Utopená miliarda: Jak VIP uvěřily Romanovi Petrovi

Je to jeden z největších krachů poslední doby. Navrch se zvučnými jmény. Bývalý šéf ekonomické kontrarozvědky Šula, exministr financí Kočárník a někdejší poslanci za ODS, fotbalová esa Baroš, Berger, Sivok či Heinz a desítky dalších VIP postav svěřily své miliony Romanu Petrovi ke zhodnocení. Kde ty peníze jsou?

Jan Šula před lety řídil ekonomickou kontrarozvědku – policejní službu, která odhalovala a vyšetřovala hospodářské delikty. Patřil mezi nejlépe informované osoby ve státě, rukama mu prošly desítky případů zmizelých peněz. Teď se sám stal obětí v obřím příběhu Romana Petra, po kterém věřitelé v insolvenčním řízení vymáhají více než jednu miliardu korun.

A v němž policie před pár dny Romana Petra zatkla a poslala do vazby kvůli podezření z rozsáhlého podvodu. „Jedná se o vylákání finančních prostředků od nejméně 150 klientů pod záminkou výhodného zhodnocování vkladů. Způsobená škoda podle našich závěrů dosahuje několika stovek milionů korun,“ uvedl mluvčí NCOU Jaroslav Ibehej.

Peníze Petrovi svěřil i Milan Baroš Foto: Instagram MB

Právník Šula svěřil Petrovi, který stojí za společností RP Invest, dva miliony korun na zhodnocení. Jak říká, neviděl nic. „Má to všechny znaky letadla a vytunelování. Vše, co už vím, svědčí o tom, že od jara předloňského roku věděl, že je v insolvenční situaci, a neřešil to dle zákona,“ komentoval případ už loni pro časopis Neovlivní.cz.

Já to vrátím

V podobné situaci jsou další. Do insolvenčního řízení bylo přihlášeno přes 130 pohledávek. Lidé Petrovi půjčovali různé částky, podle své finanční situace. Od pár stovek tisíc přes jednotky milionů až po desítky milionů. Roman Petr jim sliboval, že jejich peníze výhodně zhodnotí. A to také po léta dělal, vložené peníze úročil sedmi procenty ročně.

V roce 2023 se ale celý vehikl zbortil. Roman Petr věřitelům sliboval, že všechno vrátí a jen od nich potřebuje čas. Ne všichni tomu uvěřili. Loni v lednu pak sám na sebe podal návrh na insolvenci a požádal o ochranu před věřiteli.

Tomu, že se jim jejich peníze ještě vrátí, navíc poté, co skončil Petr ve vazbě a úřady mu obstavily majetek, VIP klienti už příliš nevěří. „Nevím, jestli věřím, že nám ty peníze vrátí. Řekl bych to asi tak, že spíš doufám, než věřím,“ konstatoval v rozhovoru s Neovlivní.cz fotbalista Milan Baroš.

Roman Petr ještě před svým zatčením v rozhovoru s redakcí trval na tom, že peníze klientům vrátí. Rozhodně odmítal, že by ukradl byť jedinou korunu. To, že nedokázal včas klienty vyplácet, zavinil podle něj covid a následné další překážky, které nemohl ovlivnit.

„Nejsme žádní lumpové. Mám čisté svědomí, nic jsem neukradl,“ důrazně opakoval v rozhovoru s Neovlivní.cz.

Peníze od klientů podle svých slov investoval do existujících projektů, jako byla jeho estetická a dentální klinika, do realit i výroby agregátů na pokrytí výpadků energie. „Investovali jsme sto milionů do kliniky a přišel covid, následovaly zvýšené úrokové sazby u hypoték a válka na Ukrajině. Jsem ale přesto zcela přesvědčený, že všechno splatím. A to z podílů v jednotlivých společnostech,“ tvrdí Petr.

Jako důkaz, že všechno je na nejlepší cestě, používal reorganizační plán, který mu odsouhlasila nadpoloviční většina věřitelů. Neříkal ovšem, že klienti v tom vidí šanci získat alespoň něco.

K jeho smůle navíc v příběhu padlo několik trestních oznámení. Mimo jiné od právníků slavného fotbalisty Milana Baroše. Případ tak řešila policie, která po roce Petra obvinila. Krom toho se přímo do insolvenčního řízení vložilo státní zastupitelství.

„Městské státní zastupitelství v Praze do insolvenčního řízení vstoupilo právě z důvodu ochrany veřejného zájmu spočívajícího mimo jiné v posílení zájmu na řádném a účelném průběhu insolvenčního řízení. Konkrétně byl zohledněn rozsah insolvenčního řízení, počet přihlášených věřitelů, výše závazků dlužníka a další poznatky,“ zdůvodnil tento nepříliš častý krok mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

Úřady podle informací Neovlivní.cz mimo jiné vyšetřují podezření, že peníze klientů neskončily ve výše zmiňovaných projektech, ale někde úplně jinde.

