Ve STAN o byznysu Michalika věděli. A mysleli si, že to nikdo nevytáhne

Střet zájmů, podezřelé transakce s miliony z daňových rájů. Byznys budoucího ministra začíná tížit vznikající vládu Petra Fialy.

Byl květen letošního roku a volební tým hnutí STAN dostal do rukou interní dokument, jehož jediným apelem bylo: Pozor, máme slabé místo v podobě Věslava Michalíka.


Věslav Michalík Foto: STAN/Jan Schejbal

V dokumentu byly podle zjištění Neovlivní.cz staženy dosavadní zmínky o Michalíkově byznysu v médiích. Autoři spisku jej doprovodili doporučením, aby se tím vedení STAN zabývalo. “Doporučení znělo, že jde o potencionální problém, který je třeba vyřešit,” uvedl zdroj z hnutí STAN, který se tehdy podílel na kampani.

Autoři dokumentu tehdy výslovně upozorňovali na nevysvětlené transakce, do nichž byl Michalík zapojen. A pak také na solární byznys jeho rodiny, který pro kandidáta na post ministra průmyslu s gescí energetiky představuje obří střet zájmů.

Jenže se nestalo nic. Zatímco v roce 2010 úspěšný starosta Dolních Břežan a bývalý bankéř kvůli stejným problémům zmizel ze společné kandidátky STAN a TOP 09, tentokrát to jeho straničtí kolegové riskli. “Mysleli si, že se na tu minulost zapomene a nikdo to nevytáhne,” dodal již citovaný zdroj ze STAN.

Původně v roce 2010 přitom Michalík autorce tohoto textu k tehdejšímu odchodu z kandidátky řekl, že důvodem jsou právě jeho transakce z minula: “Byl to samozřejmě důvod, proč jsem se nakonec z kandidátky stáhnul. Bylo mi jasné, že se to na mě bude stále vytahovat, a nechtěl jsem nikoho poškozovat.”

Lídr STAN Vít Rakušan nyní redakci Neovlivní.cz sdělil, že očekává od Michalíka jasné vysvětlení jeho byznysových aktivit. Do té doby se zdržel komentáře.

“Nechám to nejprve určitě kolegu Michalíka vysvětlit. Chce to udělat v nejbližší době, potenciálního střetu zájmů se zbaví. Okomentuju to až po jeho vlastním vyjádření,” řekl Rakušan.

Věslav Michalík přislíbil rozkrytí rodinného byznysu na čtvrtek. “Za poslední dva dny proběhla v médiích smršť ohledně podnikání mé rodiny. Proto ve čtvrtek vysvětlím všechny okolnosti podnikání rodiny i to, že na něm není nic pochybného,” oznámil.

Už dopředu také avizoval, že například tajemná kyperská firma, z níž se na rodinném účtu objevilo podle Lidových novin několik desítek milionů, patřila jeho manželce. Proč to neřekl hned, to už neosvětlil,

Proč se STAN i přesto kontroverzní minulost vyplatilo vyslat Věslava Michalíka do vlády? Čím je tak důležitý? Investigaci o budoucím ministrovi průmyslu přinášíme v prosincovém vydání tištěného časopisu Neovlivní.cz, který můžete objednávat už teď v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: STAN/Jan Schejbal

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email