Potvrzeno: Praha odvolala Semelovou ze školských rad

Komunistka Marta Semelová, která proslula veřejným zpochybňováním komunistických zločinů včetně vraždy Milady Horáková, sedí za hlavní město ve školských radách čtyř pražských škol. Vyslalo ji tam během loňského roku minulé vedení města v čele s hnutím ANO. Současní radní budou podle zjištění Neovlivní.cz v pondělí jednat o jejím odvolání. Pravděpodobnost, že Semelová končí, je vysoká.

“Dost pochybuju o tom, že to byla vynucená přiznání. V každém případě je to smutná záležitost. Nemáme z ní nikdo radost.” Těmito slovy Marta Semelová před lety zpochybnila, že justiční vraždě Milady Horákové a tvrdým trestům dalších lidí ve vykonstruovaném procesu předcházela doznání vynucená komunisty.

Ruskou okupaci z roku 1968 pak Semelová přirovnala k internacionální pomoci a Vasila Biľaka, který napsal takzvaný zvací dopis pro vojska Varšavské smlouvy, označila za významného politika a pozitivní postavu československých dějin.

I přes to všechno bývalou komunistickou poslankyni a učitelku vyslalo předchozí vedení města do školských rad hned čtyř škol, jejichž je Praha zřizovatelem. Bývalí radní v čele s Adrianou Krnáčovou z ANO rozhodli, že město bude Marta Semelová zastupovat na Obchodní akademii Vinohradská, na Středním odborném učilišti na Ohradě, na Gymnáziu Budějovická a Základní škole pro žáky se specifickými poruchami na Praze 5.

Účast Semelové ve školských radách opakovaně vzbuzovala nevoli rodičů. Současné vedení města se nyní podle zjištění Neovlivní.cz chystá někdejší zastupitelku a bývalou poslankyni ze škol odvolat. Návrh na její odvolání předložil školský odbor.

Důvod? “Mgr. Semelová svými výroky o justiční vraždě Milady Horákové a dalších zločinech komunistického režimu pozbyla důvěry zřizovatele,” stojí v návrhu na odvolání, který má rada města na programu právě v pondělí 26. srpna.

Neoficiální sonda redakce mezi členy vedení města nasvědčuje tomu, že Marta Semelová o své posty ve školských radách přijde.

U předchozího vedení města Semelová zjevně důvěry požívala. Kromě výše popsaných školských rad, kam ji bývalá koalice vyslala, odmítalo město řešit i stížnosti z jiných školských rad, v nichž působila před tím.

Jako například od učitelského sboru i Vyšší odborné školy zdravotní a Střední zdravotnické školy z roku 2016. Vedení města odmítal stížnosti řešit a učitelům napsalo: “Jmenovaná byla demokraticky zvolena členkou Zastupitelstva hlavní města Prahy a k jejímu odvolání školské rady není žádný zákonný důvod. Jakkoli se radní HMP s některými názory jmenované neztotožňuje, není to důvod k požadovanému odvolání.”

Marta Semelová, která u komunistů patří k zastáncům nejtvrdší linie,  je bývalá učitelka. Ještě v roce 2005 učila na základní škole v pražské Zárubově ulici prvouku. Po zásahu radních městské části, kteří na Semelovou kvůli jejím výroků propagujícím komunistickou ideologii podali trestní oznámení, ji škola tento předmět odebrala. Semelová dál učila prvňáčky. Po zvolení do Sněmovny svou učitelskou praxi přerušila.

Poté, co v roce 2017 do Sněmovny neprošla, do školy už se nevrátila, její místo bylo obsazeno. Loni ji podle Lidových novin začal platit aparát komunistické strany.

Policie Martu Semelovou opakovaně vyšetřovala kvůli jejím výrokům. Nikdy ji ale z ničeho neobvinila.

Aktualizováno 26. srpna: Radní Prahy podle ČTK odvolali Martu Semelovou ze školských rad. Oficiálně radní svůj krok nezdůvodnili. Přinášíme neveřejné odůvodnění, které radní dostali na stůl od školského odboru magistrátu:

Oficiální zdůvodnění návrhu na odvolání Marty Semelové ze školských rad. Zdroj: Magistrát Hlavního města Prahy