© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Z dlouhodobého pohledu na boj proti korupci je to zřejmě jedna z nejdůležitějších otázek plánované policejní reorganizace. Přesto na ni veřejnost, ani poslanci neznají odpověď. Kdo, jak a kam bude od příštího týdne, kdy se reorganizace spustí, předávat informace o vyšetřovaných kauzách? Kdo uvidí do živých věcí? Policie i ministerstvo vnitra své úmysly tají. Jeden z náměstků nově vzniklého útvaru ale naznačuje: budu chtít vidět do všeho.
Tu otázku už zástupci policie i ministerstva vnitra dostali opakovaně. Dosud bez odpovědi. Další kolo proběhne právě dnes, kdy se znovu sejde parlamentní vyšetřovací komise. “Očekávám, že odpověď dostaneme ve čtvrtek,” naznačil člen komise Jan Bartošek (KDU-ČSL), co zástupce policie na slyšení čeká.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta přitom tvrdí, že právě utajení, v jakém jeho útvar pracoval, bylo pravým důvodem chystané reorganizace. Politici se podle něj báli, protože nevěděli, co se na ně chystá.
V tom dávají Šlachtovi za pravdu i bývalí důstojníci jiných složek, kteří se v minulosti ocitli ve stejné situaci. I o zrušení jejich jednotek se rozhodlo ve chvíli, kdy se nepodařilo prolomit utajení, v jakém pracovali.
“Vždycky jde při podobných reorganizacích o útvary, v nichž se soustředí obrovské množství citlivých informací. A z toho mají prostě někteří strach. Taky si všimněte, že se ohledně té současné reorganizace ze strany policejního prezidia jen tiše mlčí o tom, jak bude fungovat přenos informací. Kdo komu bude raportovat. Kdo bude vědět, na čem se právě pracuje,” řekl Neovlivní.cz bývalý důstojník protikorupční služby Karel Tichý.
Jistý směr, kudy se v tomto ohledu bude reorganizace ubírat, už přitom naznačil jeden z jeho nových šéfů. Dosavadní šéf protikorupční služby Jaroslav Vild v rozhovoru pro Radiožurnál prohlásil, že bude chtít vědět, na čem přesně jeho lidé pracují.
“Mám zákonnou povinnost kontrolovat své podřízené. Ve chvíli, kdy mi mojí podřízení odmítají poskytnout informace, na čem pracují a čemu se věnují, tak si neumím přestavit, jak tuto zákonnou povinnost plním,” řekl Vild.
Přitom státní zástupci, kteří byli k chystané reorganizaci přizvaní až v samotném závěru a pod tlakem politiků a veřejnosti, na utajení trvají. Jinak se podle nich řada věcí nikdy nepodaří dotáhnout do konce.
Jako modelový může posloužit jeden z nejznámějších korupčních případů posledních let, jehož vyšetřování se odehrálo v podstatě za zády vedení policie i protikorupční služby.
Šlo o případ kdysi vlivného sociálnědemokratického hejtmana Davida Ratha přistiženého s krabicí od vína napěchovaného miliony korun. Zatčen byl poté, co jej policisté v absolutním utajení několik měsíců odposlouchávali. Detektivové později přiznali, že práci na případu s vědomím státního zastupitelství zatajili i svým šéfům, protože jinak by jej nikdy nedotáhli do konce.