V zákulisí ministerstva: Proč stát rozvolňuje a kdo drží Blatného

S odchodem Prymuly nabral vládní boj nový kurs. Blatný přirovnává covid k horší chřipce

Hematolog Jan Blatný je ve funkci měsíc a pět dní. Zatímco většina zemí začala před vánočními svátky zpřísňovat opatření v boji s epidemií covid, Česká republika se pod jeho taktovkou vydala opačnou cestou. Číslům navzdory.

S příchodem Jana Blatného se změnil kurs vládního boje s covid Foto: vlada.cz

Pátrali jsme v zákulisí ministerstva zdravotnictví, co se v klíčovém úřadu pro boj s nákazou odehrává. A proč pokračuje nekonzistentní vládní politika.

Poslední příklad je z minulé neděle, kdy vláda na základě dat z Blatného úřadu nesrozumitelně rozhodla právě o rozvolňování opatření. Za situace, kdy v zemi přibyla tisícovka mrtvých za týden.

Pochyby o uvolňování přitom mají i samotní experti, kteří se podíleli na vytvoření nástroje PES. “Je zjevné, že v mnoha krajích je to jasně 4, někde spíš k 5, a není vhodné překotně změnit opatření na úroveň 3…Pro zdraví ekonomiky, lidí i klidné Vánoce je potřeba počkat na jasnější pokles všude,” napsal před týdnem například vědec Jan Kulveit z oxfordské univerzity, autor indexu PSA.

Proč Česká republika zvolila jinou strategii než většina evropských zemí? Po nástupu Jana Blatného do čela ministerstva zdravotnictví totiž nabral vládní boj s epidemií nový kurs. Jeho předchůdce Roman Prymula byl zastáncem konzervativnějšího přístupu, tedy přísnějších opatření. Například nyní opakovaně veřejně řekl: “Rozvolňujeme příliš rychle.”

Naopak Jan Blatný patří podle zjištění Neovlivní.cz mezi ty, co koronavirus řadí k horší chřipce. A na personálně zdecimovaném ministerstvu zároveň nenašel jiné spojence než dvě podobně smýšlející postavy: profesora Vladimíra Černého, z něhož udělal náměstka, a profesora Ladislava Duška, šéfa zdravotních statistiků.

Současný ministr svůj postoj podle MF Dnes v minulosti prezentoval i veřejně. „Je to trošku horší chřipka. Aby se zásadně omezila pravděpodobnost šíření, stačí na ni ty nejzákladnější věci,“ řekl podle deníku Blatný v jednom z internetových seminářů. Těmi “věcmi” měl na mysli nošení roušek, hygienu a k omezení kontaktů mezi lidmi.

Jak si vedl Jan Blatný v prvním měsíci? Proč se mu přezdívá Batman? A jaké “kšefty” začal kazit? Reportáž z rozvráceného ministerstva přinášíme v Zimním speciálu Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE

Zdroj náhledové foto: vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email