© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Odhalit pravdu o tom, jak Grossova vláda s dnešním premiérem Bohuslavem Sobotku v čele ministerstva financí prodávala těžební společnost OKD, se už podle všeho nepodaří. Naznačuje to dosavadní průběh soudního procesu. A také fakt, že dvě klíčové postavy jsou již po smrti. Pravdu totiž znal Stanislav Gross a také Sobotkův někdejší náměstek Zdeněk Hrubý, který před lety zemřel v Pákistánu při horolezecké výpravě.
To jméno zaznívá v procesu ohledně privatizace OKD opakovaně. Naposledy během pátečního výslechu premiéra Bohuslava Sobotky. Privatizaci měl za ministerstvo financí na starost Zdeněk Hrubý. “Neměl jsem důvod pochybovat o profesionální práci, kterou odvedl,” vypověděl předseda vlády, pro kterého je doprodej státního podílu v dolech nejslabším místem jeho politické kariéry.
Grossova vláda, v níž byl Sobotka ministrem financí, totiž OKD prodala hluboko pod cenou. A u soudu jde o to, kdo to přesně zorganizoval a kdo o tom věděl. Na lavici obžalovaných sedí jen dva bývalí státní úředníci a znalec. Z jejich výpovědí a dalšího průběhu soudu je ale už dnes zřejmé, že jednali podle politických not a nikoli na vlastní pěst.
Potíž ale je, že mezi nimi a politiky, kteří dávali pro privatizaci zadání, byl ještě mezistupeň. A tím byl právě Zdeněk Hrubý, Sobotkův náměstek na financích. Spadaly pod něj privatizace a také připravoval pro ministra všechny privatizační podklady pro vládu.
“On věděl úplně všechno. Hlavní roli v celé privatizaci měl Stanislav Gross, už jako ministr vnitra si privatizace hlídal. A když se stal premiérem, formálně privatizace patřila do agendy Sobotky, ty politické noty ale dával on. A Zdeněk Hrubý znal detaily toho zadání, věděl, jak to politici chtěli,” popsal jeden z lobbistů, který se v éře Stanislava Grosse pohyboval kolem vládních privatizací.
Zdeněk Hrubý už ale nikoho usvědčit nemůže. V roce 2013 vášnivý horolezec a předseda Českého horolezeckého svazu zemřel v Pákistánu, při pokusu o zdolání himalájského vrcholu Gašerbrum. Šlo o nehodu.
“Byla to chvilková nepozornost. Zdeněk asi uklouznul a zřítil se tisíc metrů dolů, do propasti,” popsal pro LN tehdy Hrubého kolega Marek Holeček.
Zdeněk Hrubý zemřel dřív, než mohl poskytnout svědectví u soudu. Byl to on, kdo by přitom mohl vyjasnit jak vznikala suma, za níž se podíl v OKD prodal. A zda-li mluví pravdu obžalovaní úředníci Fondu národního majetku, kteří shodně uvedli, že byla dohodnuta na schůzce ministrů průmyslu a financí a zástupců společnosti Karbon Invest. Ti původně doly kupovali a následně přeprodali Zdeňkovi Bakalovi. “Já jsem od svého nadřízeného dostal informaci, že to je dohodnutá cena a jako s takovou s ní máme pracovat,” prohlásil například Pavel Kuta.
Sobotka ani nikdo jiný z Grossovy vlády však obžalován nebyl. Státním zástupcům chyběly důkazy, že by se v případu dopustili trestného činu. Policie prověřovala především roli Bohuslava Sobotky, coby tehdejšího ministra financí.
Závěr kriminalistů ale zněl: Sobotka jen přednesl to, co mu z Fondu národního majetku, který státní podíl v dolech držel a fakticky privatizaci procesoval, připravili.
Pro premiéra Sobotku však příběh OKD znamená značný reputační problém a vážný šrám na jeho kariéře. Neovlivní.cz již informovalo, že ve spise k procesu je řada informací, které dokazují, že se jeho úřad tehdy dopustil řady -minimálně – chyb. Popisuje i úlohu, kterou v aféře sehrál Sobotkův letitý přítel Radek Pokorný, který současně zastupoval majitele dolů a zároveň radil ministerstvu financí, jak v kauze postupovat (sepsali jsme zde »).