© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Miliardář Zdeněk Bakala zažaloval byznysmena Pavla Krúpu ve Švýcarsku a ve Spojených státech. Požaduje odškodnění za to, že Krúpa proti němu organizuje v obou zemích protestní akce, kterými poukazuje na údajně nečisté praktiky uhlobarona. A tvrdí, že jej Krúpa vydíral. Pavol Krúpa už v minulosti podal na Bakalu trestní oznámení v souvislosti s jeho působením v důlní společnosti OKD.
Jednu žalobu podal Zdeněk Bakala již dříve ve Švýcarsku, další přistála na stole soudce ve Spojených státech před pár dny, konkrétně 21. září.
Podle žaloby, kterou má deník Neovlivní.cz k dispozici, se Bakala cítí Krúpovými aktivitami dotčen a podle jeho vyjádření mu kazí reputaci. Kromě toho někdejší uhlobaron tvrdí, že jej Krúpa vydíral. Podle jeho verze mu Krúpa nabídl zastavení protestů výměnou za půl miliardy korun.
Zdeněk Bakala v žalobě požaduje, aby mu Krúpa uhradil údajnou škodu, kterou miliardář vyčíslil na více než 75 tisíc dolarů. Zároveň žádá o rozhodnutí, které by Krúpovi zakázalo podnikat proti němu dosavadní protestní akce.
Pavol Krúpa na dotaz Neovlivní.cz uvedl, že je o žalobě informován. Její obsah ale detailněji komentovat nechtěl. “Momentálně její obsah analyzují moji právníci,” uvedl.
Svoji rétoriku vůči Bakalovi ale zjevně měnit nehodlá, jak vyplývá z jeho dalších slov: “Tato forma reakce ze strany Zdeňka Bakaly na činnost prezentující jeho tunely a kriminální činy v USA dokazuje, co ho trápí. Na rozdíl od České republiky, kde je oprávněně kritizován ze všech stran, ať už veřejnosti či politik, v USA si Bakala zakládá na image čestného obchodníka. Proto mu není pohodlné, když je na jeho podvody poukazováno i zde. Tato aktivita mu kazí pověst. Pro mě i pro ostatní je to velká inspirace, jak na Bakalu útočit a kde je jeho slabé místo. Lidé v zahraničí, kde žije, by měli vědět, co způsobil.”
Pavol Krúpa už několik měsíců organizuje ve Švýcarsku a USA, kde Zdeněk Bakala žije, nejrůznější veřejné protesty. Zjednodušeně řečeno: dělá mu ostudu.
Bakala v žalobě tvrdí, že Krúpa a jím najatá agentura rozeslali desítky mailů obchodním partnerům i přátelům miliardáře a očerňovali jej. Zároveň Bakala v žalobě tvrdí, že najatá agentura platila komparzisty, kteří se vydávali za organizaci údajně zastupující české dělníky, aby ve Spojených státech před jeho domovem demonstrovali. Bakala rovněž připisuje jedné z Krúpových firem účty na sociálních sítích, na nichž mu hrozí smrtí.
Pavol Krúpa ale rovněž na Bakalu podal trestní oznámení v České republice, když upozornil zejména na pochybnou výplatu dividend v OKD. Na ty si manažeři vzali úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány.
Zdeněk Bakala jeho aktivity osud veřejně nekomentoval. Byl to přitom právě případ OKD, který miliardáře, jež se chtěl stát nositelem odkazu Václava Havla a ochráncem politické morálky v České republice, připravil o reputaci.
Bakalovy aktivity v OKD už několik let šetří policie, dosud ale nikoho neobvinila. Naopak kvůli privatizaci, která byla pro stát nevýhodná, už začal soudní spor. Pravomocný verdikt ale dodnes nepadl.
Zdeněk Bakala byl také předvolaný před parlamentní vyšetřovací komisi, která privatizaci OKD zkoumá. Bakala se ale odmítl dostavit s tím, že je komise motivovaná politiky a nemá v ní důvěru. Komise rozhodla, že jej nechá předvést policií. V praxi se toho ale poslanci jen těžko domohou, česká policie v zahraničí zasahovat nesmí a švýcarské nebo americké úřady jí v tom nepomohou. Na Zdeňka Bakalu nebyl vydaný žádný zatykač, kterým by se úřady v zahraničí měly řídit.