Rakušan už našel favorita pro post šéfa rozvědky

Petra Mlejnka by měl podle zdrojů Neovlivní.cz nahradit dlouholetý zpravodajský důstojník Vladimír Posolda.

Ministr vnitra Vít Rakušan už s nejvyšší pravděpodobností našel nového šéfa civilní rozvědky UZSI. Petra Mlejnka, který rezignoval kvůli svým kontakům s ústřední postavou kauzy Dozimetr, by měl nahradit Vladimír Posolda.


Ilustrace: Shutterstock.com

Redakci Neovlivní.cz to potvrdily dva na sobě nezávislé zdroje. “Je Rakušanovým favoritem, už je objednaný k premiérovi,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z vládních kruhů, jehož původní informace o volbě Mlejnka se také ukázaly jako přesné.

Ministr Rakušan dotazy Neovlivní.cz nechal bez odpovědí s tím, že volbu nového šéfa včas oznámí.

Definitivně jasno by podle zdrojů redakce mělo být příští týden.

Vladimír Posolda má za sebou dlouhou kariéru ve zpravodajských službách, v minulosti působil dokonce i přímo v rozvědce. Odešel ale kvůli rozdílným názorům na fungování služby s tehdejším ředitelem Markem Šimandlem.

V rozvědce měl na starost analytiku, následně coby náměstek klíčové složky spojené s operativou, tedy s vyhledáváním informací v terénu. Kariéru začínal v roce 1991 ještě ve federálních zpravodajských službách, jeden čas pracoval i v civilní kontrarozvědce BIS.

Naposledy působil u jednoho z nejkvalitnějších tuzemských diplomatů Martina Povejšila, což mu dodává i morální kredit. “Je to skutečně chytrý člověk,” řekl Neovlivní.cz o Posoldovi bývalý šéf rozvědky Karel Randák.

Vladimír Posolda v nejužším výběru nakonec zvítězil nad Janem Paďourkem, kterého v zákulisí tlačil především šéf BIS Michal Koudelka. To mu paradoxně nakonec ublížilo. Ministři a premiér podle zjištění redakce nemají zájem, aby se z další zpravodajské služby stalo Koudelkovo detašované pracoviště.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email