V Mostu se kupčí s hlasy za podporu. Pomůžeš, dostaneš byt

V době, kdy v Mostu finišuje jednání o budoucí vládní koalici, se zástupci parlamentních stran ANO a KSČM snaží překlopit váhu hlasů ve svůj prospěch nabídkami, které lze označit za korupční.

Data: Neovlivní.cz, Grafika: Newslab

Data: Neovlivní.cz, Grafika: Newslab

Deník.cz zveřejnil obsah nahrávky, která podle listu zachycuje kupčení s hlasy. Politici ze Sdružení Mostečané Mostu (SMM), ANO a KSČM se podle záznamu pokusili uplatit zastupitele z hnutí Severočeši Most.

Případem se podle informací Neovlivní.cz už začala zabývat policie.

Mostecký zastupitel za Severočechy se dostal do tíživé životní situace. O jeho osobních problémech další politici z radnice věděli a pokusili se toho využít. Na nahrávce, která trvá hodinu a půl, je zachyceno několik schůzek. Zástupci partají, kteří sbírají hlasy potřebné pro ovládnutí Mostu, postupovali v podstatě stejně. Ve stylu: “Víme o vašich problémech a vyřešíme je, pokud nám pomůžete”.

Muži, jehož identitu redakce zná, nabízeli sehnat bydlení i finanční přilepšení, třeba díky lukrativnímu postu v některé z městských firem.

Deník.cz ocitoval z nahrávky třeba komunistického politika, který Severočecha přemlouvá, aby se stal číslem “24”. Zastupitelstvo v Mostě má 45 členů, z toho šest křesel má KSČM, pět ANO, deset Mostečané Mostu. “Máme to doopravdy okaučovaný, že by to mohlo projít. Je teď na tobě, jak se zachováš… Byl bych rád, abys dopil kafe, já tě k sobě posadím do auta a někam spolu odjedeme. Tady jednat nebudeme… Budou tam čekat dva moji kolegové (ze SMM a ANO), kteří ti to dají černý na bílým. Máme pro tebe práci, máme pro tebe byt a dostal bys i představenstvo dopravního podniku, a co by sis ještě řekl.”

Podobně zněla i nabídka politika od SMM. “Říkám, v čem umím pomoci, pokud se to na zastupku otočí, tak budou místa v dopravním podniku. Umím pomoc s bytem… Rozhodněte se tak, jak budete potřebovat, ale aby to bylo rozhodnutí pevný,” citoval z nahrávky list.

Deník dále uvedl, že do kšeftů s hlasy zapleteni i někteří radní. Současní i bývalí.