Vedení Hniličkovy agentury se personálně rozpadá

Vedení nově vzniklé Národní sportovní agentury, která má rozdělovat státní miliardy pro sport, se rozpadá. Na svůj post rezignovala ředitelka personálního, odchází šéf IT a svá místa opustili i další pracovníci. A to necelý půlrok poté, co agentura fakticky začala fungovat. Zaměstnanci mluví o tom, že vyplácení dotací je vážně ohroženo.

Právě toto pondělí soud otevírá kauzu dotací pro sport, v níž je obžalováno hned několik sportovních funkcionářů v čele s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou a někdejší náměstkyní z ministerstva školství Simonou Kratochvílovou. Jejich kauzu a neprůhledné přidělování sportovních dotací ze strany ministerstva školství využil premiér Andrej Babiš k založení Národní sportovní agentury. Rozdělování miliard si tak stáhl pod sebe, agentura spadá pod úřad vlády. Předseda agentury – poslanec za ANO a bývalý hokejový reprezentant – Milan Hnilička se zodpovídá přímo premiérovi.

Jenže teď – necelý rok po oficiálním založení agentury a necelý půlrok po jejím faktickém spuštění, odešlo ze svých pozic hned několik lidí klíčových pro chod úřadů. Jak zjistila redakce Neovlivní.cz, skončila ředitelka personálního odboru Anna Kafková, šéf IT Michael Dezi Ilko, vedoucí oddělení koncepce a metodiky Ivan Martínek, právník Jan Mašek a další lidé.

Snímek ze 4. února 2020, kdy Národní sportovní agentura zahájila oficiálně činnost. Zdroj: agenturasport.cz

Až na jeden případ všichni odešli na vlastní žádost.

“Atmosféra v agentuře není dobrá. Největší problém je nekompetentnost těch, kteří rozhodují, jak to má vypadat. Nebudu se podílet na něčem, co směřuje ke smutnému konci,” zdůvodnil odchod pod podmínkou anonymity jeden ze zaměstnanců. Na anonymitě trval proto, že chce dál zůstat ve státní správě.

Personální změny na několika postech potvrdila oficiálně i agentura. Její mluvčí Jakub Večerka ale tvrdí, že do chodu úřadu nijak nezasáhly.

“Odchody zaměstnanců nijak chod Národní sportovní agentury neovlivnily. Ze zákonných důvodů se nemůžeme vyjadřovat ke konkrétním zaměstnancům ani komentovat jejich pracovní vztahy s agenturou, nicméně mohu potvrdit, že tyto odchody neměly mezi sebou žádnou souvislost – jednalo se zejména o odchody na vlastní žádost, u jednoho pracovníka došlo k rozvázání poměru ve zkušební lhůtě ze strany agentury,” uvedl mluvčí Jakub Večerka.

Slova o tom, že atmosféra v úřadu není dobrá, ale potvrzují i někteří ze současných zaměstnanců. “V zásadě každý, kdo trvá na pravidlech a předpisech, protože problematice dotací a fungování státní správy rozumí, má problém,” popsal jeden ze zaměstnanců. A ve shodě s dalšími navíc tvrdí, že je reálně ohroženo vyplácení peněz pro sport.

Pro příští rok má agentura rozdělit 7,5 miliardy, do letošního prosince ještě naposledy toky peněz do sportu řídí ministerstvo školství. Vláda ale v květnu mimořádně rozhodla, že další miliardu v rámci programu COVID Sport už letos bude rozdělovat právě agentura. Jenže ta na to podle zjištění Neovlivní.cz nemá lidi ani technickou podporu.

V čem je problém? Proč agentura nezvládá rozdělit veřejné miliardy? Kdo je největší žába na prameni? Již brzy na Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz