs levicovým intelektuálům a aktivistům vloupali do pošty a hacknuli účty na sociálních sítích.

Dosavadní informace z vyšetřování přitom spíše naznačují, že jde o útok z tuzemska a nikoli ze zahraničí. Variantě, že si prolomení Sobotkovy pošty objednal někdo z Ruska, totiž nasvědčuje jen obecný fakt, že většina neonacistických serverů na Západě je financovaná právě z ruských zdrojů.

Protimafiánský útvar, který případ řeší, ale detaily z vyšetřování komentovat nechce. “Nebudeme k tomu zatím uvolňovat jedinou informaci,” uvedl ředitel úřadu Robert Šlachta.