Vicepremiér píše premiérovi: Co jsou moje dluhopisy proti vašemu OKD.

Korespondence mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a vicepremiérem Andrejem Babišem  ohledně dluhopisové aféry se překlopila v přetahovanou, kdo má větší máslo na hlavě. Babiš v odpovědi na Sobotkův dopis premiéra ubezpečil, že nákupem dluhopisů neporušil žádný zákon. A vmetl mu nevýhodný prodej OKD, který je Sobotkovým slabým místem. Podstata Babišova problému – tedy daňové souvislosti jeho nákupu dluhopisů Agrofertu – ale zůstává dál zastřená.

Premiér vyzval ministra financí, aby objasnil nákup dluhopisů v dopise z minulého týdne. Babiš čelí kritice, že coby správce daně využil právní kličku a optimalizoval daně ve velkém. A kromě toho dosud nedoložil, že měl v daný okamžik nákupu takové zdaněné příjmy, aby si mohl obchod za 1,5 miliardy sám bez pomoci dovolit.

Andrej Babiš ve své odpovědi, kterou zveřejnil zpravodajský web Českého rozhlasu, odmítá jakékoli pochybení.  “Narozdíl od Vás, který se politice věnujete od raných devadesátých let, mám já jakožto politik a ministr financí čistý štít a budu schopen do kdykoli v budoucnu doložit,” napsal premiérovi lídr hnutí ANO.

Titulní strana dopisu Andreje Babiše premiérovi. Zdroj: Český rozhlas

Zatím ale fakticky nedoložil nic.

V pondělí zveřejnil v listu Deník, který spadá do portfolia finanční skupina Penta, doklad z banky, kterým podle svých slov dostatečně doložil, že měl na dluhopisy dost peněz. Jenže při bližším prozkoumání je zřejmé, že nejde o výpis z Babišova účtu, ale jen o potvrzení z banky Unicredit, že za dluhopisy skutečně zaplatil 1,5 miliardy.

Chybí to zásadní: datum, kdy se tato platba měla uskutečnit. Bez toho nelze vyloučit, že do Agrofertu poslal peníze třeba až tehdy, kdy začal ohledně dluhopisů dostávat nepříjemné otázky.

Pochyby kolem vlastního postupu se Andrej Babiš i v dopise pro Bohuslava Sobotku pokusil přebít upozorněním na poklesky jiných. Mimo jiné požádal premiér o vysvětlení jeho role při privatizaci OKD. Jak jsme už na Neovlivní.cz psali, jde o Sobotkovo slabé místo. Vláda, v níž byl ministrem financí, prodala doly pod cenou. Sobotkův přítel Radek Pokorný navíc hrál v jednu chvíli jak pro následného kupce Zdeňka Bakalu, tak připravoval podklady pro stát.

“V této souvislosti bych vás rád, pane premiére, požádal o vysvětlení kauzy, která je řešena orgány činnými v trestním řízení a v důsledku které byly státu způsobena škoda ve výši bezmála 6 miliard korun. Jak jistě tušíte, jedná se o privatizaci podílu OKD. Žádám Vás proto o stanovisko, jak je možné, že jste jako ministr financí vládě doporučil prodej majetku státu, v důsledku kterého České republice vznikla škoda,” píše Babiš v dopise Sobotkovi.

Ten už v minulosti jakoukoli osobní odpovědnost za nevýhodnou privatizaci odmítl a odvolal se na posudky, které měl jako ministr financí k dispozici. Policie jeho roli zkoumala, nenašla ale důvod, aby jej obvinila.

Přetahovaná navíc zjevně bude pokračovat. Bohuslav Sobotka už oznámil, že ho vicepremiérova odpověď rozhodně neuspokojila. “Ty informace mi nedávají dostatečnou záruku, že daňová správa k té věci skutečně přistupovala odpovědným způsobem,” prohlásil a dodal, že se obrátí přímo na daňovou správu.