Valachová si vybrala náměstka s opileckým škraloupem

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD vyhodil z vlády ministra školství Marcela Chládka kvůli jeho nevhodnému chování k podřízeným. Místo Chládka teď na ministerstvo přichází na post náměstka muž, který má z minulosti taky pěkný škraloup: opil se a sprostě nadával a vyhrožoval městským strážníkům.

Václav Pícl

Nová ministryně školství Kateřina Valachová si podle informací deníku Neovlivní.cz vybrala do funkce náměstka současného ředitele Národního ústavu pro vzdělávání Václava Pícla.

“Mohu potvrdit, že jsem dostal nabídku,” potvrdil Pícl, který zatím nebyl jmenován.

Ve středočeské ČSSD přitom Píclův chystaný nástup na ministerstvo vyvolal zděšení. Pícl totiž proslul podobně nevhodným chováním jako odvolaný ministr školství Chládek. V říjnu 2001 se v podroušeném stavu dobýval do služebny městské policie v Rakovníku a hrubě urážel strážníky. Ti do protokolu zaznamenali i takové věty jako “prasata, já vás svléknu, já nejsem žádný bezdomovec, ale poslanec.”

Pícl byl posléze nucen rezignovat na funkci místopředsedy krajského výkonného výboru středočeské ČSSD. Celkem 15 tisíci korunami pak přispěl na humanitární účely třem ústavům v regionu.

“Pokud bude pan Pícl skutečně jmenován náměstkem ministryně školství, získá odvolání Marcela Chládka opravdu pikantní příchuť,” řekl deníku Neovlivní.cz zdroj ze středočeské sociální demokracie.

Vlivný středočeský poslanec Richard Dolejš z ČSSD si pak nebral vůbec žádné servítky: “Osobně se mi nechce věřit, že by pan Pícl dostal od nové ministryně nabídku na vysokou funkci v rámci MŠMT. To považuji za vyloučené. V kontextu jeho dřívějších skandálů a okolností odvolání ministra Chládka by se jednalo o špatný vtip. Nebo vrchol cynismu. Premiér Sobotka zcela správně nasadil morální laťku pro výkon funkce ministrů a vysokých vládních úředníků dost vysoko. Nevěřím, že by pan Pícl mohl v tomto směru u premiéra a ministryně za ČSSD obstát.”

Václav Pícl byl čtyři roky poslancem sociální demokracie, náměstkem na školství za ministryně Petry Buzkové a v letech 2010 až 2014 místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů.