V koalici se rozjíždí další hra o Bradáčovou

Ministr spravedlnosti Blažek je podle svých stranických kolegů připravený ji navrhnout na post NSZ místo Stříže, píše Neovlivní.cz v Letním speciálu.

Tři roky vládní koalice snášela kritiku, že nesplnila svůj slib a neodvolala nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Poslední rok vládnutí kabinetu Petra Fialy je podle zjištění červnového časopisu Neovlivní.cz tento krok na spadnutí. Když už po tom vlastně skoro nikdo nevolá.

Zdroj: verejnazaloba.cz

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek je ale podle zdrojů zevnitř ODS připravený navrhnout vládě na post nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou.

“Avizoval, že je připravený to udělat. Sonduje podporu pro jmenování doktorky Bradáčové na pozici NSZ,” potvrdil informace zevnitř ODS i jeden z vysoce postavených koaličních politiků.

Oficiálně vládní politici Blažkovy plány nekomentují. Stejně tak je tajemný i ministr Blažek. “K personálním otázkám se předem nikdy nevyjadřuji,” prohlásil.

Ministr má přitom na svůj aktuální plán jen měsíc.

Pak začne platit novela zákona, která odvolání nejvyššího státního zástupce politikům ztíží. Tento krok bude od července možný jen v krajních případech, třeba pokud se nejvyšší žalobce dopustí nějakého významného přehmatu či zneváží úřad. A to případ respektovaného a odborně zdatného Stříže nehrozí.

Je to přitom jen rok, co vládní politici dávali v rozhovorech s Neovlivní.cz najevo, že Lence Bradáčové nevěří. Navíc její reputaci neprospěla kauza bývalé ministryně TOP 09 Vlasty Parkanové, kterou kdysi její tým poslal k soudu, ale během procesu nedokázal svoji verzi příběhu udržet. Stát musel Parkanové platit odškodné. Stejně jako třeba Ivo Ritigovi, kterého posílali k soudu rovněž podřízení Lenky Bradáčové.

“Z vlivných zastánců už jí zbyl jen dlouholetý spojenec Pavel Blažek. Ten ji do funkce vrchní státní zástupkyně kdysi vyslal a s Fialovou vládou se vrátil zpět na ministerstvo spravedlnosti. Lapidárně řečeno: nebýt Blažka, už tam dávno není. Nemá důvěru politiků vládní koalice,“ citovali jsme tehdy jednoho z blízkých spolupracovníků premiéra Petra Fialy.

Co se změnilo a má Blažkův návrh šanci projít? K čemu ji potřebuje právě tam, když mocnější je post vrchního žalobce v Praze? Detaily nového vývoje kolem postu nejvyššího státního zástupce přináší Letní speciál Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Veřejná žaloba

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email