Verdikt v kauze Čapí hnízdo se odkládá. Policie chce další čas

Verdikt policie, zda bude někoho stíhat v dotační kauze vicepremiéra Andreje Babiše, se odkládá. Policejní vyšetřovatel požádal o prodloužení lhůty, kterou na rozhodnutí dostal. Termín se mu tak prodlužuje už podruhé, původně mělo rozhodnutí padnout už minulý rok.

Lhůta vyprší policejnímu vyšetřovali v pátek, už nyní je ale podle zjištění Neovlivní.cz jasné, že požádá o další čas. “Vyšetřování se bude prodlužovat, zatím ale není jasné, o kolik měsíců,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Prodloužení lhůty přichází poté, co redakce Neovlivní.cz publikovala dosud nezveřejněné části spisu k dotační kauze Čapí hnízdo. Vyplynulo z nich překvapivé zjištění: žádost o dotaci na vicepremiérův luxusní komplex obsahovala nepravdivé údaje. Neměla být proto vůbec udělena a od počátku tedy šlo o podvod. Proti přiklepnutí evropských peněz navíc podle nového odhalení stály i expertní posudky.

Zlomová zjištění doložená dokumenty publikoval tištěný magazín Neovlivní.cz ve svém nejnovějším vydání. Vyplývá z nich, že projekt před jeho schválením zpochybnili dva experti najatí středočeským dotačním úřadem, který žádost o padesátimilionovou dotaci na Čapí hnízdo “procesoval”. Předložený projekt podle najatých odborníků nebyl ekonomicky životaschopný.

Jeden z expertů, inženýr Karel Mojžišík, pak na přímý dotaz, jestli podle jeho názoru měla být dotace udělena, v magazínu výslovně uvedl: “Myslím si, že ne. Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala.”

Další dokumenty navíc dokazují, že žádost o dotaci pro Babišovu farmu obsahovala nepravdivé údaje. Konkrétně šlo především o dobu splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. Bez upravení údajů by ekonomická udržitelnost farmy nevycházela už na první pohled.

Už samotné uvedení nepravdivé doby splácení je přitom podle unijních i českých regulí důvodem, aby taková žádost o dotaci byla okamžitě zamítnuta. Stejně jako pochybnosti o ekonomické rentabilitě.

Podrobnosti k novým zjištěním najdete v časopise Neovlivní.cz.