Tři miliardy na účtu?

Mimo jiné o tom mluví i jedno z trestních oznámení, kde padla částka téměř tři miliardy korun. Cifra 2.947.008.626,77 se totiž objevila na fotografii, která vypadá jako print screen účtu u ČSOB Petrova zaměstnance a přítele jeho syna Romana Soukupa. Snímek mají vyšetřující úřady podle informací Neovlivní.cz rovněž k dispozici.

Roman Petr i Roman Soukup ale shodně v rozhovorech s redakcí odmítli, že by šlo o skutečný stav konta. Tvrdí, že jde o „motivační fotografii.“

„To je samozřejmě vyloučeno, abych měl na účtu takovouhle částku. Kde bych to vzal?“ ptal se Soukup. „Mám to na obrazovce počítače jako svoji motivaci. Co bych si jednou přál mít na účtu. Na ploše mám ještě ferrari a výhled z vily.“

Stejnou verzi pak uvedl i sám Petr. „Byl to ze strany Romana takový vtípek. Znovu opakuji, nic jsme neukradli.“

Kdyby se na účtu řadového zaměstnance Soukupa skutečně objevila takto obří částka, musela by podle zákona o praní špinavých peněz jako první reagovat banka a následně i Finanční analytický úřad Ministerstva financí ČR. Transakci nahlásit, případně peníze zablokovat. Nic z toho se podle informací Neovlivní.cz nestalo.

Oficiálně všechny zodpovědné instituce tvrdí, že k případu mluvit nesmějí. „Bohužel s ohledem na právní předpisy nemůžeme sdělovat žádné informace a ani potvrzovat, zda osoba je naším klientem, nebo není,“ reagovala například ČSOB.

A stejně odpověděli i zástupci Finančního analytického úřadu. „FAÚ má takovou politiku, že nekomentuje žádné konkrétní případy, kterými se zabývá, nebo nezabývá. Bohužel tomu tak bude i v tomto případě,“ tlumočila stanovisko mluvčí Michaela Lagronová.

Mimo záznam pak úředníci tvrdí, že na Soukupovo konto taková částka skutečně nedorazila. „Na tomto konkrétním účtu takové peníze nikdy nebyly,“ uvedl bez bližších podrobností státní úředník obeznámený s případem.

Jestli byly někde jinde, na jiném účtu, či u někoho jiného, to zjišťuje z nařízení státního zastupitelství policie. Právě po obdržení trestního oznámení ohledně tří miliard žalobci nařídili policii, aby se případu věnovali i s ohledem na možné zajištění majetku.

„Veškeré trestněprávně relevantní poznatky, které zdejší státní zastupitelství získalo, ať již na základě vlastní činnosti, či na základě obdržených podnětů, byly bezprostředně postoupeny policejnímu orgánu s přiléhavým pokynem, v jehož rámci bylo mimo jiné i uloženo, aby policejní orgán, který realizuje úkony trestního řízení, přijal vhodná opatření, mimo jiné případně i přistoupil k zajištění majetku, bude-li to možné (budou-li pro tento postup splněny podmínky),“ konstatoval mluvčí žalobců Cimbala.

Byl přesvědčivý

Kulisy příběhu Romana Petra na první pohled připomínají jiné slavné krachy. Jako třeba největší pád makléřské firmy KTP Quantum Karla Takáče, který přišel před více než dvaceti lety. Tehdy i dnes šlo o stamilionové částky a dlouhý seznam věřitelů.

Rozdíly tu však přece jen jsou. Karel Takáč byl od začátku prokazatelný podvodník. Až po krachu KTP se ukázalo, že neměl nikdy dostat licenci, protože už v minulosti byl souzený za podvod. Takáč cílil na „obyčejné“ lidi, jeho fond patřil na tehdejším kapitálovém trhu k těm největším, takže klientelu „pokropil“ plošně.

Naopak Roman Petr se zaměřil takřka výlučně na VIP klientelu. Své vydělané miliony mu vedle zmiňovaného Baroše svěřili i další fotbaloví reprezentanti Patrik Berger, Tomáš Vaclík, Tomáš Sivok, Tomáš Necid, Marek Heinz, hokejista z NHL Jan Vopat. Řada dalších – zejména z tenisu – je pak schovaná za jmény svých právníků.

