V zákulisí se rozehrála hra o příštího prezidenta

Expert na politický marketing Petros Michopulos analyzuje, jak jsou rozdané karty

Miloš Zeman to už jasněji říct nemohl: vyhlásil termín sněmovních voleb a v podstatě souběžně popsal, kdo se na podzim stane premiérem. A zatímco my všichni budeme hrát hru na předvolební kampaň, v politickém zákulisí se rozehrává mnohem komplikovanější partie. Ta o příští hlavu státu.

Stejně jako si Zeman nepřeje mít za krkem nepřátelskou vládu, nepřeje si ani nástupce, který by obratem demontoval jeho politický odkaz. Kdo jsou hradní favoriti příští prezidentské volby? A kdo černí koně? S jakými proměnnými je třeba počítat?

Ilustrace: Shutterstock

V detailní analýze pro Neovlivní.cz rozdané karty komentuje expert na politický marketing Petros Michopulos.

“Situace před podzimními volbami do sněmovny se začíná jevit jako vcelku jasná a její výsledky už se dají docela přesně odhadnout. Udělal to i Miloš Zeman a dospěl k celkem jasnému závěru. Jím ovládaná část politických stran není ve stavu, kdy by mohla jednoduše získat většinu ve sněmovně, a tak rozehrál zajímavou hru o jmenování příštího premiéra.

Své povolební konání, kterým bude ovlivňovat i volbu svého nástupce, načrtnul celkem srozumitelně. Do Strakovy akademie nepustí nikoho, kdo nebude jeho spojencem, nikoho, kdo by konal cokoliv proti zájmům jeho a jeho okolí.

V praxi to asi bude vypadat tak, že bez ohledu na většinu ve sněmovně jmenuje premiérem Andreje Babiše, nebo jím nominovaného proxypremiéra, a tím bude zkracovat délku vládního mandátu budoucí sněmovní většiny. Jestli to bude Karel Havlíček, Richard Brabec, nebo Alena Schillerová, je asi úplně jedno. Vládnout bude Andrej Babiš s Milošem Zemanem a v mezičase budou pravidelně testovat pevnost opozičních spojenectví. Miloš Zeman udělá cokoliv, aby po dobu svého mandátu neseděl na Hradě s nepřátelskou vládou ve Strakově akademii.

S tím, že jmenuje Babiše v jakékoliv konstelaci, se zjevně už demokratické strany smířily a počítají s tím, že ovládnou sněmovnu a počkají si na třetí pokus. Ovšem, jak se domnívám, Zeman udělá cokoliv, takže k žádnému třetímu pokusu s jmenováním premiéra předsedou Poslanecké sněmovny opozici nejspíš nepustí. Dál bude vládnout v nějakém uspořádání s Babišem a čekat na ústavní žaloby, zatímco čas bude hrát v jeho prospěch a on bude připravovat zvolení svého nástupce.

Zeman si velmi dobře uvědomuje, že jen volba vhodného nástupce může zajistit, aby jeho politický „odkaz“ nebyl destruován okamžitě po jeho odchodu.

Až potud je myslím všechno jasné a není moc prostoru s tím cokoliv udělat. Jedině snad získáním ústavní většiny v obou komorách parlamentu, což by umožňovalo za jistých okolností prezidenta odvolat, nebo mu tím alespoň hrozit.

Je zjevné, že demokratické politické strany a občanská veřejnost by se měly pomalu začít připravovat na volbu nového prezidenta, protože ta může – pro ně velmi negativně – ovlivnit politický vývoj na dlouhou dobu. Profilace budoucích kandidátů na prezidenta začne den po volbách do sněmovny a spustí ji povolební chování Miloše Zemana, vůči kterému se budou muset vymezit. V té době už by každý, kdo se dobývání Hradu bude chtít zúčastnit, měl mít jasno, jestli se chce postavit na startovní čáru a jestli má dost peněz a spojenců na to, aby byl úspěšný.”

Celou analýzu Petrose Michopulose jsme publikovali v časopise Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email