© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o dnešních útocích teroristů z Hizballáhu.
O ranním útoku libanonského hnutí Hizballáh, které je spojencem teroristického hnutí Hamás, zatím nejsou k dispozici detailní ifnormace, nicméně střípky už jsou nyní známy.
Izraelská armáda (IDF) potvrdila, že dnes v souvislosti s útokem Hizballáhu proti Izraeli podnikla rozsáhlý preventivní útok na nepřátelské vojenské cíle. Přibližně stovka bojových letounů IAF měla zasáhnout na 200 cílů Hizballáhu a dle všeho bojová aktivita na izraelsko-libanonské frontě pokračuje. Podle hodnocení IDF byl Hizballáh připraven odpálit až 6000 raket a bezpilotních útočných letounů na cíle v Izraele, včetně centrální části země a Tel Avivu. Cílem byla i základna jednotky 8200 a velitelství Mosadu v oblasti Gillot. Jednotka 8200 se zabývá sběrem, dešifrováním a analýzou elektronických komunikací a je součástí vojenské zpravodajské služby Aman. Hraje klíčovou roli v oblasti SIGINT a kybernetických operací.
ČTĚTE TAKÉ: Co čekat od avizovaného útoku Íránu na Izrael
V reakci na zhoršenou bezpečnostní situaci vyhlásila Izraelská vláda na časové období 48 hodin nouzový stav a byly zpřísněny instrukce velitelství civilní obrany pro veřejnost. Opatření částečně omezující shromažďování, pracovní a vzdělávací aktivity se týkají severní části země a Tel Avivu a nadále platí, že pracoviště, školní budovy a veřejné budovy vybavené protileteckými kryty (což je velká většina), fungují bez významných omezení. V Tel Avivu je rušen signál GPS z preventivních důvodů, aby narušili systém navádění raket. Hizballáh zveřejnil informaci, že na Izrael zaútočil 320 raketami a dalšími projektily, IDF zaznamenaly 200 odpalů. Na Izraelské straně nebyly zatím zaznamenány kromě materiálních škol ztráty na životech ani zranění. V reakci na eskalaci byl krátkodobě uzavřen IL vzdušný prostor a mezinárodní letiště Ben Guriona v Tel Avivu. Provoz letiště byl již obnoven.
Hizballáh prohlásil, že se jedná o první fázi konfliktu. Vypálení 320 raket a dronů je poměrně malý arzenál a může svědčit o tom, že za prvé odvetu za smrt považuje za uskutečněnou, nebo, že se připravuje na další eskalaci. To vše se dovíme dnes v 17:00, kdy vystoupí vůdce Hizballáhu Nasralláh s projevem. Z televizních záběrů představitelů izraelské vlády to vypadá, že jsou klidní, očekávali útok a byli na něj připraveni, zřejmě i z důvodu dobrých zpravodajských informaci. Neočekávám, že by tento útok nebyl koordinován s Íránem. Lze se ale domnívat, že proběhne ještě nějaký, do kterého bude již zapojen Írán, popřípadě milice z Iráku.
Írán signalizuje, že se bude přímo mstít za to, že Izrael zabil Haníju. Íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti (SNSC), která je nejvyšším íránským orgánem obrany a zahraniční politiky, uspořádala 31. července mimořádnou schůzi, aby projednala zabití Haníji. Nejvyšší vůdce Alí Chameneí se zúčastnil zasedání SNSC, což je vzácné, ale normální během vážných krizí. Alí Chameneí bude nakonec ten, který rozhodne, zda Irán podnikne útok. Pokud se to stane a Irán zaútočí i na civilní cíle, může Izrael odpovědět leteckým úderem na území Iránu. Nedávno probíhalo cvičení IAF, kde piloti prováděli tankování ve vzduchu. Pokud by k tomuto došlo, tak si myslím, že se IAF zaútočí i na střediska iránského jaderného výzkumu v Natazu a dalších.
Co lze vysledovat z útoků provedených IAF a Hizballáhem?
Vidíme, že jak v dubnu, tak nyní se neútočí na nevojenské cíle. Izrael po útoku Hizballáhu okamžitě podnikl letecké útoky zřejmě na sklady zbraní a raket, ale nikoli na jednotky Hizballáhu. IDF má v oblasti 200000 vojáků, kteří provedli několik cvičení k útoku na území Libanonu. Tato pozemní operace by jistě znamenala zničeni hnutí Hizballáhu a pravděpodobně by podnítila větší eskalaci a ukončení jednání o míru v Gaze, která momentálně probíhá v Egyptě.
Očekává se, že se jednání v Káhiře zúčastní Hamas, ředitel CIA William Burns, vysoký poradce Bidenovy administrativy Brett McGurk, ředitel Mossadu David Barnea, šéf egyptské generální rozvědky Abbas Kamel a katarský premiér Mohammed bin Abdulrahman al Thani. Hizballáh je největší nestátní vojenská síla na světě. Podle některých zdrojů disponuje až 100000 vojáky, západní analytici se přiklání spíš k číslu 25 000 stálých bojovníků a přibližně 20 000 až 30 000 záložáků. Jednotky částečně je financuje Írán a cvičí je Íránské revoluční gardy. Vojenský rozpočet Hizballáhu činí podle dřívějších odhadů amerických představitelů 700 milionů dolarů.
Spojené státy si nepřejí konflikt v oblasti Blízkého a Středního východu a brání jemu svou přítomností. USA rozmístily dvě skupiny letadlových lodí. Tyto svazy samy mají mnohem více bojových letadel než celé britské královské letectvo. Navíc americké letectvo vyslalo několik perutí stíhacích a úderných letounů včetně útočných letounů F 35, F 15 a A 10. USA oznámily vyslání antiraket THAAD protiraketové obrany. Zajímavé je, že předseda Sboru náčelníků štábů generál Charles Brown Jr. zahájil „neohlášenou návštěvu“ na Blízkém východě 24. srpna. Brown Jr. přijel do Jordánska 24. srpna a během své návštěvy také pocestuje do Egypta a Izraele, aby vyslechl názory vojenských velitelů.
Očekává se, že generál Brown bude diskutovat o amerických perspektivách regionální války mezi Izraelem a íránskou Osou odporu, jakož i dalším úsilím USA o posílení odstrašení v regionu. Udržení amerického odstrašujícího postoje v regionu je možné, ale rovnalo by se posunu v globálních prioritách USA, který je v rozporu s Národní obrannou strategií (NDS) na rok 2022. NDS 2022 identifikuje Čínu jako “nejkomplexnější a nejzávažnější výzvu pro národní bezpečnost USA”, Rusko jako “akutní hrozbu” a Írán pouze jako “přetrvávající” hrozbu. Dvě ze čtyř obranných priorit NDS jsou “odstrašení strategických útoků proti Spojeným státům” a jejich partnerům a “odstrašení agrese, přičemž je třeba být připraven zvítězit v konfliktu, když to bude nutné, s upřednostněním” výzev představovaných Čínou a Ruskem.
Udržování současného odstrašujícího postoje na Středním východě na neurčito by znamenalo de facto snížení priorit v oblasti odstrašování ve vztahu k Číně nebo Rusku. Například v západním Pacifiku k 23. srpnu 2024 v současné době neexistují žádné americké lodní svazy, zatímco na Blízkém východě jsou dvě skupiny.
Osobně pevně věřím, že všechny strany konfliktu se omezí pouze na omezenou kampaň, podobnou té z dubna.
Zdroj náhledové foto: : Em Campos / Shutterstock.com