Až to celé svádí ke zkratce, že si bývalí sportovci, kteří často neoplývají právě vysokou finanční gramotností, jednoduše naběhli.

Jenže Romanovi Petrovi poslali své peníze i lidé, kteří moc dobře znají jejich hodnotu a celý život s nimi pracují. Jako třeba v úvodu jmenovaný policejní šéf Jan Šula nebo bývalý ministr z Klausovy éry Ivan Kočárník, obratný tenisový funkcionář Miroslav Černošek nebo někdejší poslanec ODS Miroslav Ouzký, který byl jednu dobu dokonce nejvýše postaveným Čechem v Evropském parlamentu.

Jak to Roman Petr dokázal, že mu uvěřili?

„On dokáže být velmi přesvědčivý,“ říká dnes Jan Šula, který se s Petrem poznal v golfovém klubu na Karlštejně, odkud pocházela řada jeho klientů. „Byli jsme kamarádi, dlouhé roky jsem vzdoroval jeho intenzivnímu zájmu, ale nakonec jsme k němu peníze dali. Byl vždy velmi zdvořilý, laskavý a choval se ke svým klientům vždy velmi korektně. Až to ve mně vzbuzovalo podezření, že je to až moc. Bohužel mě to neodradilo. Předpokládám, že příslušné instituce jako FAÚ, Bankovní dohled a Policie ČR se případu věnují.“

Petr pak měl – na rozdíl od Karla Takáče – neposkvrněnou pověst. A uměl si lidi s penězi získat.

„U těch sportovců to probíhalo vždycky stejně: skamarádil se s nimi třeba na golfu a pak jim říká: podívej, jakou máš měsíční spotřebu? 400 tisíc? Tak nainvestuj svoje peníze ke mně a díky úrokům máte tuhle částku měsíčně doma. A zbytek máš dobře uložený. Ti fotbalisti si to pak řekli mezi sebou a nabalovalo se to jako koule,“ popsal jeden z Petrových klientů, který trval na anonymitě.

Roman Petr to podle něj uměl i s jejich manželkami. „Využíval k tomu třeba svoji estetickou a dentální kliniku RP Clinic, kam dával potenciálním klientům vouchery. Přátelil se s nimi, zval je na golf a chodil k nim i domů,“ dodal již citovaný zdroj.

Právě golfový klub na Karlštejně, za kterým stojí někdejší Mrázkův spolupracovník Tomáš Pitr, platil za jednu z hlavních Petrových „kanceláří“.

„Spousta jeho věřitelů je členy klubu. Když to na něj prasklo, objevil se tu jen jednou, sbalil golfový bag a řekl, že letos už asi hrát nebude,“ popsal loni jeden z návštěvníků hřiště na Karlštejně.

A ještě daně

Miliarda od věřitelů je ale jen jedním rozměrem příběhu. Díky insolvenci a zejména kvůli naštvání klientů se úřady podle zjištění Neovlivní.cz začaly zabývat i daňovým rozměrem podnikání Romana Petra. Své mnohdy celoživotní úspory mu totiž svěřili i někteří z jeho zaměstnanců. A pro ně je milion korun zcela jinou částkou než pro bývalého fotbalového reprezentanta. Někteří proto začali mluvit.

Informace v podaných trestních oznámeních například popisují vyplácení zaměstnanců Romana Petra v hotovosti, mimo účetnictví. „Z těchto peněz nebyla odvedena daň, ani sociální a zdravotní pojištění,“ stojí v jednom z oznámení, které má redakce k dispozici.

Petr nicméně i tato podezření odmítá.

První výsledky vyšetřování by měly být známy do měsíce. Tedy ještě před tím, než v polovině června proběhne první schůze věřitelů a přezkumné jednání k insolvenci.


Soupis největších věřitelů z řad VIP

  • Patrik Berger, bývalý fotbalový reprezentant 101 milionů
  • Daniel Lukavský, podnikatel 65 milionů
  • Jan Červinka, podnikatel 65 milionů
  • Milan Baroš, bývalý fotbalový reprezentant 25 milionů
  • Tomáš Vaclík, fotbalový brankář 22,5 milionu
  • Tomáš Kotouč, bývalý šéf hokejové Slavie 16 milionů
  • Tomáš Sivok, někdejší fotbalový reprezentant 15 milionů
  • Marek Heinz, bývalý fotbalový reprezentant 13,6 milionu
  • Ivan Kočárník, bývalý ministr financí 4 miliony
  • Miroslav Ouzký, někdejší místopředseda Evropského parlamentu 3,8 milionu
  • Jan Šula, někdejší šéf ekonomické kontrarozvědky 2 miliony

Zdroj náhledové foto: FB Milana Baroše

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email