V Kyrgyzstánu budou za Liglass padat hlavy. A co Zemanův kancléř?

Zatímco v Kyrgyzstánu sílí hlasy po vyvození politické odpovědnosti kvůli krachu miliardového projektu hydroelektrárny, kterou měla stavět česká firma Liglass Trading, v Česku nic podobného nehrozí. V příběhu přitom sehrál významnou roli prezidentův kancléř Vratislav Mynář, který za neznámou firmu bez jasných referencí lobboval v Kyrgyzstánu. Jakýkoli trest pro Mynáře ale podle Hradu nepřipadá v úvahu.

“Pokud se jedná o pozici vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, žádné důsledky nebudou vyvozovány. Pan kancléř v dobré víře podpořil českou firmu, přitom nepřekročil svoje pravomoce,” tlumočil v úterý ze Spojených států prezidentovo stanovisko mluvčí Jiří Ovčáček.

Průběh lobbingu Vratislava Mynáře, tak jak jej za uplynulé dva měsíce popsal deník Neovlivní.cz, ale nasvědčuje tomu, že nešlo o standardní podporu české firmě, jak tvrdí Hrad. Důvodů je hned několik:

1. Oficiální dopis se špatnou angličtinou. Mynář se do příběhu vložil před rokem – přesně 8. září 2016 – kdy odeslal dopis Saparovi Isakovi Dzhumakadyrovichovi, svému tehdejšímu protějšku v kanceláři kyrgyzského prezidenta Almazbeka Atambajeva a dnešnímu premiérovi. Dopis, který jako první zveřejnil deník Neovlivní.cz, byl psaný chatrnou angličtinou a odešel na hlavičkovém papíře prezidentské kanceláře. Nešlo tedy o Mynářovu soukromou aktivitu.

Dopis, který kancléř Vratislav Mynář poslal do Kyrgyzstánu. Zdroj: Neovlivní.cz

Proč dopis neprošel oficiálním překladem, aby byl bez chyb, Hrad dosud nevysvětlil. Po úvodních zdvořilostních frázích Mynář v dopise píše: “Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu. Doufáme, že budete silným a dlouhodobým partnerem.”

2. Byl to bianko šek. Zemanův kancléř oficiálně vahou prezidentské kanceláře podpořil firmu, o níž neměl dostatečné informace. Liglass Trading je totiž v oboru výstavbu hydroelektráren absolutně neznámou firmou. Projekt obdobného rozsahu jako byl ten v Kyrgyzstánu nikdy nedělala. Na svých původních webových stránkách navíc firma  zveřejnila falešné reference a odmítala odtajnit, kdo bude celý projekt financovat. A kdo budou její dodavatelé.

3. Někdo tu lže. Mynář tvrdil, že si firmu nechal před vystavením dopisu prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu. “Oslovili mě, jestli bychom jim nemohli pomoci s tou zakázkou v Kyrgyzstánu. A protože to je česká firma a náš zájem je podporovat české firmy, nechal jsem to prověřit na ministerstvu průmyslu a obchodu,” prohlásil Mynář. Resort průmyslu a obchodu ale obratem oznámil, že Mynářovi žádné stanovisko nedával. To ostatně po několika urgencích Neovlivní.cz potvrdila i prezidentská kancelář, když uvedla, že neeviduje žádný písemný podklad v této věci. Na přímý dotaz se od případu minulý týden distancoval i tehdejší ministr průmyslu Jan Mládek, který uvedl, že byl v této věci “obejit”.  Celý rozhovor s Vratislavem Mynářem k jeho intervenci najdete tady ».

4. Kde jsou další intervence? Prezidentův kancléř tvrdí, že stejně jako Liglass Trading, podpořil i zhruba dvě desítky dalších firem. Jejich seznam ale Hrad odmítá zveřejnit. Stejně jako prezidentův nejbližší spolupracovník Martin Nejedlý, když jej o to požádala redakce Neovlivní.cz. “Není to jediný dopis v rámci podpory exportního průmyslu a bylo to dobře. Promiňte mi, ale nechci teď říkat konkrétní jména, nepřísluší mi to,” reagoval Nejedlý.

Přesto všechno prezident Miloš Zeman nevidí důvod Vratislava Mynáře kárat. A to i přesto, že i podle náhledu prezidentova poradce Nejedlého už v tuto chvíli představuje celý případ pro Českou republiku reputační problém. Jak minulý týden, kdy ještě firma Liglass Trading slibovala zaplatit požadovanou tři čtvrtě miliardu, prohlásil v rozhovoru pro tištěný magazín Neovlivní.cz: “Pověst České republiky nebyla ničím pošramocena. Pokud by firma Liglass Trading nesplnila své závazky, byl by to reputační problém, ale není jediný důvod si to teď myslet.”

Podle Kyrgyzské vlády přesně tato situace nastala, společnost Liglass Trading nesložila požadované stamiliony. “Za stávající situace by měl parlament posoudit odpovědnost vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva a nynějšího šéfa vlády Sapara Isakova, kteří svými kroky způsobili nenapravitelnou škodu na pověsti Kyrgyzstánu,” řekl agentuře Kyrtag poslanec Žanar Akajev.