V hokejové Slavii se snažil uplatnit vliv i kmotr Mrázek

Legendární spis Krakatice, který před patnácti lety vedla protikorupční policie na kmotra podsvětí Františka Mrázka, znovu ožívá. Tentokrát ovšem pikantním způsobem: v souvislosti s aférou hokejového trenéra Vladimíra Růžičky. I jeho jméno se totiž ve spisu objevuje.

Když protikorupční policie odposlouchávala v roce 2000 Mrázka a jeho nejbližší okolí, zmapovala tím pozadí souboje o získání podílu v největší stavební firmě v Česku, IPS. Soutěž totiž (nakonec jen dočasně) vyhrál podnikatel Luděk Sekyra, jehož tajným spolupracovníkem byl právě Mrázek. A IPS, dnes Skanska, byla tehdy hlavním sponzorem hokejové Slavie.

Mrázek měl v té době milenku, jejíž bratr hrál hokej za Slavii a hrozilo mu, že bude muset z klubu odejít. A tak kmotr podsvětí začal v mezičase mezi byznysem, podvody, korupcí a násilím řešit kariéru jednoho mladého hokejisty ve vršovickém klubu.

Čtvrtek 11. května 2000, 12.05 hodin

Mrázkova milenka: “Volám na pokyn táty. Prý brácha má být do středy propuštěný na příkaz Látala (ředitel Slavie). A Růžička říkal, že má nejlepší testy ze Slavistů.”

Mrázek: “Zavolám Sekyrovi”.

Problém se ale vlekl, Slavii řešil Mrázek i následující týden. Nepřímo přitom naznačoval, že mají se Sekyrou vliv na trenéry Slavie. Jejich plány ale údajně hatil prezident klubu Miroslav Tvrdý.

Čtvrtek 18. května 2000, 17.00 hodin

Mrázek: “Zítra se zeptám na toho bráchu. Vyhodil ho Tvrdý (tehdejší prezident klubu) a trenéři prý nic nezmůžou.”

Mrázkova milenka: “A Růžička má být prý taky vyhozenej. Tvrdý tam prý řval, že nějakého Mrázka nebude poslouchat. Takový podvodníky a podivný lidi.”

Mrázek: “Jen klid. Všechno se vyřeší.”

Další Mrázkovy kroky už Krakatice nepopisuje. Faktem však je, že mladý hokejista nakonec ve Slavii zůstal. Redakce jeho jméno zná, ale kvůli tomu, že po patnácti letech už není možné okolnosti příběhu ověřit, jej nezveřejňuje.

Odposlechy z Krakatice týkající se Slavie nedokazují žádnou korupci či špinavosti. Ukazují ovšem minimálně to, že se hráčskou sestavu extraligového klubu snaží už roky ovlivňovat nejrůznějšími způsoby nejrůznější lidé.

Teprve letos o tom ale začínají promlouvat rodiče hráčů. Několik z nich už na policii vypovědělo, že byli vyzváni k tomu, aby za angažmá svých dětí v klubu zaplatili tehdejšímu trenérovi Vladimírovi Růžičkovi. Ten obvinění striktně popřel, kvůli skandálu ale skončil u hokejového národního týmu.