Verdikt v kauze Čapí hnízdo se odkládá. Na příští březen

Už je to bezmála rok, co policie zkoumá příběh možného dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo ministra financí Andreje Babiše. Ze zjištění Neovlivní.cz vyplývá, že letos už se verdiktu nedočkáme. Státní zástupce totiž policii prodloužil lhůtu, do kdy má rozhodnout, zda politik získal unijní miliony na výstavbu luxusního kongresového centra podvodem.

Původně měla policie rozhodnout letos na podzim, jenže nestíhá. “Byla prodloužena lhůta, do kdy má padnout rozhodnutí. A to až do března roku 2017,” sdělila Štěpánka Zenklová, mluvčí městského státního zastupitelství, které na práci pražské policie dohlíží.

Verdikt tak přijde v roce, kdy bude Andrej Babiš usilovat o svoji dosud nejvyšší metu v politice: premiérský post. Rozhodnutí policie lze totiž ve skutečnosti s ohledem na ustálenou praxi očekávat zhruba před prázdninami. To už naplno poběží kampaň před podzimními volbami.

Kontext:

capi_hnizdo_babis
» Šmejdila kolem vyšetřování Čapího hnízda, teď na financích povýšila
» Čapí hnízdo: Horké křeslo kapitána Nevtípila
» Babišovi podřízení zkoumají účty jeho dětí
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Žalobci nicméně tvrdí, že kriminalisté rozhodně vyšetřování záměrně nebrzdí. “Státní zastupitelství nezaznamenalo žádné neodůvodněné průtahy ve vyšetřování. Je to komplikovaná věc s velkým množství listinných dokumentů. Byla naplánovaná řada výslechů, které probíhají. Proto byla lhůta prodloužena,” dodala Zenklová.

Redakce Neovlivní.cz už před časem informovala, že si komisař Pavel Nevtípil zve na výslech mimo jiné také nejbližší příbuzné Andreje Babiše. A to proto, že je do hry vtáhl sám ministr financí.

Na mimořádném zasedání Sněmovny na jaře označil za vlastníky farmy Čapí hnízdo v rozhodné době, kdy farma dostala unijní dotace, své děti a partnerku. Snažil se tak vybruslit z podezření, že Čapí hnízdo vždy patřilo jeho holdingu Agrofert a vlastnictví skryl za anonymní akcie, protože jinak by nesplnil podmínky pro udělení dotace.

Sám Pavel Nevtípil o případu od počátku odmítá komunikovat. „Čapí hnízdo nebo Husí, to je jedno. Já s vámi prostě mluvit nemůžu a ani nechci,“ zopakoval i nyní.

Jeho práci na beztak citlivém případu zkomplikoval fakt, že pracuje na odboru, který se před prázdninami v rámci akce Beretta ocitl pod drobnohledem tehdejšího protimafiánského útvaru. ÚOOZ do kanceláří hospodářské kriminálky namontoval odposlechy kvůli podezření, že z nich někteří kriminalisté vynášejí informace o vyšetřovaných kauzách. Pražští kriminalisté tvrdili, že štěnice byla i v Nevtípilově kanceláři. Oficiálně to nikdo nepotvrdil.

Komisař Nevtípil do dnešního dne obviněný nebyl. Podle insiderů z „Kongresové“ – sídla pražské policie – ale razie minimálně do jeho psychické pohody zasáhla. Díky nainstalovaným odposlechům by totiž byl komisař pod permanentní kontrolou. Stejně tak ale ten, kdo by odposlouchával, měl exkluzivní přístup k detailům vyšetřování kauzy Čapí hnízdo.

Nevtípil nechce rozebírat ani akci Berreta. „Podívejte se, chodím do práce každý den, na případu pracuju každý den a žádné tlaky si nepřipouštím.  To je všechno, co vám k tomu řeknu,“ říká Nevtípil.

O tom, že Čapí hnízdo dostane na starost právě odbor pražské hospodářské kriminálky, rozhodli žalobci zkraje letošního roku. To už akce Beretta několik měsíců běžela a lidem z ÚOOZ i z vrchního státního zastupitelství, které ji dozoruje, muselo být jasné, že dřív nebo později pražskou hospodářskou kriminálku čeká razie. Přesto nikdo nezasáhl a Čapí hnízdo skončilo u Nevtípila (detaily tu »).

„My jsme to nevěděli, kam to městské státní zastupitelství přidělí a nemohli jsme do toho nijak zasahovat,“ tvrdí dnes Robert Šlachta, bývalý šéf ÚOOZ, který akci Berreta rozjel a dnes pracuje na Babišově finanční správě.

Mimochodem právě na městském státním zastupitelství roky působila Dagmar Máchová. Žalobkyně, která je jednou z obviněných z kauzy Beretta a to pro podezření, že se podílela na vynášení informací citlivých kauz.