© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek analyzuje poslední události kolem Osy odporu, kdy Írán zaútočil balistickými raketami na Izrael a očekává se další odveta.
Írán zahájil dvouvlnový útok balistickými raketami, které byly zaměřeny na Izrael z íránského území 1. října. Írán tvrdil, že zahájil tento útok v reakci na izraelské zabití vysokých vůdců Osy odporu, včetně generálního tajemníka Hizballáhu Hassana Nasralláha v Bejrútu a předsedy politického byra Hamásu Ismíla Haniji v Teheránu, tak jak jsem psal 12.8. v článku Co čekat od avizovaného útoku Íránu na Izrael – (neovlivni.cz).
Írán měl pravděpodobně v úmyslu způsobit Izraeli značné škody přesycením izraelské protivzdušné obrany, zejména ve středním Izraeli. Írán 1. října odpálil přibližně 180 balistických raket zaměřených na Izrael ve srovnání s přibližně 120 balistickými raketami, které na Izrael vypálil v dubnu 2024. Írán odpálil i balistické rakety Emad a Ghadr. Írán tvrdil, že při útoku z 1. října poprvé odpálil svou doma vyrobenou hypersonickou balistickou raketu středního doletu “Fattah-2”. Islámské revoluční gardy tvrdily, že odpálily rakety Fattah, aby zničily izraelské protiraketové systémy Arrow 2 a Arrow 3. Islámské revoluční gardy provedly operaci 1. října se souhlasem Nejvyšší rady národní bezpečnosti a “s vědomím” generálního štábu ozbrojených sil. Írán se zaměřil na izraelská “vojenská, operační a zpravodajská” centra spojená se zabitím Haníji, ke kterému došlo v íránském Teheránu v červenci 2023.
Írán se zaměřil na následující letecké základny:
• Letecká základna Nevatim, kde jsou umístěny izraelské letouny F-35, umístěná u Beerševy v Izraeli. Většina izraelských F-35 byla v době útoku pravděpodobně ve vzduchu, vzhledem k tomu, že většina izraelských tankovacích letounů byla během útoku ve vzduchu. To by Izraeli umožnilo ponechat většinu svých letadel během útoku ve vzduchu, a to jak proto, aby se zabránilo poškození letadel, tak i pro zachycení projektilů, pokud by to bylo nutné a možné.
• Letecká základna Hatzerim v Negevské poušti.
• Letecká základna Tel Nof 20 kilometrů jižně od Tel Avivu.
Geolokované záběry také ukázaly íránské balistické rakety dopadající nejméně na tři další místa:
• Oblast jižně od Herzliye, Izrael. Geolokované záběry zachycují oblast nacházející se poblíž zpravodajské základny IDF Glilot, kde se nachází jednotka IDF 8200, což je jednotka IDF pro SIGINT, a velitelství Mossadu. Izrael před útokem evakuoval zpravodajskou základnu Glilot.
• Škola v Gedeře v Izraeli, která se nachází poblíž letecké základny Tel Nof.
• Oblast poblíž nákupního centra Ayalon Mall, Ramat Gan, Izrael. Ayalon Mall se nachází západně od Jarkon Parku, kde má Šin Bet (kontrarozvědka) sídlo.
Izrael slíbil odvetu proti Íránu za útok z 1. října. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na začátku zasedání izraelského kabinetu prohlásil, že Írán “udělal velkou chybu a zaplatí”. Netanjahu zopakoval, že Izrael zaútočí na každého, kdo na něj zaútočí. Mluvčí IDF Daniel Hagari uvedl, že izraelské operační plány jsou připraveny a slíbil, že Izrael odpoví “kdekoli, kdykoli a jakkoli si vybereme”. Izrael již dříve provedl odvetné letecké údery na leteckou základnu Arteš v Esfahánu v Íránu 18. dubna v reakci na íránský dronový a raketový útok z 13. dubna na Izrael. Islámské revoluční gardy 1. října varovaly, že provedou další útoky na Izrael, pokud Izrael podnikne odvetu proti Íránu za jeho útok balistickou raketou. Je vysoce pravděpodobné, že si Izrael nenechá ujít příležitost a zaútočí hlavně na iránské střediska jaderného výzkumu, tak, aby oddálil vývoj jaderné zbraně.
Pozemní operace se pravděpodobně vyhne Bejrútu
IDF zahájila počáteční fázi svých pozemních operací v jižním Libanonu. 98. divize IDF zahájila 1. října “soustředěnou aktivitu” v rámci toho, co IDF popsala jako “cílenou a vymezenou” operaci v jižním Libanonu. IDF uvedla, že brigáda speciálních operací, brigáda výsadkářů a obrněná brigáda podřízená 98. divizi se v posledních týdnech připravovaly na pozemní operaci. Tyto jednotky předtím bojovaly pod 98. divizí po celé měsíce v Pásmu Gazy.
Izraelský bezpečnostní kabinet schválil “cílený pozemní vstup” večer 30. září. Nespecifikovaný vysoký izraelský představitel řekl izraelskému armádnímu rozhlasu, že “omezená pozemní operace” odstraní hrozby poblíž nebo podél izraelsko-libanonské hranice. Vypadá to tedy, že pozemní operace se vyhne Bejrútu na rozdíl od roku 2006. Současná pozemní operace IDF je pokračováním rok trvající, dříve nezveřejněné izraelské speciální operace, která se snažila zničit infrastrukturu Hizballáhu v jižním Libanonu. IDF 1. října oznámila, že izraelské síly od října 2023 zničily při přeshraničních nájezdech asi 700 cílů Hizballáhu, včetně podzemních areálů, vojenských cílů, skladů zbraní, výbušnin a velitelství.
Přeshraniční operace IDF, často vedené jednotkou Egoz, někdy trvaly několik dní a zaměřovaly se na ničení infrastruktury patřící Radwanským silám umístěným v blízkosti Izraele. Jednotka Egoz byla původně založena v 90. letech jako útočná jednotka speciálně vycvičená pro operace v Libanonu proti Hizballáhu. Nespecifikovaní izraelští představitelé uvedli, že současný pozemní vpád IDF do jižního Libanonu bude “rozšířením předchozích” výpadů s více jednotkami nasazenými k ničení infrastruktury, kterou menší speciální jednotky nedokázaly. Hizballáh zahájil svou přeshraniční palebnou kampaň na podporu Palestinců v Gaze v říjnu 2023. Izraelský armádní rozhlas uvedl, že více než 3 000 příslušníků speciálních jednotek Hizballáhu Radwan rozmístěných podél izraelsko-libanonské hranice po útocích ze 7. října, aby provedli dlouho plánovanou pozemní infiltraci do severního Izraele. Hizballáh byl průkopníkem myšlenky pozemních útoků na Izrael a za tímto účelem vyvinul Radwan forces.
Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com