Vary budou platit miliony za prohraný soud, žalobu podával Pelikán

Ten případ je kaňkou na dosud jinak bezchybném kariérním životopise ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Město Karlovy Vary v něm přišlo o více než patnáct milionů korun.

Příběh začal ještě před Pelikánovým nástupem do vlády, kdy coby advokát podával za Karlovy Vary žalobu kvůli výstavbě místní sportovní arény. Letos v červnu soud pravomocně rozhodl, že žaloba nebyla oprávněná. Zamítl ji a krom toho městu uložil, že má žalovaným stavebním firmám zaplatit soudním náklady.

Celkem jde o 14,5 milionu korun, jak vyplývá z písemného znění rozsudku, které nyní město obdrželo a deník Neovlivní.cz jej má k dispozici. K tomu je ovšem nutné připočíst náklady na právní zastoupení města, milionové soudní poplatky a odměnu pro soudní znalce. Finální částka tak překročila 23 milionů korun.

Někteří členové vedení karlovarské radnice dnes v neoficiálních rozhovorech přiznávají, že byla chyba do sporu vůbec jít. Jako největší přešlap pak označují samotný fakt, že se město po prvním prohraném rozsudku, který byl jednoznačný, dál odvolávalo.

Otevřeně to říká například šéfka kontrolního výboru radnice Hana Zemanová, která ještě před pár dny zastávala post náměstkyně. Na této pozici tvrdila, že odvolávat se po prvním kole bude akorát drahé. A že advokáti chybovali, když město přesvědčili, že soudní spor má smysl. “Jen na soudních poplatcích přišlo město tím odvoláním o čtyři miliony korun. A to nám nedávno rada odmítla 2,5 milionu na školkovné,” říká právnička Zemanová a dodává: “Město se mělo v druhém kole soudit už jen o výši těch nákladů řízení, vyšlo by to levněji.”

Po Pelikánově odchodu do politiky pokračovala v obhajobě města Lucie Oršulová, právnička z kanceláře, v níž ministr před tím působil. “Přišlo mi, že to do toho odvolání tlačila. Představa, že prohrají, pro ně byla asi nepříjemná,” řekla bývalá náměstkyně Zemanová.

Robert Pelikán doposud diskusi o svých možných chybách v případu nepřipouštěl. “Pokud je mi známo, tak snad město předpokládá, že se odvolá, takže to asi není definitivní,” vyhnul se otázce na vlastní odpovědnost v České televizi letos v dubnu, kdy padl prvoinstanční verdikt.

Nyní, kdy už je rozsudek pravomocný a všechny strany sporu mají jeho písemnou verzi k dispozici, Pelikán komentář zaslal. “Jako ministr spravedlnosti se bohužel z principu nemohu vyjadřovat k žádnému stále ještě změnitelnému rozsudku, což tento je (lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu),” stojí v jeho stanovisku pro Neovlivní.cz. “Je ovšem nezbytné zdůraznit, že na počátku bylo rozhodnuti napadnout všechny případy nevýhodného nakládání s obecním majetkem, kde je reálná naděje úspěchu. Bylo zřejmé, že nejspíše nevyjde všechno, šlo ale o celkový součet. A ten je pro Karlovy Vary pozitivní v řádu stovek milionů. Na postupu bych proto rozhodně nic neměnil a naopak myslím, že by měl být vzorem pro ostatní.”

Vedení Karlových Varů nyní řeší, zda v případu použije právě mimořádné opravné prostředky. Současná politická reprezentace je nicméně v celé kauze nevině, spory se stavebními firmami o výstavbu KV arény začaly už před lety. Samotná stavba arény začala v lednu roku 2007 a stála přes miliardu korun.  Antimonopolní úřad následně městu vyměřil kvůli pochybné losovačce před stavbou haly 2 půlmilionové pokuty a navíc mu hrozí, že bude vracet stopadesátimilionovou dotaci.