Už žádné rozhodčí doložky, rozhodl Ťok

Ministerstvo dopravy a společnosti, které pod něj spadají, už nebudou moci uzavírat smlouvy s rozhodčí doložkou. Případné spory s dodavateli se tak budou řešit u obecných soudů a nikoli u arbitrů, jak je to doposud. Rozhodl o tom ministr Dan Ťok v reakci na pochyby ohledně stálého rozhodčího soudu.

Rozhodnutí ministra souvisí zejména s rizikem možného střetu zájmů místopředsedy rozhodčího soudu Radka Pokorného, v jehož instituci většina miliardových sporu spojených s resortem končí.

Deník Neovlivní.cz před časem informoval, že Radek Pokorný, vlivný zákulisní hráč, jehož pozici posiluje blízký vztah s premiérem Bohuslavem Sobotkou, zastupuje firmy, s nimiž se stát soudí o miliardy korun. Spory má přitom na stole Rozhodčí soud při Hospodářské komoře, jehož je Pokorný místopředsedou a ústřední postavou.

“Ministerstvo dopravy a jemu podřízené organizace nebudou do budoucna využívat rozhodčí doložky,” potvrdil Neovlivní.cz ministr Ťok (ANO).

Psali jsme:

» Ťok zvažuje konec rozhodčím doložkám. Kvůli příteli premiéra
» Právník Pokorný píše ministrovi: Sviňárny! Že vám není hanba

Související:

» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Sokol: Pokorný by si měl uvědomit, že dojde i na něj
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie

Ministrovo rozhodnutí ovšem nezůstává osamoceno, ve vládním hnutí ANO se rodí plán, jak podobný krok rozšířit i na ostatní resorty. Jednou z variant je podle informací Neovlivní.cz zákon, který by plošně zamezil tomu, aby se spory státu se soukromými firmami řešily u arbitrážních soudů.

“Je to v diskusi, nyní se řeší, kdo by zákon předkládal, který resort,” uvedl zdroj obeznámený s plány ANO.

Ministr Dan Ťok nicméně na přímý dotaz tvrdí, že o této variantě nemá tušení: “Nevím o tom.”

Vztahy mezi ministerstvem dopravy a stálým rozhodčím soudem před časem zkomplikovala sms zpráva, kterou Radek Pokorný zaslal Ťokovi poté, co ministr pro Neovlivní.cz zapochyboval o nestrannosti stálého rozhodčího soudu.

“To Vaše vyjádření považuji za sprostotu a zákeřnost, kterou Vám nikdy neodpustím. U RS vedu dva spory, Dráhy a D47 (ta je rozdělena na víc sporů na základě podání rsd a najal jste nás Vy). Žádný spor SŽD u RS neznám. Vaši zástupci si nevěří a tak organizují takové sviňárny a útoky na moji práci. Že Vám není hamba,” napsal Pokorný ministrovi (sms je v autentickém znění, včetně pravopisné chyby, pozn. red.).

Situaci vyostřil také případ, v němž si stát stěžoval na možnou podjatost jednoho z rozhodců arbitrážního soudu. Jde o miliardový spor se Škodou Transportation, v níž České dráhy žádají Pokorného soud, aby vyloučil pro podjatost jednoho z arbitrů. Ten podle státu pracuje v advokátní kanceláři, jež je součástí globální poradenské skupiny, která v arbitráži radila právě Škodě Transportation.

O námitce podjatosti bude rozhodovat vedení soudu, kde ovšem sedí právě Pokorný. Jinak také majitel kanceláře, která ve sporu zastupuje proti státu Škodu Transportation. Radek Pokorný i Rozhodčí soud při Hospodářské komoře ale jakoukoli možnost podjatosti vylučují.