V hlavě Babišova voliče

Totální selhání během covidu, neustálé kriminální kauzy, obří zadlužení. Nic z toho neotřáslo důvěrou voličů v lídra hnutí ANO. Proč? Napovídá unikátní sonda Neovlivní.cz

Další průzkum nálad mezi voliči v půli června ukázal, že podpora hnutí miliardáře Babiše roste, a být volby teď, s náskokem by je vyhrál. Nehledě na zpackané řízení pandemie, Babišovy kauzy či inflační spirálu, kterou jeho vláda roztočila, by nyní ANO volilo – v závislosti na tom, čí data vezmete do rukou – až ke 30 procentům občanů.


Z aktuálního turné AB Foto: Hnutí ANO

O koho jde? Redakce Neovlivní.cz věnovala několik týdnů rozhovorům s lidmi, kteří ANO volili a volit chtějí. Zajímaly nás jejich příběhy, životní situace a samozřejmě motivace; proč Babišovi stále věří? Ponořili jsme se do dat a zkoumali, jak se podpora hnutí mezi jednotlivými skupinami voličů přelévala.

Hlavní závěry jsou dva: Za vším hledejte peníze. A hlubokou averzi k ODS.

Češi si o politice povídají hodně, obvykle i rádi. Ale říkat na jméno, že volíte toho či onoho, se nikomu moc nechce. Z desítek lidí, s nimiž jsme v uplynulých týdnech mluvili o jejich sympatiích k hnutí ANO, jich drtivá většina odmítla uvést do novin celé jméno. Proto jsme zvolili verzi s křestním jménem a bydlištěm, která byla přijatelná pro všechny, kdo interview poskytli. 

I pro padesátníka Jaroslava, dobře stavěného provozovatele malé restaurace na Vysočině. Už na otázku, jak se mu daří, zareagoval bonmotem: „Ano, bylo líp.“ Důvod k nespokojenosti je podle něho nasnadě. Vláda ANO zlepšila životní podmínky důchodcům a studentům, ve slevách na vlak i ve vyšších penzích, lidé brali vyšší platy, živnostníci se mohli spolehnout na podporu v těžkých časech covidu. „Celkově si myslím, že se starala mnohem líp o český lid než tato vláda,“ shrnuje Jaroslav názor, který posléze zaznívá i během dalších rozhovorů s příznivci populistického hnutí Andreje Babiše.

Detailně popsal svou zkušenost bývalý řidič Svatopluk ze Strakonic. U stolu v místní restauraci vzbudil pobavené úsměvy svým přiznáním, že volil ANO, mnozí však souhlasí s jeho vysvětlením. Před pěti lety, už za Babiše, mu vyměřili penzi třináct tisíc, skoro stejnou částku jako jeho dosavadní čistý plat. Od té doby se důchod rychle zvyšoval, vedle toho si mohl přivydělat u příjmu lahví v supermarketu, anebo dokonce zaskočit jako řidič dodávky se zdvihací plošinou. „Nikdy jsem se neměl tak dobře jako za Babiše,“ míní Svatopluk.

Určitě to bylo lepší než počátkem 90. let, když sloužil jako řidič městského autobusu a dostal výpověď z nájmu z městského bytu, který se privatizoval. Tehdy se Svatoplukova rodina musela stěhovat do paneláku na kraji města. A právě tehdy šofér zanevřel na nový režim.

DAREBÁK, KTERÝ NÁM POMOHL

Málokterý z voličů ANO je tak sdílný. Z ankety mezi převážně staršími Babišovými příznivci v Žatci vychází pouze obecné poselství, že za vlády slovenského miliardáře měli víc peněz.

To platí i jinde. „Celý život jsme jen pracovali, nikam necestovali a šetřili,“ upřesňuje svůj životní styl penzistka Hana ze Sezemic, která byla dříve zaměstnaná ve státních službách. Neměla důvod, aby se těšila na důchod, protože „za předchozích vlád byli důchodci až na posledním místě“. Proto byla až překvapena, jak se Babiš dokázal o důchodce postarat, ať už vyššími penzemi, nebo slevou na vlak.

Proč mu po tom všem věří? A opravdu si myslí, že je tu Andrej Babiš pro ně? A vyhraje prezidentské volby? Odpovídá unikátní sonda v tištěném časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email