Už nebylo návratu, říká o Grossovi jeho přítel

Předseda Poslanecké sněmovny Jan HamáčekČSSD byl jedním z posledních sociálních demokratů, kteří mluvili se zesnulým expremiérem Stanislavem Grossem. Oba politici k sobě měli velmi blízko, léta spolu spolupracovali.

“Navštívil jsem před časem Stanislava Grosse doma a strávil s ním ve velmi zajímavé debatě tři hodiny. Do poslední chvíle se intenzivně zajímal o aktuální politické dění,” říká v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz Hamáček.

NEO: Jak Stanislav Gross prožíval poslední týdny života? Co konkrétně ho zajímalo?

Diskutovali jsme o problémech, které sociální demokracie řeší v Poslanecké sněmovně i ve vládě. Bylo zřejmé, že se dobře orientuje v aktuálním dění.

NEO: V cyklu České televize Expremiéři Gross přiznal, že ne vše, co v životě udělal, bylo čisté. Omluvil se také všem, kteří mu věřili. Získal jste z rozhovoru s ním pocit, že by zpytoval svědomí?

Chtěl bych především vyjádřit upřímnou soustrast manželce Stanislava Grosse, dcerám a všem pozůstalým v této těžké době. Na vaši otázku bych odpověděl tak, že vše, co chtěl Stanislav Gross říct veřejnosti, řekl v tom dokumentu.

NEO: Byl jste blízkým spolupracovníkem Grosse. Jaký to byl člověk?

Stanislav Gross působil ve vysokých funkcích v době, kdy jsem svou politickou kariéru začínal. On byl předsedou sociální demokracie a já pracoval jako vedoucí zahraničního oddělení strany. Pak jsem mu dělal poradce, když byl premiérem. Vzpomínám na něj jako na velmi dobrého šéfa. A je pravda, že jsem k němu měl blíže než k politikům starší generace, protože mi byl věkově bližší.

NEO: Co Gross znamenal pro sociální demokracii? Měla by mu vystrojit stranický pohřeb?

Stanislav Gross patřil dlouhou dobu k čelním politikům ČSSD, zastával řadu pozic ve straně, v Poslanecké sněmovně, byl ministrem vnitra a předsedou vlády.

NEO: Kdyby neonemocněl, měl podle vás šanci po aférách s bytem a záhadným zbohatnutím se někdy vrátit do politiky?

On se rozhodl odejít z politiky do ústraní, aby tím tehdy pomohl sociální demokracii a nekomplikoval jí život. Každopádně ta jeho nemoc se v poslední době stávala těžší a těžší, a už nebyl nějaký návrat možný.