Ve smyčce: Testy do škol došly. Nikdo je neobjednal

Za včerejšek hygiena eviduje 22 479 nově pozitivních, je to nejvyšší číslo od začátku pandemie. Odcházející vláda ale dělá, že se jí to netýká.

Už příští týden proběhne další vlna antigenního testování ve školách. Pro letošek zjevně poslední.

Odcházející vláda Andreje Babiše totiž nepovažovala za důležité nakoupit další testy, které by pomohly monitorovat nákazu mezi dětmi a studenty. Považuje je za zbytečné, ovšem veřejnosti to neoznámila.


Vláda Andreje Babiše Foto: Úřad vlády

“Na plošné testování na konci listopadu, o kterém především pod tlakem ministra školství Plagy a krajů rozhodla vláda, státní hmotné rezervy uvolní dva miliony testů. A sklady pak budou prázdné. Další testy nikdo neobjednal,” uvedl zdroj Neovlivní.cz z Ústředního krizového štábu.

To potvrdil i odcházející ministr vnitra Jan Hamáček. “SSHR má na skladech cca dva miliony testů. Další objednány nejsou neboť ministerstvo zdravotnictví na opakované dotazy na ÚKŠ uvedlo, že s nákupem dalších do konce roku nepočítá,” uvedl Hamáček v diskusi na Twitteru.

Na štábu o tom podle zdrojů Neovlivní.cz byla opakovaně bouřlivá debata, ovšem zástupci ministerstva zdravotnictví svůj postoj zdůvodňovali údajnou neúčinností antigenního testování. Pokud tedy nová vláda bude chtít ve školách testovat, stane se to nejdřív zkraje příštího roku.


Č´TĚTE TAKÉ: Rok od vypuknutí epidemie. Vládne nám doktor Cvach


Do té doby nelze bez nouzového stavu zrealizovat okamžitý nákup testů.

A že noví ministři testovat budou chtít, byť třeba ne plošně, naznačují slova Petra Gazdíka, pravděpodobného ministra školství pro SeznamZprávy.: “Kdybych se stal ministrem, priority jsou jasné. Sehnat dostatek testů, pomoci hygienám a zajistit, aby se co nejvíce trasovalo.”

Příběh s testy ukazuje, jak se obyvatelé České republiky během covidové pandemie už poněkolikáté stali rukojmím neschopné vlády Andreje Babiše. Z rozsáhlé rekonstrukce Neovlivní.cz vyplývá, že ani tentokrát boj s nákazou fakticky nikdo z vládních politiků neřídí.

Čísla přitom začínají dosahovat dramatických výšek a lékaři opět přestávají stíhat. Za včerejšek hygiena eviduje 22 479 nově pozitivních, je to nejvyšší číslo od začátku pandemie.

Kdo je žena, která řídí boj Česka s epidemií? Kolik desítek milionů stát v boji s covidem vyhodil oknem? A jak se Adam Vojtěch srovnal s tím, že s jeho érou budou už podruhé spojeny tisícovky mrtvých? Investigace Sabiny Slonkové v prosincovém časopise Neovlivní.cz. Objednávat můžete už nyní v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email