Vary: Hotel prezidenta Tatarstánu i pád, když se přestalo dařit

Není to klišé: ruský byznys je hned po Praze nejhustěji přítomen v Karlovarském kraji. Na rozdíl od regionů, kde sídlí maximálně jedna či dvě významné firmy s ruskými vlastníky, v lázeňském kraji takových – s tržbami přesahujícími 25 milionů korun – najdete devět. A většina z nich se věnuje podnikání ve službách, které jdou s lázeňstvím ruku v ruce.

Redakce Neovlivní.cz se pokusila zmapovat, jak se ruským společnostem na západě republiky daří. Srovnat přímo v terénu údaje z finančních výkazů s realitou.

Na Karlovarsku má ruská realita mnoho podob – od soukromých byznysmenů po ty státní, od příkladů úspěchu až po smutné konce. Výběr z nasbíraných příběhů nabízíme.
Foto: Marie Benetková

Mlčenliví hoteliéři

Popisovat, jak se v Česku daří ruským podnikatelům, není úplně snadné: Mnozí vůbec mluvit o svých zkušenostech nechtějí, jiní souhlasí – a pak si to rozmyslí. To je příběh společnosti INTER spa service s.r.o. z Karlových Varů, která se zabývá hotelnictvím a provozem lázní. Její Spa hotel St. Joseph Royal Regent vyrostl před šesti lety v proluce, kde prý kdysi stával lázeňský dům pro kněze.

Patron domu – sv. Josef – podle staré legendy pomáhal svou přímluvou u Hospodina léčit zde pobývající lázeňské hosty a na tradici léčení navazuje i Royal Regent se svým moderním balneoprovozem, wellness centrem a nadstandardními službami.

Jednatel firmy Jan Neveselý nejprve redakci umožnil prohlídku hotelu a při osobní schůzce poskytl i rozhovor, vedení hotelu se však nakonec rozhodlo projektu Neovlivní.cz “Po stopách ruského byznysu” nezúčastnit.

Redakce tedy firmu představuje pouze na základě veřejně dostupných informací. Více čtěte v materiálu Marie Benetkové »

V majetku úřadu prezidenta

Hotel Ulrika v Karlových Varech. Foto: Marie BenetkováSadová ulice je podobných hotelů plná, tento má ale své specifikum – jedná se o jedinou firmu (hotelového typu) pod vedením Tatarstánu v České republice.

K Tatarstánu, jedné z nejbohatších zemí Ruské federace, jak nezapomíná upozornit jednatel firmy, upomíná i fotka dvou tamních prezidentů (usměvavých a potřásajících si rukami) visící právě v jeho kanceláři. Zasloužilý lékař Ruské federace a Republiky Tatarstán profesor Raif Kemalov, kardiolog, mající za sebou stáže v New Yorku, Kalifornii nebo u českého neurologa profesora Karla Lewita, žije v Karlových Varech už čtrnáct let. Občas vypomůže i v lázeňském hotelovém provozu, jeho hlavní starostí je ale management.

Hosté z Tatarstánu tvoří asi jen desetinu klientely, hotel je závislý především na návštěvnících z jiných zemí. Pokračování naší reportáže najdete tady »

Když se přestane dařit

Bývalé sídlo společnosti HAAS & CZJZEK. Foto: Marie BenetkováAvšak realita není vždycky prezidentská. Ani růžová. Jako v případě zanikající HAAS & CZJZEK, obchodní společnosti s.r.o. z Dalovic u Karlových Varů, která léta obchodovala s porcelánovými, keramickými a skleněnými výrobky.

Společníci, podíly a jednatelé společnosti se různě obměňovali. V roce 2010 pak podíly odkoupil ruský občan Igor Ermanov a pražská firma J A P Y Cross, s.r.o., do minulého srpna vlastněná právě Ermanovem, která se zabývala službami v oblasti mezinárodní kamionové dopravy se specializací na vývoz do Ruska.

Od začátku své existence se společnost zabývala tuzemským prodejem porcelánu nejen z Horního Slavkova. Neradostný příběh společnosti z Dalovic pokračuje zde »

Data o ruském Karlovarsku v grafice

Redakce Neovlivní.cz se při mapování “ruské stopy” napříč Českou republikou zaměřila pouze na společnosti, jejichž tržby dosáhly alespoň 25 milionů korun.

Takových firem s majoritním majitelem z Ruska bylo v zemi k datu analýzy přesně 116.

Zvolený filtr nám pomohl najít a popsat příklady z reálného života a hlavně mimo stín Prahy, která statisticky ruskému byznysu v ČR dominuje.

V našem redakčním výběru se tak objevila řada průmyslových společností Rusů, které v regionech viditelně a hmatatelně podnikají: nabízejí konkrétní produkty či služby, zaměstnávají místní lidi.

Přehlednou infografiku, shrnující data o ruském byznysu za Karlovarský kraj, najdete na tomto místě »

 

Projekt podpořily:Nadace Open Society Fund Praha

osf

CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF-czech_logo