Veřejná soutěž=sponzorský dar? Proč právě uchazeči o zakázky milují partaje

Největším podnikatelským sponzorem vládní KDU-ČSL od roku 2014 je s téměř dvěma miliony společnost EC Kutná Hora, která dodává městu teplo. Kontrakt dojednali tehdejší starosta města Ivo Šanc a místostarosta Karel Koubský, oba spojení s lidovou stranou. KDU-ČSL je tak další stranou, která se ocitá v podezření, že si u ní sponzoři kupují přízeň pro případ veřejných rozhodnutí. V minulosti stejný problém řešili i ODS či sociální demokraté, loni pak i Babišovo hnutí ANO .

Na kutnohorský příběh upozornil deník Aktuálně.cz. Firma, která v Kutné Hoře vybudovala bioelektrárnu na kombinovanou výrobu tepla a elektřiny, věnovala KDU-ČSL 1,8 milionu korun. V roce 2012 přitom od města získala výhradní a výnosný kontrakt na dodávku tepla, a to přes protesty části místních politiků a veřejnosti.

“Nesporné je, že Šanc, Koubský i někteří členové správní rady městské teplárenské společnosti KH Tebis a rady města prosadili kontrakt s EC Kutná Hora i přes ostrý nesouhlas nejen opozice, ale i členů vlastního sdružení Šance pro Kutnou Horu. Smlouvu s novým dodavatelem tepla protlačili bez zastupitelstva jen v městské radě. Záležitostí se dokonce na základě anonymem podaného trestního oznámení zabývala i policie, žádné obvinění však nepadlo,” píše autor zprávy Martin Biben.

Souvislosti

» O daňovém sporu sponzora ANO budou rozhodovat Babišovi podřízení
» Firma, která obdarovala ANO ministra financí, se soudila se státem o daň
» Kuřácký zákon spadl pod stůl, pak přišel ANO dar od tabákové firmy
 » Poslal dar do stranické pokladny ANO, pak získal zakázku na obraně

Zástupci firmy odmítají, že by jejich dar KDU-ČSL jakkoli souvisel s tím, že uspěli s kontraktem na teplo. “Sponzoring lidovců nemá s Kutnou Horou nic společného, chtěli jsme podpořit proevropskou stranu, která má naše sympatie,” řekl Aktuálně.cz jeden ze spolumajitelů EC Kutná Hora Tomáš Hardt. Jeho kolega Milan Šimák pak doplnil: “Mohl jsem lamentovat nad bezbřehým populismem a absencí politických elit, místo toho jsem si vybral KDU-ČSL. Navrhl jsem příjemce, navrhl jsem částku, oni odsouhlasili obojí. EC Kutná Hora poskytla dar, veřejně a transparentně.”

Stejně v minulosti argumentovali i podnikatelé, kteří vyhrávali veřejné soutěže či privatizovali státní majetek, a zároveň posílali miliony do stranických pokladen jiných stran. Pracovníci stranických sekretariátů si ale pochyby zjevně uvědomovali, protože často skutečné dárce tajili.

Nejznámější byl případ tenisty Milana Šrejbra, který v devadesátých letech poslal ODS osm milionů,když zprivatizoval Třinecké železárny. Partaj jeho jméno pro jistotu skryla za vymyšlené sponzory Lájose Bácse a Radjiva Sinhu. ČSSD zase tajila dary od Chemapolu.

Na přelomu tisíciletí stejný problém zakázka-dar řešila tehdejší Čtyřkoalice. Ukázalo se, že straničtí sponzoři – v drtivé většině stavební podniky – se následně dočkali veřejných zakázek. Tak například: firma Miros obdarovala lidovce sto tisíci a ODA 30 tisíci. A dostala od pardubického magistrátu, jejž vede Čtyřkoalice, veřejnou zakázku na rekonstrukci ulice téměř za čtyři miliony korun. Miroslav Králík zase sponzoroval 150 tisíci lidovce a jeho firma Stavební marketing dostala zakázku na přestavbu bytů v Bzenci, kde je místostarostou člen KDU-ČSL. Unie svobody získala sto tisíc od společnosti MANE, která se podílela na rekonstrukci českobudějovického zimního stadionu. Unie měla na radnici post klíčového finančního náměstka.

A loni pak čelilo pochybnostem Babišovo hnutí ANO, když přijalo půlmilionový dar od karlovarské tabákové společnosti Velta Plus EU. Ukázalo se, že dva dny před tím poslanci ANO pomohli ve sněmovně zabrzdit protikuřácký zákon. Následně navíc Neovlivní.cz zjistilo, že firma vstoupila do sporu se státem o zaplacení spotřební daně. Celní úřad, který firmě daň vyměřil, spadá pod ministerstvo financí vedení  právě hnutím ANO.

ANO muselo řešit také dar od zbrojaře Stanislava Petra, který  obdaroval loni v říjnu hnutí dvěma sty tisíci korun. Ve stejné době probíhala na ministerstvu obrany, které řídí za ANO Martin Stropnický, tendr na balistické vesty. Vyhrál právě Stanislav Petr, majitel firmy Argun.